Klarnety

Sortowanie

Cena

od
do


Liczba na stronie:

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Klarnety

Wybrani producenci w grupie Klarnety

 • Jupiter

  Firma JUPITER rozpoczęła swoja działalność w 1930 roku, jest producentem drewnianych i blaszanych instrumentów dętych. Do ich wytwarzania stosuje najnowsze technologie, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Firma współpracuje z wieloma muzykami i (...)


 • Nuvo

  Nuvo to firma, która istnieje od w 2008 roku, produkująca instrumenty dęte drewniane, wykonane z lekkiego i dobrze zwymiarowanego materiału, co sprawia, że są idealne dla początkujących graczy (szczególnie dla dzieci)., Instrumenty, choć wykonane z (...)


 • Trevor James

  Trevor J. James to marka należąca do angielskiej firmy Worldwind Music Ltd. Na światowym rynku instrumentów muzycznych istnieje już 30 lat i jest obecnie postrzegana za jedną z najbardziej szanowanych marek specjalizujących się w produkcji (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Klarnety w naszym sklepie muzycznym

  KLARNET w ofercie sklepu Muzyczny.pl

  Nazwa klarnet pochodzi od włoskiego słowa clarinetto, co z kolei wywodzi się od nazwy trąbki wysokobrzmiącej Clarino. Klarnet należy do grupy instrumentów dętych drewnianych pojedyńczo-stroikowych. Do tej samej rodziny instrumentów należą też saksofony. Swój kształt zawdzięcza swemu poprzednikowi – szałamai, instrumentowi, który stosował w swych partyturach np. Antonio Vivaldi. Początkowo instrument ten posiadał ustnik podobny do ustnika używanego w trąbce, a korpus zaopatrzony był w otwory z trzema klapami. Niestety, połączenie ustnika i zadęcia trąbkowego z aplikaturą fletu nie dawało wielkich możliwości technicznych. Około 1700 roku niemiecki konstruktor instrumentów Johann Christoph Denner rozpoczął pracę nad udoskonaleniem szałamai (chalumeau). Stworzył nowy ustnik składający się ze stroika i komory oraz wydłużył instrument dodając rozszerzającą się czarę głosową.

  Dzisiejsze klarnety to przede wszystkim dwa systemy aplikatury: wprowadzony w 1843 roku system francuski (zdecydowanie bardziej komfortowy), oraz system niemiecki. Oprócz zastosowanych dwóch systemów aplikatury, klarnety systemu niemieckiego i francuskiego różnią się budową korpusu, drążeniem kanału i grubością ścianek, co wpływa na barwę instrumentu emisję. Korpus najczęściej jest czteroczęściowy o policylindrycznym drążeniu, czyli jego średnica wewnętrzna jest zmienna w całej długości kanału. Do budowy korpusu klarnetu używa się zwykle: twardego afrykańskiego drewna o nazwie Grenadilla, Mozambican Ebony oraz Honduran Rosewood – używanego również przy produkcji marimbafonu.

  Skala dzisiejszego klarnetu B zaczyna się od e (brzmiące d, gdyż klarnet jest instrumentem transponującym) do g3. Istnieje możliwość wykonania wyższych dźwięków, aż do d4(a nawet wyższe), ale tylko przez muzyków z dużym doświadczeniem. Skala klarnetu basowego B wynosi, w zależności od odmiany, od Es (mały) lub od C (duży) do c3. Istnieje również kilka innych, rzadziej stosowanych odmian klarnetów takich jak: klarnet piccolo w stroju Es, klarnet kontrabasowy w stroju B, lub rożek basetowy w stroju F.

  Klarnet zaczął być używany jako instrument orkiestrowy i solowy już od połowy XVIII wieku. Bardzo szybko stał się jednym z głównych instrumentów orkiestry o dużej skali i znacznej ruchliwości. Ze względu na swoją budowę ma ogromne możliwość zarówno techniczne jak i melodyczne. Potrafi wydobywać dźwięki o bardzo zróżnicowanej dynamice oraz artykulacji. Ze względu na swoją barwę i rejestr, klarnet często zastępował altówkę w zespołach instrumentalnych. Począwszy od początków XIX wieku wraz z nadejściem romantyzmu w muzyce wzrastała popularność klarnetu. W szczególności w twórczości Carla Marii von Webera zajmuje on poczesne miejsce. XIX wiek to także czas pierwszych wirtuozów klarnetu. Należeli do nich bracia Anton i Johann Stadler, Heinrich Joseph Bärmann, (późny XVIII wiek), Richard Mühlfeld (druga połowa XIX wieku, klarnecista, któremu swoje dziela przeznaczone na klarnet lub z jego udziałem dedykował Johannes Brahms), oraz późniejsi Stanley Drucker, Richard Stolzman, Larry Combs, James Pyne, Anton Giglitti, Jon Manasse, Martin Fröst.


  Podsumowanie
  Klarnet stał się także istotnym instrumentem w muzyce rozrywkowej. Bardzo chętnie wykorzystują go muzycy jazzowi zwłaszcza w jego basowej odmianie. Bardzo wielu saksofonistów korzystało z ciepłej i dosadnej barwy klarnetu basowego. Byli nimi m.in. Eric Dolphy, Bob Mintzer, David Murrey oraz chyba największe nazwisko klarnetu jazzowego – Eddie Daniels. Klarnet naturalnie doskonale odnajduje się również w muzyce żydowskiej. Ze względu na jego brzmienie oraz możliwość grania różnego rodzaju glissand rewelacyjnie wpasował się do tego rodzaju muzyki. Obecnie mistrzem klarnetu żydowskiego jest David Krakauer. Klarnet jest instrumentem występującym również w kapelach ludowych. Jego brzmienie dodaje charakterystycznego klimatu wykonywanym utworom.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl