Skrzypce akustyczne w naszym sklepie muzycznym
Skrzypce w ich bardziej współczesnej formie zaczęły kształtować się w XVI wieku we Włoszech. W tym okresie powstały pierwsze skrzypce z trzymi strunami, a później czteroma strunami, co stało się standardem. Kluczowe dla rozwoju instrumentu były prace lutników z Cremonyi, takich jak Andrea Amati, który w latach 1500–1577 stworzył jedne z pierwszych nowoczesnych skrzypiec. Jego uczniowie, w tym Antonio Stradivari i Giuseppe Guarneri, dalej rozwijali instrument, osiągając szczyt kunsztu lutniczego.
W okresie baroku (około 1600–1750) skrzypce stały się bardziej zaawansowane pod względem konstrukcji. Wprowadzono zmiany takie jak wyprofilowany gryf i zmniejszenie rozmiaru korpusu, co poprawiło brzmienie i komfort gry. Instrumenty takie jak Stradivarius i Guarneri z tego okresu są dziś uznawane za jedne z najlepszych, jakie kiedykolwiek zostały zbudowane.
W XVIII i XIX wieku skrzypce zyskały jeszcze większą popularność. W tym okresie zaczęto używać ich w różnych gatunkach muzycznych, od muzyki klasycznej po romantyczną. Lutnicy, tacy jak Jean-Baptiste Vuillaume, kontynuowali rozwijanie instrumentu, a kompozytorzy tacy jak Ludwig van Beethoven, Franz Schubert i Johannes Brahms napisali wiele utworów skrzypcowych, które wzbogaciły repertuar.
W XX wieku i XXI wieku skrzypce, choć wciąż są w dużej mierze podobne do swoich historycznych poprzedników, zostały wzbogacone o nowe technologie i materiały. Współczesne lutnictwo łączy tradycyjne techniki z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak użycie kompozytów i zaawansowanych technologii w produkcji.
Budowa skrzypiec
Skrzypce najlepszej jakości jakości zbudowane są najczęściej z drewna jaworowego lub świerkowego. Jednak do budowy średniej klasy skrzypiec stosuje się również lity klon falisty. Najbardziej znaczącym elementem skrzypiec jest pudło rezonansowe. Składa się ono z dwóch wypukłych płyt połączonych boczkami z zewnątrz, a duszą (małym drewnianym kołeczkiem przewodzącym drgania dźwiękowe) w wewnątrz.W płycie górnej znajdują się dwa otwory rezonansowe w kształcie litery 'f', dlatego zwyczajowo nazywa się je efami. Od pudła rezonansowego w górę odchodzi szyjka skrzypiec, na której znajduje się gryf (chwytnia) i zakończona jest ona ślimakowatą główką. Skrzypce mają cztery struny strojone w kwintach, kolejno g, d1, a1, e2.
Rozmiar skrzypiec
W zależności od wieku lub etapu nauki, dobór skrzypiec będzie się różnił. Odpowiedni wybór rozmiaru instrumentu to rzecz kluczowa w rozwoju aparatu gry dziecka i jego sprawności technicznej. Zbyt duże skrzypce ograniczają sprawność ruchową wykonawcy i będą nadmiernie męczyć ręce. Najlepiej byłoby dobrać instrument pod okiem doświadczonego skrzypka, jednak jeśli nie mamy tej możliwości możemy zasięgnąć pomocy w artykułach poradnikowych dostępnych na stronie naszego sklepu. W zależności od naszych potrzeb możemy oddzielnie nabyć skrzypce, smyczek, futerał i inne akcesoria, lub wyposażyć się w gotowy komplet i już po jednym zakupie móc rozpocząć naukę.Skrzypce pełnowymiarowe (4/4)
To standardowy rozmiar dla dorosłych i młodzieży, którzy mają już pełną długość ręki. Skrzypce te mają długość około 35.5 cm (14 cali) od końca do końca korpusu.
Skrzypce ¾
Ten rozmiar jest często wybierany przez starsze dzieci i młodzież. Mają one długość korpusu wynoszącą około 32 cm (12.5 cala).
Skrzypce ½
Odpowiednie dla młodszych dzieci, które są jeszcze w fazie rozwoju. Długość korpusu wynosi około 29 cm (11.5 cala).
Skrzypce ¼
Ten rozmiar jest przeznaczony dla młodszych dzieci, zwykle w wieku od 4 do 7 lat. Korpus ma długość około 23 cm (9 cali).
Skrzypce ⅛
Jeszcze mniejsze, przeznaczone dla bardzo małych dzieci, zazwyczaj w wieku 4 lat i młodszych. Długość korpusu wynosi około 20 cm (8 cali).
Skrzypce 1/16
Najmniejsze skrzypce, używane przez najmłodsze dzieci, które są zbyt małe na większe rozmiary. Mają długość korpusu wynoszącą około 17 cm (6.5 cala).
Skrzypce uczniowskie
Skrzypce dziecięce są dostępne już od rozmiaru 1/16. Instrumenty mniejszej wielkości produkowane są najczęściej fabrycznie. Są bardzo przystępne cenowo i wyposażone w cały garnitur. Odpowiedni dla siebie instrument wybrać możemy spośród produktów marki Gewa, Hoefner, Stagg, Stentor i kilku innych. Model Violine Europa firmy Gewa, ma solidną, hebanową podstrunnicę i świetne struny Larsen Virtuoso w komplecie. Możemy wybrać też tańszy instrument, np. Hoefner AS-060V - jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób początkujących, które dopiero poznają swoje preferencje w doborze bardziej profesjonalnych skrzypiec.W przypadku bardzo małych skrzypiec ciężko jest przy zakupie kierować się brzmieniem. Przy tak drobnych pudłach rezonansowych dźwięk będzie mniej nośny i nieco zduszony. To, co powinniśmy sprawdzić to solidność wykonania samego instrumentu i poszczególnych akcesoriów oraz łatwość wydobywania dźwięku. Dziecko rozpoczynające naukę gry na skrzypcach i tak napotka na swojej drodze dużo wyzwań, powinniśmy zatem oszczędzić mu problemów związanych z wadliwym sprzętem. Instrument powinien być dla dziecka wygodny, niezbyt ciężki i masywny. Sprawdzić należy również wysokość strun nad gryfem i szerokość szyjki.
Skrzypce manufakturowe i lutnicze
Instrumenty manufakturowe tańsze są od lutniczych, a ich jakość bywa bardzo zróżnicowana. Jednak pomimo niskiej ceny można niejednokrotnie natrafić na wysokiej klasy skrzypce. W sklepie dostępna jest szeroka gama instrumentów marki Hoefner, która oprócz dobrej jakości skrzypiec fabrycznych, ma w swojej ofercie również instrumenty manufakturowe, np. model H66HV. Skrzypce te wyposażone są już w kompletny garnitur, mają hebanową podstrunnicę i kołki. Do zestawu dołączony jest smyczek, futerał, kamerton, kalafonia oraz podbródek.Trochę droższy, ale także godny polecenia jest (dostępny z takim samym wyposażeniem w zestawie) typ H115BG wzorowane na budowie instrumentów wybitnego włoskiego lutnika Battisty Guadagniniego. Jeśli chodzi o mistrzowskie instrumenty lutnicze, mamy pewną gwarancję, że ich brzmienie będzie parę klas wyższe niż w przypadku instrumentów fabrycznych. Jednak ze względu na to, że są to skrzypce wykonywane ręcznie przez artystów lutników, tak naprawdę każdy z nich będzie inny i niepowtarzalny. W sklepie dostępne są instrumenty Jerzego Burbana i niemieckich lutników z firmy Hoefner.
Nie należy być zaskoczonym, gdy dźwięk naszych skrzypiec z czasem się zmieni. Drewno to żywy materiał, który pod wypływem drgań dźwiękowych pracuje, co może wpływać na zmianę brzmienia. Jednak odpowiednia ostrożność i konserwacja pozwoli uniknąć nam rozczarowań, a rozegrane skrzypce tylko zyskają na wartości. W skrzypcach, które chcemy nabyć, dźwięk na wszystkich czterech strunach powinien być wyrównany, nie może załamywać się w trakcie grania w wysokich pozycjach (szczególnie na strunach G i D), podstawek musi być prosty a kołki stabilne. Należy również zaobserwować, czy na płytach nie dostrzegamy żadnych pęknięć a boczki się nie rozklejają. Te wszystkie czynniki składają się na solidność wykonania i jakość skrzypiec, która uczyni naszą naukę znacznie przyjemniejszą.
Czy wiesz, że cena skrzypiec…?
Obecnie uznanymi za najdroższe skrzypce na świecie jest Guarneri Vieuxtemps, ten 273-letni instrument wyceniono bowiem na 16 milionów dolarów. Należał on do wybitnego belgijskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec Henri Vieuxtemps'a. Anonimowy sponsor kupił ten instrument skrzypaczce Anne Akiko Meyers. O dziwo, wielokrotnie droższa okazała się altówka The Macdonald Antonio Stradivariusa - sprzedano ją za 42 miliony dolarów, co uczyniło ją najdroższym instrumentem sprzedanym w historii.Zakup instrumentu jest bardzo poważnym i niełatwym zadaniem. W zależności od stopnia naszego rozwoju oraz planów związanych z graniem, do wyboru mamy lepszej, lub gorszej klasy instrumentu fabryczne, manufakturowe i lutnicze. To, na jaki instrument się zdecydujemy powinno jednak zależeć przede wszystkim od brzmienia i wygody wydobywania dźwięku. Nie zrażajmy się pierwszymi testami nowych skrzypiec – drewno z czasem rozegra się i instrument powinien się otworzyć. W sklepie muzycznym nabyć można gotowe uczniowskie komplety z pełnym wyposażeniem, jak i same instrumenty lutnicze.