Skrzypce akustyczne

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Skrzypce akustyczne

Poradniki dla muzyków w grupie Skrzypce akustyczne

Altówka czy skrzypce?

Altówka czy skrzypce?

Różnice i cechy wspólne altówki i skrzypiecOba instrumenty są do siebie bardzo podobne, a najbardziej zauważalną różnicą wizualną jest ich rozmiar. Skrzypce są mniejsze, a przez to poręczniejsze i wygodniejsze w grze. Również ich brzmienie jest wyższe niż altówki, która ze względu na większy swój (...)


Instrumenty smyczkowe, Skrzypce akustyczne, Altówki

Instrukcja obsługi instrumentów smyczkowych

Instrukcja obsługi instrumentów smyczkowych

Każdy instrument muzyczny wymaga odpowiedniego traktowania, aby służył nam jak najdłużej. W szczególności instrumenty smyczkowe, które cechują się delikatnością powinny być traktowane i użytkowane wyjątkowo. Skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy są to instrumenty wykonane z drewna, wymagają (...)


Instrumenty smyczkowe, Poradnik, Akcesoria smyczkowe, Smyczki, Struny, Skrzypce akustyczne, Skrzypce elektryczne, Futerały i pokrowce, Kontrabasy, Altówki

Techniki gry na skrzypcach - Legato, Staccato, Spiccato, Détaché, Martelé

Techniki gry na skrzypcach - Legato, Staccato, Spiccato, Détaché, Martelé

Istnieje mnóstwo rodzajów technik gry na skrzypcach. Najczęściej gra się smyczkiem, ale nie wystarczy umieć tylko przeciągnąć prawidłowo smyczkiem po strunie, by ten instrument nam dobrze zabrzmiał. Lecz zanim przejdziemy do poszczególnych technik, to wpierw powinniśmy zadbać o prawidłową pozycję (...)


Instrumenty smyczkowe, Smyczki, Skrzypce akustyczne, Skrzypce elektryczne

Skrzypce dla początkujących

Skrzypce dla początkujących

Problemy początkujących skrzypków Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nauka gry na skrzypcach jest trudna. Zdecydowanie mniejsza część jest w stanie podać kilka podstawowych powodów, dlaczego tak się dzieje. Warto zatem przybliżyć ten temat, który może być zwłaszcza przydatny (...)


Instrumenty smyczkowe, Struny, Skrzypce akustyczne

Skrzypce klasyczne czy elektryczne ? który instrument jest lepszy dla mnie?

Skrzypce klasyczne czy elektryczne ? który instrument jest lepszy dla mnie?

Jesteś fanem brzmienia skrzypiec, lecz interesują Cię ostrzejsze brzmienia?Grasz koncerty na wolnym powietrzu i masz problem z nagłośnieniem swojego klasycznego instrumentu? Być może jest to odpowiedni czas na zakup skrzypiec elektrycznych.Skrzypce elektryczne pozbawione są pudła rezonansowego a (...)


Instrumenty smyczkowe, Skrzypce akustyczne, Skrzypce elektryczne


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Skrzypce akustyczne

Wybrani producenci w grupie Skrzypce akustyczne

 • Gewa

  Gewa od momentu utworzenia w roku 1925 przez Georg Walther w Adorf zwanym „muzycznym zakątkiem Vogtlandu“ stawia sobie jako najwyższy priorytet ciągłe ulepszanie instrumentów, bezproblemowy serwis, jak i ciągłą orientację na (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Pokaż wszystkie produkty w podgrupach

  Skrzypce akustyczne w naszym sklepie muzycznym

  Skrzypce, tak jak większość współczesnych instrumentów historią swą sięga do baroku. Precyzowanie dat historycznych zależy jednak od nazewnictwa, bowiem skrzypce barokowe również mają swoją historię - wywodzą się z używanych w renesansie i średniowieczu instrumentów strunowych takich jak rebec, fidel, czy viola da braccio. Najbardziej zbliżony obecnemu kształt, skrzypce przybrały ok. XIX wieku. Jest to jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych, na który w historii muzyki powstał bardzo obszerny, zróżnicowany repertuar.

  Skrzypce najlepszej jakości zbudowane są najczęściej z drewna jaworowego lub świerkowego. Jednak do budowy średniej klasy skrzypiec stosuje się również lity klon falisty. Najbardziej znaczącym elementem skrzypiec jest pudło rezonansowe. Składa się ono z dwóch wypukłych płyt połączonych boczkami z zewnątrz, a duszą (małym drewnianym kołeczkiem przewodzącym drgania dźwiękowe) w wewnątrz. W płycie górnej znajdują się dwa otwory rezonansowe w kształcie litery 'f', dlatego zwyczajowo nazywa się je efami. Od pudła rezonansowego w górę odchodzi szyjka skrzypiec, na której znajduje się gryf (chwytnia) i zakończona jest ona ślimakowatą główką. Skrzypce mają cztery struny strojone w kwintach, kolejno g, d1, a1, e2.
  W zależności od wieku lub etapu nauki, dobór skrzypiec będzie się różnił. Odpowiedni wybór rozmiaru instrumentu to rzecz kluczowa w rozwoju aparatu gry dziecka i jego sprawności technicznej. Zbyt duże skrzypce ograniczą sprawność ruchową wykonawcy i będą nadmiernie męczyć ręce. Najlepiej byłoby dobrać instrument pod okiem doświadczonego skrzypka, jednak jeśli nie mamy tej możliwości możemy zasięgnąć pomocy w artykułach poradnikowych dostępnych na stronie naszego sklepu. W zależności od naszych potrzeb możemy oddzielnie nabyć skrzypce, smyczek, futerał i inne akcesoria, lub wyposażyć się w gotowy komplet i już po jednym zakupie móc rozpocząć naukę.

  Skrzypce uczniowskie
  Skrzypce dziecięce są dostępne już od rozmiaru 1/16. Instrumenty mniejszej wielkości produkowane są najczęściej fabrycznie. Są bardzo przystępne cenowo i wyposażone w cały garnitur. Odpowiedni dla siebie instrument wybrać możemy spośród produktów marki Gewa, Hoefner, Stagg, Stentor i kilku innych. Model Violine Europa firmy Gewa, ma solidną, hebanową podstrunnicę i świetne struny Larsen Virtuoso w komplecie. Możemy wybrać też tańszy instrument, np. Hoefner AS-060V - jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób początkujących, które dopiero poznają swoje preferencje w doborze bardziej profesjonalnych skrzypiec.

  W przypadku bardzo małych skrzypiec ciężko jest przy zakupie kierować się brzmieniem. Przy tak drobnych pudłach rezonansowych dźwięk będzie mniej nośny i nieco zduszony. To, co powinniśmy sprawdzić to solidność wykonania samego instrumentu i poszczególnych akcesoriów oraz łatwość wydobywania dźwięku. Dziecko rozpoczynające naukę gry na skrzypcach i tak napotka na swojej drodze dużo wyzwań, powinniśmy zatem oszczędzić mu problemów związanych z wadliwym sprzętem. Instrument powinien być dla dziecka wygodny, niezbyt ciężki i masywny. Sprawdzić należy również wysokość strun nad gryfem i szerokość szyjki.

  Skrzypce manufakturowe i lutnicze
  Instrumenty manufakturowe tańsze są od lutniczych, a ich jakość bywa bardzo zróżnicowana. Jednak pomimo niskiej ceny można niejednokrotnie natrafić na wysokiej klasy skrzypce. W sklepie dostępna jest szeroka gama instrumentów marki Hoefner, która oprócz dobrej jakości skrzypiec fabrycznych, ma w swojej ofercie również instrumenty manufakturowe, np. model H66HV. Skrzypce te wyposażone są już w kompletny garnitur, mają hebanową podstrunnicę i kołki. Do zestawu dołączony jest smyczek, futerał, kamerton, kalafonia oraz podbródek. Trochę droższy, ale także godny polecenia jest (dostępny z takim samym wyposażeniem w zestawie) typ H115BG wzorowane na budowie instrumentów wybitnego włoskiego lutnika Battisty Guadagniniego. Jeśli chodzi o mistrzowskie instrumenty lutnicze, mamy pewną gwarancję, że ich brzmienie będzie parę klas wyższe niż w przypadku instrumentów fabrycznych. Jednak ze względu na to, że są to skrzypce wykonywane ręcznie przez artystów lutników, tak naprawdę każdy z nich będzie inny i niepowtarzalny. W sklepie dostępne są instrumenty Jerzego Burbana i niemieckich lutników z firmy Hoefner. Nie należy być zaskoczonym, gdy dźwięk naszych skrzypiec z czasem się zmieni. Drewno to żywy materiał, który pod wypływem drgań dźwiękowych pracuje, co może wpływać na zmianę brzmienia. Jednak odpowiednia ostrożność i konserwacja pozwoli uniknąć nam rozczarowań, a rozegrane skrzypce tylko zyskają na wartości. W skrzypcach, które chcemy nabyć, dźwięk na wszystkich czterech strunach powinien być wyrównany, nie może załamywać się w trakcie grania w wysokich pozycjach (szczególnie na strunach G i D), podstawek musi być prosty a kołki stabilne. Należy również zaobserwować, czy na płytach nie dostrzegamy żadnych pęknięć a boczki się nie rozklejają. Te wszystkie czynniki składają się na solidność wykonania i jakość skrzypiec, która uczyni naszą naukę znacznie przyjemniejszą.

  Czy wiesz, że…?
  Obecnie uznanymi za najdroższe skrzypce na świecie jest Guarneri Vieuxtemps, ten 273-letni instrument wyceniono bowiem na 16 milionów dolarów. Należał on do wybitnego belgijskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec Henri Vieuxtemps'a. Anonimowy sponsor kupił ten instrument skrzypaczce Anne Akiko Meyers. O dziwo, wielokrotnie droższa okazała się altówka The Macdonald Antonio Stradivariusa - sprzedano ją za 42 miliony dolarów, co uczyniło ją najdroższym instrumentem sprzedanym w historii.

  Podsumowanie
  Zakup instrumentu jest bardzo poważnym i niełatwym zadaniem. W zależności od stopnia naszego rozwoju oraz planów związanych z graniem, do wyboru mamy lepszej, lub gorszej klasy instrumentu fabryczne, manufakturowe i lutnicze. To, na jaki instrument się zdecydujemy powinno jednak zależeć przede wszystkim od brzmienia i wygody wydobywania dźwięku. Nie zrażajmy się pierwszymi testami nowych skrzypiec – drewno z czasem rozegra się i instrument powinien się otworzyć. W sklepie muzycznym nabyć można gotowe uczniowskie komplety z pełnym wyposażeniem, jak i same instrumenty lutnicze.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl