Pulpity, batuty, lampki w naszym sklepie muzycznym
Przebieg występów muzycznych zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Inaczej będzie wyglądał koncert rockowy, a inaczej występ solowego gitarzysty zajmującego się muzyką klasyczną. Od rodzaju występu zależy także sprzęt jaki spotkamy na scenie, a mowa tu nie tylko o nagłośnieniu czy instrumentach, lecz o akcesoriach, które mają za zadanie zapewnić muzykowi komfort podczas gry. Wielu artystów gra, czytając jednocześnie zapis nutowy i choć wielu osobom konieczność takiej podzielności uwagi może wydawać się jedynie utrudnieniem, bo znacznie łatwiej grać z pamięci, to w rzeczywistości bardzo bogaty repertuar i poziom trudności poszczególnych kompozycji wymusza na artyście korzystanie z zapisu nutowego.
Jakość występu zależy w dużym stopniu od tego jak komfortowo czuje się artysta. Nie może więc trzymać zapisu nutowego na stoliku i pochylać się nad nim aby wiedzieć jaki fragment ma zagrać za chwilę. W celu zapewnienia wygody, powstały pulpity na nuty, które w podstawowej wersji służą jedynie jako podstawka pod zapis nutowy, jednak wiele pulpitów spełnia także dodatkowe funkcje. Czym kierować się podczas wyboru pulpitu? Wszystko zależy od naszych wymagań. Do codziennych treningów w domowym zaciszy bez wątpienia wystarczy najbardziej podstawowy i tani pulpit, którego cena oscyluje już w okolicach czterdziestu złotych. Jeśli jednak koncertujemy lub chodzimy na próby, warto zadbać o model oferujący nieco więcej możliwości niż tylko pochyłą ścianą o która opiera się zapis nutowy. Zapis powinien być na wysokości wzroku, tak aby muzyk nie musiał go szukać i nie tracił ułamków sekund, które mogą wytrącić go z rytmu. Wiadomo, że wysokość wzrostu zależy od tego ile centymetrów wzrostu posiada konkretny muzyk, dlatego pulpit powinien mieć wysuwane ramię, dzięki któremu będzie można obniżyć lub podwyższyć zapis. Ramię powinno posiadać także stabilny zacisk, aby uniemożliwić mu opadanie podczas występów. Co prawda zapis nutowy sam w sobie wiele nie waży, jednak od częstego wysuwania i wsuwania ramienia mechanizm może się wyrobić, przez co straci swoją dokładność. Wybierając pulpit dobrej jakości takie zmartwienie nie będzie nam zaprzątało głowy. Jeśli zamierzamy występować na świeżym powietrzu, niezbędną częścią pulpitu będzie blokada na zapis nutowy. Może ona występować pod postacią mechanicznego zatrzasku lub elastycznej taśmy, a jej zadaniem jest utrzymać zapis w miejscu, aby nie było ryzyka, że powiew wiatru zrzuci zapis lub będzie przekładał jego strony. Inną funkcją ważną dla muzyków jest to, czy pulpit można złożyć. Jest to szczególnie ważne dla osób, które często podróżują lub zabierają pulpit na próby. Na szczęście taką możliwość oferuje bardzo wiele pulpitów, nawet tych tańszych. W tym miejscu warto od razu zadbać o bezpieczeństwo podczas transportu i zapakować pulpit w specjalny pokrowiec, który nie powinien być mniejszy niż długość pulpitu po złożeniu. Do pulpitów możemy dokupić różnego rodzaju akcesoria, za pomocą których złożymy jeszcze bardziej użyteczny zestaw. Przykładem mogą być ruchome lampy, których światło skierujemy bezpośrednio na zapis nutowy. Są one niezbędne podczas występów w których na scenie panuje mrok. Poza praktycznym zastosowaniem takiej lampy, która umożliwia muzykowi przeczytanie zapisu, posiada także funkcję czysto wizualną. Muzyk spowity w ciemności, który oświetlony jest niewielką lampą jest w stanie wytworzyć podczas swojego występu specyficzny klimat, nieosiągalny przy występach oświetlających całą scenę.
Pulpit spełnia proste, ale bardzo istotne zadanie. Bez tego urządzenia jakość występu może znacznie spaść, dlatego warto zadbać o to, aby był on solidny i posiadał różne możliwości, tak na wszelki wypadek jeśli okaże się, że dane nam będzie występować na otwartej przestrzeni lub na zaciemnionej scenie. Sami również możemy wzbogacić możliwości swojego pulpitu, montując w nim osobne zaciski na zapis nutowy, lampy, a także stojaki na kostki gitarowe i wiele innych.