Futerały i pokrowce w naszym sklepie muzycznym
Instrumenty smyczkowe, ze względu na małą odporność na czynniki zewnętrzne, powinny być przechowywane w odpowiednim, szczelnym i bezpiecznym futerale. Jednak oprócz trzymania go w domu, futerał niejednokrotnie będzie z nami podróżował w przeróżnych warunkach. Spośród jakich futerałów najlepiej wybrać odpowiedni dla siebie?
Futerały skrzypcowe
W tej grupie możemy odnaleźć przeróżne warianty futerałów i pokrowców – piankowe, drewniane, wykonane z tworzywa, o rozmaitych kształtach i właściwościach. Niezmiennie od lat bardzo dobrą opinią cieszy się marka Gewa. Najprostsza i zarazem najbardziej ekonomiczna wersja do CVF 02. Wykonany z utwardzonego styropianu jest bardzo lekki i niedrogi. Wnętrze wyściełane jest aksamitem. Niestety styropian nie zapewni nam tak pewnej ochrony jak inne tworzywa, np. włókno szklane, które również jest lekkie. Przykładami futerałów wykonanych z włókna szklanego są m.in. Gewa Bio S. Co wyjątkowego jest w tej opcji? Otóż warstwa włókna szklanego pokryta jest dodatkowo warstwą ekologicznego włókna lnianego, które ze względu na swą mocną strukturę doskonale ochroni skrzypce przed zmianami temperatur czy wilgoci. Z kolei Gewa Idea ma włókno szklane wzmocnione dodatkowo sztuczną żywicą. Są to niezwykle trwałe futerały i bardzo modnym, klasycznym wyglądzie. Z tyłu posiadają dodatkową kieszeń na nuty. Model Idea posiada miejsca na aż cztery smyczki i możliwość zamknięcia na szyfr. Kolejnym ciekawym wariantem sztucznego tworzywa jest włókno węglowe. Gewa również proponuje nam takie rozwiązanie, w postaci futerału Idea 1.9 i 1.8. Są to doskonale wykonane produkty najwyższej jakości. Dodatkowo zamontowane nóżki pozwolą uniknąć zarysowań a wygodne szelki ułatwią podróżowanie. Jeśli szukamy tańszych, prostokątnych futerałów skrzypcowych możemy znaleźć je pośród produktów marki Winter. Modele JWC są również lekkie (ok. 2,5kg). Obicie tego futerału zrobione jest z nylonu, a zamki i zapięcia są bardzo solidne. Po tzw. futerałach piankowych nie możemy spodziewać się na pewno tak niezawodnej ochrony jak przy tych z włókna szklanego i węglowego, nie oznacza to jednak, że ich użytkowanie jest w jakikolwiek sposób groźne dla skrzypiec - najważniejsze jest to, że futerał jest solidnie wykonany. Spośród modeli JWC możemy wybrać taki z dodatkowymi kieszeniami, uchwytami na cztery smyczki, odpinanymi szelkami lub miernikiem wilgoci. Winter posiada w swojej ofercie również futerały bio – wykonane całkowicie z materiałów biodegradowalnych. Ciekawe wzory na pewno spodobają się młodszym wykonawcom, a profilowany kształt zajmuje mniej miejsca i sprawia, że futerał jest lżejszy. Cięższe, ale dobrze chroniące instrument futerały oferuje firma Tonarelli. Jego solidność tkwi w materiałach wykonania – podstawa jest drewniana, pokryta nieprzemakalnym tworzywem sztucznym. Aksamit wewnątrz jest bezpieczny dla instrumentu. Kosztem wagi, możemy na pewno być spokojni o los skrzypiec w różnych warunkach pogodowych.
W sklepie dostępne są również futerały na mniejsze instrumenty, już od rozmiaru 1/8, tych samych producentów co do instrumentów pełnowymiarowych. Możemy być zatem pewni ich jakości i trwałości. Gdy wypożyczamy instrument w szkole muzycznej, niejednokrotnie znajduje się on w nie pierwszej nowości futerale, który nie ma szelek, ani sprawnych uchwytów. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas zakup pokrowca, lub tzw. plecaka na futerał skrzypcowy. Wykonane są ze sztucznego tworzywa, dodatkowo zabezpieczają instrument i zdecydowanie ułatwiają jego przenoszenie.
Futerały altówkowe
Bardzo ważną rzeczą przy zakupie futerału do altówki jest zmierzenie jej oraz otworu na instrument znajdującego się w futerale, gdyż jak wiemy pełnowymiarowe altówki mogą się bardzo od siebie różnić. Jeśli cenimy sobie lekkość, wygodę i design, możemy wyposażyć się w futerał Tonarelli Fiberglass. Jest on wykonany z bardzo trwałego i lekkiego jednocześnie włókna szklanego. Jeśli zaś szukamy bardziej ekonomicznego rozwiązania, w sklepie dostępny jest profilowany model Gewa CVA 03 Pure Series z wygodnymi szelkami oraz kieszenią na nuty.
Futerały wiolonczelowe
Ze względu na swoje gabaryty i wagę futerałów wiolonczelowych nie robi się z drewna. Dostępne na rynku produkty to pokrowce, futerały piankowe, lub wykonane z włókna szklanego/węglowego. Najtańszym rozwiązaniem jest pokrowiec. Nie zapewnia on jednak tak dobrej ochrony, nie jest utwardzony ani zabezpieczony dodatkowymi zapięciami. Jednak kiedy uczeń szkolny gra na niepełnowymiarowym instrumencie, z którego wkrótce wyrośnie, nie do końca zasadne jest wówczas kupowanie drogiego futerału. Pokrowce oferowane są m.in. przez firmy Winter i Ewpol. Kiedy zakupiliśmy już pełnowymiarowy instrument, który powinien nam służyć latami, warto zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo. Do tego celu na pewno doskonale sprawdzą się futerały Bam Hightec oraz Gewa, wykonane z włókna szklanego. Są one nieprzemakalne, dodatkowo utwardzane, szczelne i stosukowo lekkie. Ciekawy design na pewno wyróżni nas z tłumu, do wyboru są różne warianty kolorystyczne. Kiedy fundusze nieco nas ograniczają możemy zakupić futerał z pianki ABS i potrójnej strukturze, np. Stagg VNC4. Mają równie atrakcyjny wygląd co futerały Gewa czy Bam.
Inne artykuły
Jeśli futerał, który kupiliśmy nie jest wyposażony w dodatkowe akcesoria, w naszym sklepie nabyć możemy: kołderki, paski oraz nakładki na szelki, aby dopasować swój futerał idealnie do swoich wymagań oraz potrzeb naszego instrumentu. Kołderka dodatkowo ochroni go przed zmianami temperatur oraz ewentualnymi szkodami związanymi ze zbyt dużym naciskiem na futerał (np. podczas jazdy samochodem wśród innych bagaży.)
Czy wiesz, że…?
Niektóre futerały wiolonczelowe mają wbudowane kółeczka i specjalny uchwyt, dzięki którym można wozić je jak walizkę. Jest to bardzo duże ułatwienie w podróżach, bieganiu po lotniskach i dworcach, kiedy nie ma czasu na mocowanie się z szelkami. Przykładowymi modelami na kółkach są Shuttle i piankowy Tonarelli.
Podsumowanie
Stan każdego drewnianego instrumentu muzycznego uzależniony jest bezpośrednio od warunków w jakim się go przechowuje. Ze względu na delikatność instrumentów smyczkowych, należy trzymać je w szczelnym futerale z dala od działania promieni słonecznych, kaloryferów czy zimna. Spośród szerokiej oferty futerałów możemy wybrać dla siebie odpowiedni model: piankowy, drewniany, z włókna węglowego, szklanego, czy też innych sztucznych tworzyw. W zależności od jakości wykonania, futerały bywają nieprzemakalne, szczelne, mają jedną lub więcej przegródek na akcesoria i są wyposażone w kołderkę do okrycia instrumentu. Jeśli jej brakuje, można również taki element dokupić oddzielnie w sklepie. Czołowymi producentami wysokiej jakości futerałów do instrumentów smyczkowych są Bam, Gewa, Tonarelli i ProTec.