Pojemnościowe wielkomembranowe w naszym sklepie muzycznym
Mikrofony pojemnościowe, zwane też elektrostatycznymi, w odróżnieniu od mikrofonów dynamicznych nie wykorzystują stosunkowo ciężkiej, bezwładnej i przez to z opóźnieniem reagującej cewki, lecz dwie elektrody, z których jedna jest membraną reagującą na ciśnienie akustyczne. Drgająca membrana powoduje zmianę pojemności kondensatora, stąd nazwa- mikrofony pojemnościowe. Taka metoda pracy wymaga jednak dodatkowego źródła zasilania, za zwyczaj o napięciu 48V, dlatego mikrofony pojemnościowe wymagają zasilania phantom, chyba, że są wyposażone we własne akumulatory.
Mała masa membrany sprawia, że mikrofony pojemnościowe zapewniają znacznie większą czułość i wierniejsze odwzorowanie pasma, w porównaniu do mikrofonów dynamicznych. To znaczy, że mikrofony pojemnościowe mają znacznie większą skuteczność (w przypadku mikrofonów wysokiej częstotliwości ponad dziesięciokrotnie).
W efekcie mikrofony pojemnościowe są zdolne do wychwycenia cichszych dźwięków oraz wprowadzają do nagrania znacznie mniej szumów.
Membrana o dużej powierzchni, ze względu na którą, wyróżnia się wielko membranowe mikrofony pojemnościowe, ma szczególnie dużą wrażliwość, dzięki czemu może wiernie rejestrować dźwięk o bardzo zróżnicowanej i wyrafinowanej dynamice, oraz wszelkie niuanse artykulacyjne, wymagają za to ostrożnego traktowania oraz stałej podstawy z powodu wrażliwości na wstrząsy. Z tych względów "wielkomembranowce" są powszechnie wykorzystywane w studiach nagraniowych, szczególnie do nagrywania śpiewu oraz instrumentów akustycznych.
W ofercie sklepu znajduje się 90 modeli wielko membranowych mikrofonów pojemnościowych, takich marek jak: AKG, Audio Technica, Blue Microphones, Behringer, Charter Oak, MXL, Neumann, Pearl, Rode, Samson, SE Electronics, Shure, Sontronics,
Ciekawostka
Kondensator to podstawowy element konstrukcji mikrofonu pojemnościowego. Jako pierwszy terminu „kondensator” użył Alessandro Volta, żyjący w latach 1745- 1827. Jak na ironię, tego wybitnego fizyka, obawiali się, iż jest on upośledzony, ponieważ do piątego roku życia nie potrafił mówić, jednak, gdy trafił do szkoły, okazało się, że znacznie przewyższa swoich rówieśników. Od jego nazwiska pochodzi jednostka napięcia „wolt”.