Jak cicho nagrać gitarę? – reamping

Zobacz Gitary basowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Karty dźwiękowe, interfejsy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Mikrofony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Mikrofony i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Oprogramowanie w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Wzmacniacze i kolumny gitarowe w sklepie Muzyczny.pl

Domowe studio nie ogranicza twoich możliwości, wręcz przeciwnie!

Ogólnie pojęty homerecording w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Możliwości techniczne, dostęp do sprzętu pozwala na profesjonalne nagrania w zaciszu domowym. Wielu gitarzystów może więc zrezygnować ze stresującego i kosztownego nagrywania swoich ścieżek w studiu i przystąpić do pracy w wybranych dla siebie warunkach. Warto też zauważyć, że o ile w poprzednich dekadach najlepsze efekty nagrywania gitary uzyskiwano poprzez rozkręcanie do granic możliwości wzmacniaczy lampowych, co wiązało się z nieakceptowanym w „normalnych” warunkach poziomem decybeli. Dziś możemy cieszyć się nasyconym, lampowym brzmieniem bez narażenia się sąsiadom.

Jednym ze sposobów, który daje najbardziej zadowalające rezultaty jest reamping. Co to takiego? Jak się do tego zabrać? W jaki sprzęt trzeba się zaopatrzyć? Odpowiadamy już teraz!

Re-amping to najogólniej mówiąc proces nagrywania gitary, basu i w szczególnych sytuacjach wokalu, który polega na obróbce wcześniej nagranych ścieżek. Warto zauważyć, że zarówno jak w tradycyjnych metodach nagrywania, przy reampingu, również rejestrujemy nasze ścieżki za pomocą wzmacniacza gitarowego. Cały proces polega na wypuszczeniu z programu DAW surowego sygnału przy jednoczesnym zmienieniu impedancji na wyższą przy pomocy urządzenia jakim jest Reamp Box. Podłączając kabel, który przesyła sygnał do wzmacniacza, musimy omikrofonować ten wzmacniacz. Dzięki temu zabiegowi skutecznie możemy kreować i znaleźć najlepsze, szukane przez nas brzmienie. W przypadku wokalu, proces ten sprawdza się gdy chcemy dorzucić do czystej barwy głosu dodatkowe efekty, które „przybrudzą” ogólny charakter całości. Możemy je wtedy dodać do czystej ścieżki.

Czego potrzebujemy?

Obok wspomnianego peamp-boxa, wyposażyć się musimy w standardowy sprzęt do nagrywania, program DAW, interface audio, mikrofon, kable, statywy… no i najważniejsze – ulubiona gitara i wzmacniacz, bo to one tak naprawdę kreują nasze brzmienie!

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry