Klarnety w naszym sklepie muzycznym
Pochodzenie klarnetu
Klarnety to instrumenty stroikowe, których pierwsze, prymitywne pierwowzory powstały prawdopodobnie w starożytnym Egipcie. Na terenach zasiedlonych przez kultury arabskie, a także na Bałkanach i w Indiach, często można było spotkać klarnety wielokrotne, składające się zazwyczaj z dwóch, a nawet i czterech piszczałek, pełniących funkcje melodyczne i bordunowe. Znane nam dzisiaj klarnety orkiestrowe rozpoczęły swoją historię dopiero około 1700 roku. W latach 1840-1850 klarnety wyposażono w system klap, a swą ostateczną formę uzyskały dopiero w XX wieku.
Klarnety – rodzaje
Ewolucja klarnetu powodowała, że otrzymywał on różne wielkości i kształty. Wśród nich wyróżnić należy główne odmiany.
-
Klarnet B – współcześnie najbardziej rozpowszechniony ze względu na duże możliwości. Jego skala to e-g3 (wprawny muzyk osiągnie nawet d4).
-
Klarnet altowy – pośredni między B a basowym.
-
Klarnet basowy – występuje w odmianie o skali rozpoczynającej się od Es lub C.
Do rzadziej spotykanych odmian należą:
-
Klarnet mały – klarnety małe to odmiany konstruowane w stroju Es.
-
Klarnety kontrabasowe – o brzmieniu jeszcze niższym niż klarnety basowe.
Ciekawą formą tego instrumentu jest też basethorn, zazwyczaj występujący w stroju F. W tzw. rożku basetowym powietrze wpływa do skrzynki zawierającej kilkakrotnie zwiniętą rurę. Instrument ten może zastępować klarnet altowy.
Klarnety – dokonaj właściwego wyboru
Mnogość typów tego instrumentu sprawia, że jego wybór nie powinien być przypadkowy. Popularna jest opinia, że dla początkujących najlepszym wyborem okazują się klarnety w stroju Bb. Jeśli jednak nie jesteś jedynie zwykłym miłośnikiem brzmienia tego instrumentu, lecz np. grywasz w orkiestrze, decyzja nie może opierać się jedynie na wysokości stroju, ale też musi dotyczyć konkretnej skali: Twoja rola w zespole definiuje czy kupisz klarnet basowy, czy niewielki piccolo. Znaczenie może mieć też kwestia codziennej eksploatacji: z reguły klarnety drewniane uważa się za trudniejsze do nastrojenia i wymagające odpowiedniej konserwacji. Należy brać ten fakt pod uwagę, jeśli dużo podróżujesz, zabierając swój klarnet ze sobą. Gdy już określisz, jaki instrument jest Ci potrzebny, pozostaje jeszcze jedna kwestia mająca wpływ na to, jakie kupujemy klarnety. Cennik obejmuje średnio zakres od około 1200 do 5000 złotych. Wpływ na koszty ma nie tylko typ, ale też materiał konstrukcyjny. Klarnety drewniane, zazwyczaj wykonane z grenadilli, będą miały ceny wyższe niż te składające się w większości z tworzyw syntetycznych. Kwestia użytych materiałów dotyczy nie tylko korpusu, ale także klap, sprężyn, ustników i pozostałych elementów. Możliwości jest wiele. Wiadomo, że wybór instrumentu to inwestycja na długie lata, jeśli więc masz wątpliwości, skontaktuj się z nami lub przeczytaj opinie o klarnetach w serwisie Muzyczny.pl.
Akcesoria do klarnetów
Wszystkie instrumenty muzyczne ulegają zużyciu i wymagają okresowej konserwacji. Fakt ten obejmuje również klarnety. Sklep Muzyczny.pl oferuje pełen asortyment części zamiennych, między innymi stroiki i ustniki. Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek akcesoriów do klarnetu, bez wahania skontaktuj się z doradcami sklepu Muzyczny.pl.