Futerały i pokrowce wiolonczelowe w naszym sklepie muzycznym
Instrumenty smyczkowe najczęściej kojarzą nam się z muzyką poważną i orkiestrami. Prawda jest jednak taka, że to wspaniałe brzmienie instrumentów smyczkowych bardzo dobrze sprawdza się także w wielu innych gatunkach muzycznych. Instrumenty smyczkowe znacznie różnią się między sobą, przy czym największą różnicą jest konstrukcja która wpływa bezpośrednio na ich rozmiar, a co za tym idzie także na brzmienie. W skład wielkiej czwórki instrumentów smyczkowych wchodzą zaczynając od najmniejszych: altówka, skrzypce, wiolonczela oraz kontrabas, a każdy z tych instrumentów może być używany do grania w wielu różnych gatunkach muzycznych. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się wiolonczela, na której można grać zarówno za pomocą smyczka jak i palcami. Wiolonczela jest instrumentem o sporych gabarytach, jednak nawet tak duży instrument muzyczny jest delikatny i wymaga odpowiedniego przechowywania. Jak należy dbać o wiolonczelę aby móc cieszyć się jej brzmieniem przez długie lata?
FUTERAŁ CZY POKROWIEC?
Bardzo ważne jest to w jakim miejscu przechowujemy wiolonczelę kiedy na niej nie gramy. Tak duży instrument z logicznych powodów nie może być przechowywany w niewielkiej szafce, dlatego należy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Przede wszystkim powinniśmy unikać miejsc w których następują duże wahania temperatur. Wówczas drewno może się wysuszać, co może skutkować jego pękaniem, przez co z czasem wiolonczela może ulec poważnemu uszkodzeniu. Nie trzymajmy jej zatem przy oknie lub kaloryferze. Powinniśmy także unikać przechowywania jej w miejscu obok którego ktoś często przechodzi i które jest łatwo dostępne dla zwierząt. Jeśli zależy nam na możliwie najlepszej ochronie dla naszej wiolonczeli, najlepszym wyborem będzie przechowywanie jej w twardym futerale. Taki sprzęt zapewni instrumentowi doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ futerał jest tak wytrzymały, że uchroni instrument nawet jeśli ktoś nieumyślnie czymś w niego uderzy. Ponad to twardy futerał pozwoli utrzymać względnie jednakową temperaturę wewnątrz, więc zabezpieczy wiolonczelę przed wahaniem temperatur nawet jeśli trzymamy ją przy oknie. Jak każdy sprzęt, tak i twardy futerał ma swoje słabe strony. Przenoszenie instrumentu zamkniętego w nim jest niewygodnie, ponieważ futerał może sporo ważyć, a wewnątrz niego jest już i tak ciężka wiolonczela. Możemy jednak pójść na kompromis i zdecydować się na wybór pokrowca. Pokrowiec nie jest taki twardy jak futerał, więc zapewnia nieco mniejszą ochronę, jednak jest on najlepszym wyborem jeśli szukamy sposobu na wygodny transportu wiolonczeli. Warto jednak pamiętać, ze pokrowce i futerały różnią się między sobą rozmiarem, więc należy wybrać sprzęt odpowiadający rozmiarem naszej wiolonczeli.
CZYSZCZENIE INSTRUMENTU
Od czasu do czasu warto przeczyścić wiolonczelę, jeśli zależy nam na tym by była ładna i dobrze brzmiała. Zwykle wystarczy przetrzeć z niej kurz za pomocą suchej, delikatnej szmatki, jednak dobrze jest czasami użyć specjalnego środka do czyszczenia. Wówczas nie tylko zadbamy o to aby nasza wiolonczela była czysta i ładna, ale także zakonserwujemy ją na przyszłość, co bardzo pozytywnie wpłynie na jej ogólną kondycję, a co za tym idzie także na jej brzmienie oraz komfort gry na instrumencie.