Garnitury, kołki, strunniki

Najczęściej kupowane produkty w grupie Garnitury, kołki, strunniki

Wybrani producenci w grupie Garnitury, kołki, strunniki

 • Wittner

  Już w 1895 roku Gustav Wittner założył precyzyjną fabrykę mechaniczną do produkcji Metronomów, którą jego syn Rudolf Wittner rozbudowywał jeden po drugim do średniej wielkości zakładu przemysłowego., Wkrótce ustanowiono nowe standardy. Oprócz (...)


  Garnitury, kołki, strunniki w naszym sklepie muzycznym

  Garniturem instrumentu smyczkowego nazywamy zestaw akcesoriów permanentnie umiejscowionych na instrumencie, tj. nie zdejmowanych po każdym graniu. Garnitur może być trzy- lub rzadziej czteroczęściowy. W skład trzyczęściowego wchodzą: strunociąg (często wraz z żyłką), kołki i guzik. Taki model garnituru dotyczy wszystkich instrumentów smyczkowych. W czteroczęściowych wersjach skrzypiec i altówki do kompletu dodany jest jeszcze podbródek. Jaka jest rola garnituru? Są to akcesoria, na których umiejscowione są struny – z jednej strony kołki, służące również regulacji strojenia, z drugiej strunociąg, na którym zainstalować możemy również miktostroiki do bardziej precyzyjnego intonowania, oraz guzik przytrzymujący strunociąg na instrumencie.

  Produkty
  Ze względów estetycznych, najczęściej dobiera się elementy garnituru pasujące do siebie wizualnie – w jednym kolorze, najlepiej zatem z tego samego tworzywa, z podobnymi ornamentami itp. Sklep oferuje gotowe zestawy jak i również pojedyncze akcesoria potrzebne w razie uszkodzeń lub innej konieczności wymiany.

  Garnitur skrzypcowy AN „a la Hill”, to wykonane z hebanu, proste akcesoria dobrej jakości dostępne w dwóch wariantach – z prostymi lub rzeźbionymi na kształt serc kołkami. Jeśli kolor czarny nie do końca pasuje do naszych skrzypiec, ponieważ są bardzo jasne, podbródek ma inny kolor, lub zwyczajnie nie leży nam w guście, ten sam producent oferuje zestaw „a la Schweizer” zrobiony z bukszpanu. Ma piękny, naturalny kolor drewna z białymi ornamentami – prożkiem na strunociągu oraz kulkami na zakończeniach kołków i guziku. Świetnie będzie się komponował z instrumentami o ciepłych, jaśniejszych barwach. W ofercie firma ta ma również bukszpanowe akcesoria z czarnymi ornamentami. Kołki i guziki z wszystkich tych modeli możemy też zakupić osobno.

  W ofercie sklepu znajdziemy również inne modele kołków skrzypcowych, altówkowych, czy wiolonczelowych. Niektóre wykonane są z hebanu, inne z bukszpanu lub palisandru. Kołki mają różne kształty i tak jak strunociągi, dostępne są w rozmiarach odpowiednich również dla mniejszych instrumentów.
  Ciekawym produktem jest strunociąg Wittner Ultra. Wykonany z kompozytowego tworzywa, posiada wbudowane śrubki służące do precyzyjnego strojenia, nie musimy się zatem troszczyć o zakup dodatkowego akcesorium. Do modelu 918 111 dołączona jest także folga. Kiedy odpowiednio, według prostej instrukcji umieścimy ją pod strunociągiem, stworzy ona swego rodzaju pentelkę, którą zahaczamy o guzik po założeniu akcesoriów na instrument. Raz na jakiś czas należy jedynie sprawdzać czy guzik nie wysunął się z instrumentu, ponieważ pod wpływem napięcia strun grozi to odskoczeniem strunociągu wraz z podstawkiem, a w konsekwencji przewróceniem się duszy i uszkodzeniem instrumentu. Tyczy się to wszystkich modeli garniturów dostępnych na rynku, takie wypadki zwyczajnie mogą się zdarzać.

  Czy wiesz, że…?
  W zagranicznych sklepach internetowych, gromadzących przeróżne, ręcznie robione gadżety dla nienasyconych prostotą akcesoriów muzyków, dostępne są nawet garnitury… wysadzane kryształkami Swarovskiego! Komplet kołków kosztuje ok. 300 zł, a mieniący się w blasku świateł strunociąg nawet i 700.

  Podsumowanie
  Garnitur dla instrumentów smyczkowych, to zbiór akcesoriów całkowicie niezbędnych do montażu strun, a co za tym idzie, rozpoczęciu gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli czy kontrabasie. Dzięki szerokiej ofercie sklepu muzycznego, możemy wybrać dla siebie komplet lub pojedyncze elementy pasujące do naszego instrumentu, w zależności od tego jakie mamy preferencje estetyczne. Pamiętajmy, żeby dbać o czystość wszystkich akcesoriów. Osad z kalafonii może osadzać się nawet na strunociągu, zatem aby uniknąć zabrudzenia mikrostroików, po każdym graniu zwracajmy uwagę na zanieczyszczenia, i usuwajmy je suchą szmatką, lub płynami do tego przeznaczonymi.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl