Statywy, stojaki w naszym sklepie muzycznym
Jak już wielokrotnie wspomniane zostało w innych artykułach, instrumenty smyczkowe wymagają specjalistycznej opieki. Niejednokrotnie podczas pracy w domu, chowanie instrumentu do futerału podczas każdej przerwy w graniu bywa uciążliwe, a z kolei trzymanie skrzypiec, czy altówki na stole, a tym bardziej wiolonczeli na podłodze jest niebezpieczne. Świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji są specjalistyczne stojaki do instrumentów smyczkowych. Doskonale sprawdzają się one również dla właścicieli sklepów z instrumentami, bądź lutników. Umożliwiają one bowiem piękną ekspozycję instrumentu bez narażenia go na wypadki.
Statywy skrzypcowe
W ofercie sklepu znajdują się różne typy statywów skrzypcowych. Jednym z nich jest Boston FIS-300, stylowy, drewniany stojak przystosowany do instrumentów pełnowymiarowych lub ¾. Nie ma regulowanej wielkości uchwytów, ale za to jest składany (na klasycznych zawiasach) i wykonany ze sklejki, przez co jest bardzo lekki. Innym typem statywu jest K&M 15520. Wykonany z aluminium waży niewiele ponad pół kilograma. Co ważne, miejsca jego styku z instrumentem zabezpieczone są miękką gumką, co ochroni skrzypce przed uderzeniami i odpryskami lakieru . Statyw ten również jest składamy, w kolorze czarnym. Ciekawym rozwiązaniem dla muzyków grających w zespołach rozrywkowych jest model 15580 tej samej firmy. Jest to wieszak na skrzypce, który umieszcza się na statywie do mikrofonu. Jego uchwyty są również zabezpieczone amortyzującym materiałem. Skrzypce wieszamy na ślimaku, a na dodatkowym haczyku bezpiecznie możemy umieścić smyczek. Pamiętajmy tylko aby dokładnie dokręcić wieszak do statywu, aby się nie osunął! Wieszaki dostępne są również w wersji naściennej, np. K&M 16580.
Statywy skrzypcowo-altówkowe
Kiedy stojaki stricte skrzypcowe okazują się zbyt małe dla altówki, możemy wypróbować opcję uniwersalną – Hercules DS 571 jest statywem o typie wieszaka, nie wymaga on jednak dodatkowego przytwierdzania do ściany czy statywu mikrofonowego, posiada własny stojak na trójnogu. Świetnie wykonany, składany, posiada gumowe osłonki na nóżki oraz piankę zabezpieczającą uchwyt instrumentu. Hercules oferuje również wersję przytwierdzaną do ściany. Model DSP 57 ma solidną drewnianą podstawkę. Oba te stojaki posiadają specjalne zaciski automatyczne, dodatkowo przytrzymujące instrument.
Statywy wiolonczelowe
Ze względu na gabaryty wiolonczeli, niedostępne są naścienne wieszaki dla tego instrumentu. Hercules oferuje niemalże identyczny, tylko nieco większy niż skrzypcowy stojak do wiolonczeli, model DS 580B. Z kolei mniej typowym statywem jest Caymon CMS005. Opierany jest on na dwóch, bardzo solidnych, szeroko rozstawionych odnogach co całkowicie niweluje ryzyko przewrócenia – ciężar rozłożony jest lepiej niż na tradycyjnym trójnogu. Same uchwyty są regulowane, w zależności od wielkości czy pożądanego kąta ustawienia wiolonczeli. Ma on bardzo solidną konstrukcję i warty jest polecenia.
Statywy kontrabasowe
Kontrabas to największy instrument z rodziny chordofonów smyczkowych. Instrumenty te chowa się do futerału właściwie tylko w celu ich przenoszenia i transportu. Aby bezpiecznie przechowywać je w domu, szkole czy sali prób należy wyposażyć się w odpowiedni stojak. Sklep oferuje nam m.in. statywy firmy Boston. Model CBST-160 to statyw o tradycyjnej budowie, z regulowaną wysokością uchwytu na szyjkę. Uchwyt ten jest dodatkowo zabezpieczany – można go zwyczajnie zamknąć by skutecznie trzymał gryf. Statyw ten jest oczywiście składany. Na półkach tej samej firmy odnajdziemy także model CBST600 w srebrnym kolorze. Jego konstrukcja umieszczona jest na trójnogu, a rama na której opierany jest instrument wyściełana została miękką gąbką. Również w przypadku tego stojaka możemy regulować wysokość umiejscowienia szyjki, nie musimy zatem obawiać się, że instrument nie będzie pasował. Model o podobnej budowie produkuje także MStar, a mianowicie DC-924. Z kolei firma Caymon oferuje bliźniaczą wersję swojego statywu wiolonczelowego. Ciekawym, świetnie wykonanym stojakiem kontrabasowym jest Hercules DS. 590B. Ma on zupełnie inną budowę niż jego poprzednicy. Kontrabas nie jest podwieszany, a swobodnie kładziony na dwóch podstawkach otulonych amortyzującym materiałem. Jest on składany, waży ok 3,5kg. To solidnie wykonany, wytrzymały sprzęt.
Podsumowanie
Statywy do instrumentów smyczkowych stanowią ważne wyposażenie lutników, właścicieli sklepów muzycznych oraz muzyków ceniącego wygodę i bezpieczeństwo instrumentu. W zależności od indywidualnych wymagań możemy wybrać dla siebie statywy podwieszane lub stojące. Powinniśmy najpierw ustalić jego przyszłe przeznaczenie – czy zamierzamy z nim podróżować, czy raczej umiejscowiony będzie w stałym punkcie. Wówczas najlepiej dostosować wagę oraz gabaryty. Ważnymi elementami są pianki amortyzujące instrumenty, aby uniknąć jakichkolwiek zarysowań czy odprysków na lakierze.