Akcesoria

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Akcesoria

Poradniki dla muzyków w grupie Akcesoria

Instrukcja obsługi instrumentów smyczkowych

Instrukcja obsługi instrumentów smyczkowych

Każdy instrument muzyczny wymaga odpowiedniego traktowania, aby służył nam jak najdłużej. W szczególności instrumenty smyczkowe, które cechują się delikatnością powinny być traktowane i użytkowane wyjątkowo. Skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy są to instrumenty wykonane z drewna, wymagają (...)


Instrumenty smyczkowe, Poradnik, Akcesoria smyczkowe, Smyczki, Struny, Skrzypce akustyczne, Skrzypce elektryczne, Futerały i pokrowce, Kontrabasy, Altówki

Instrument brzęczy lub szumi podczas grania

Instrument brzęczy lub szumi podczas grania

Dlaczego mój instrument brzęczy, kołki nie chcą się ruszać a skrzypce stale się rozstrajają? Rozwiązania najczęściej występujących problemów związanych ze sprzętem.Rozpoczęcie nauki gry na instrumencie smyczkowym wymaga dość dużej wiedzy o tematyce sprzętowej. Skrzypce, altówka, wiolonczela czy (...)


Instrumenty smyczkowe, Akcesoria smyczkowe

Dodatkowe akcesoria do instrumentów smyczkowych

Dodatkowe akcesoria do instrumentów smyczkowych

Oprócz niezbędnego do grania, tradycyjnego garnituru, instrumenty smyczkowe wymagają również dodatkowego akcesorium. Niektóre z nich mają za zadanie podnieść komfort, urozmaicić brzmienie instrumentu lub służyć jego konserwacji. Są jednak wśród nich elementy nieodzowne, bez których nie będziemy w (...)


Instrumenty smyczkowe, Akcesoria smyczkowe

Garnitur skrzypcowo ? altówkowy

Garnitur skrzypcowo ? altówkowy

Pudło rezonansowe jest największym i najważniejszym elementem instrumentów akustycznych. Jest to swego rodzaju głośnik, w którym wybrzmiewają dźwięki generowane przez pociągnięcia strun smyczkiem, uderzenia młoteczkami w fortepianie, czy też szarpanie strun w przypadku gitary. To, co w przypadku (...)


Instrumenty smyczkowe, Akcesoria smyczkowe

Co może pomóc w strojeniu instrumentu?

Co może pomóc w strojeniu instrumentu?

Chyba każdy instrumentalista przeżył ten moment, w którym nastrojenie instrumentu sprawia wiele kłopotów, struny stale obniżają swój dźwięk a kołki wydają się nieruchome. Dbałość o czysty i prawidłowy strój instrumentu to rzecz konieczna przy ćwiczeniu, która pomoże uniknąć przekłamań (...)


Instrumenty smyczkowe, Akcesoria smyczkowe

Kiedy potrzebna jest wizyta u lutnika?

Kiedy potrzebna jest wizyta u lutnika?

Instrumenty smyczkowe wymagają ciągłej pielęgnacji oraz kontroli ich stanu.Prawie w pełni wykonane są z drewna, a jest to materiał żywy, reagujący na warunki atmosferyczne i wymagający szczególnej troski. Z tego powodu wielokrotnie dochodzić może do drobnych usterek i zmian, które nie świadczą o (...)


Instrumenty smyczkowe, Akcesoria smyczkowe


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Akcesoria

Wybrani producenci w grupie Akcesoria

 • Dampit

  Amerykańska firma Damplit istnieje na rynku muzycznym do 1966 roku kiedy to skrzypek i kompozytor Ralpha Hollandera opatentował nawilżacz do instrumentów dętych drewnianych. Badania nad nawilżaniem instrumentów zaczął, gdy pewnego poranka (...)


 • Gewa

  Firma Gewa została założona w roku 1925 przez Georga Walthera w Adorf, zwanym „muzycznym zakątkiem Vogtlandu“. Od momentu utworzenia stawia sobie jako najwyższy priorytet ciągłe ulepszanie instrumentów, bezproblemowy serwis i orientację (...)


 • Pirastro

  Pirastro to niemiecka firma o ponad 200 letniej tradycji, która specjalizuje się w produkcji doskonałych strun do instrumentów akustycznych. Obecnie Pirastro dysponuje super nowoczesną technologią i sterowaną przy pomocy komputerów linią (...)


 • Wittner

  Już w 1895 roku Gustav Wittner założył precyzyjną fabrykę mechaniczną do produkcji Metronomów, którą jego syn Rudolf Wittner rozbudowywał jeden po drugim do średniej wielkości zakładu przemysłowego., Wkrótce ustanowiono nowe standardy. Oprócz (...)


  Akcesoria w naszym sklepie muzycznym

  Przetworniki, mikrofony
  Warunki koncertowe, nagrania studyjne lub wykonywanie muzyki rozrywkowej często mogą wymagać dodatkowego wyposażenia w sprzęt nagłaśniający. Kiedy wykonawca grający na instrumencie smyczkowym potrzebuje wzmocnienia naturalnego akustycznego dźwięku instrumentu (i nie chce decydować się na instrument elektryczny), powinien wyposażyć się w odpowiedni dla jego instrumentu mikrofon, zgodny z jego przyszłym zastosowaniem.

  Mikrofony do instrumentów smyczkowych
  Do grania plenerowego lub wykonywania muzyki rozrywkowej, najlepiej sprawdzą się przystawki. Są to małej wielkości mikrofony mocowane bezpośrednio na instrumencie – pozostawiają zatem swobodę ruchów wykonawcy. Przykładem takiego rozwiązania dla skrzypiec i altówki jest np. przetwornik Shadow SH-945 NFX-V. Przetwornik piezoelektryczny (element, który przemienia drgania w impulsy elektryczne) montowany jest w tym przypadku pod podstawkiem. Jest energooszczędny i redukuje szumy. Dużo tańszą wersją tego mikrofonu jest model SH-712 tej samej firmy. Ten średniomembranowy mikrofon z podwójnym przetwornikiem nie daje jednak tak szlachetnej barwy dźwięku jak jego poprzednik. Z kolei Shadow SV1 nie wymaga przesuwania podstawka. Dla wiolonczelistów polecić można Shadow SH-955. Jest to model o podobnych właściwościach do skrzypcowego 945. Firma ta produkuje także jednopunktowe przystawki kontrabasowe przeznaczone zarówno do gry arco jak i pizzicato. Ze względu na częste wykorzystywanie tego instrumentu w muzyce rozrywkowej, szczególnie zadbać należy o jakość niskich tonów po przetworzeniu elektronicznym.

  Kiedy chcemy uniknąć ingerencji w instrument (przesuwanie i podnoszenie podstawka może być bardzo ryzykowne), warto poszukać mikrofonu z zewnętrznymi przetwornikami. Świetnym produktem montowanym zewnętrznie, do wszystkich instrumentów smyczkowych jest AudioTechnica ATM 350. Jest to mikrofon pojemnościowy, kardioidalny (ma większą czułość z przodu, mniejszą z tyłu i boków). Sprzęt ten wyposażony jest w klips, który przypiąć możemy do podstawka, bez jego przesuwania. Jest to czuły mikrofon dający duże pole do popisu wykonawcy, nie generujący szumów. Oporność wejściowa (impedancja) wynosi 50 ohm. Profesjonalnie używanym sprzętem zakładanym zewnętrznie jest mikrofon skrzypcowo-altówkowy DPA 4099 violin. Mikrofony te kompatybilne są z systemami bezprzewodowymi, mają regulowaną długość szyjki i pomagają uzyskać bardzo szlachetny dźwięk bez wrażenia elektronicznego „przesteru”. Podobne modele produkowane są również dla wiolonczeli i kontrabasu, z uwzględnieniem wrażliwości na niskie tony (których w tych instrumentach jest dużo więcej). Te modele to 4099 cello lub bass. Zapakowane są w estetyczne pudełeczko zabezpieczające sprzęt w podróżach. Firma DPA jest zdecydowanie warta polecenia. Mikrofony te nadadzą się również do nagrywania.

  Czy wiesz, że…?
  Do niedawna na rynku dostępny był również mikrofon montowany na maszynce podbródka, tak jak np. Fishmann V 200 M. Niestety firma ta zdecydowała przerwać jego produkcję, jednakże ich zapasy nadal dostępne są w niektórych punktach muzycznych. Ich ogromnym plusem jest brak ingerencji w instrument i wysoką jakość przetworzonego dźwięku.

  Podsumowanie
  Niejednokrotnie organizatorzy różnych imprez kulturalnych, na których mamy prezentować swoją muzykę, nie dbają o jakość sprzętu nagłaśniającego. Odbija się to niestety na brzmieniu instrumentu, na które po przetworzeniu elektrycznym nie mamy niestety już wpływu. Warto zatem wyposażyć się w swój własny, odpowiedni do indywidualnych potrzeb mikrofon do instrumentu, który przyda się nam na koncertach lub w trakcie nagrań. Na rynku dostępne są mikrofony kierunkowe dynamiczne, pojemnościowe, kardioidalne, przystawki z przetwornikami piezo montowanymi pod lub na podstawku, na bocznych ściankach instrumentu, lub mikrofony przypinane klipsem do instrumentu z główką wysuniętą na tzw. gęsiej szyjce. W zależności od tego jaki efekt brzmieniowy chcemy uzyskać i jakie mamy możliwości finansowe, wybierać możemy spośród produktów marek takich jak Shadow, AudioTechnica, DPA, Neumann lub CharterOak. Odpowiedni sprzęt powinien pozwolić nam wyeksponować naturalny dźwięk bez zniekształcania go.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl