Podbródki w naszym sklepie muzycznym
Podbródek to wyprofilowana odpowiednio do kształtu brody płytka umieszczana na skrzypcach lub altówce w celu wygodnego utrzymania instrumentu w prawidłowej pozycji, pomiędzy ramieniem a brodą. Podbródek należy dobrać odpowiednio do rozmiaru instrumentu, a w naszym sklepie muzycznym dostępne są już od rozmiaru 1/8. Granie bez podbródka na pewno nie będzie wygodne i doprowadzić może do zniszczenia instrumentu, dlatego też podbródek uznawany jest za niezbędne akcesorium dla skrzypiec i altówki.
Najtańsze podbródki wykonane są z plastiku i mają metalowe mocowania. W zależności od modelu mają różne kształty. Przykładowo, model Teka firmy AN jest nieco mniejszy i zdecydowanie płytszy niż Wending. Dodatkowo, ma inny system mocowania – Wending przechodzi nad strunociągiem i ma końcówki po jego obu stronach, a Teka jedynie na niego nachodzi. Lepszym rozwiązaniem wydaje mi się Wending – łatwiej będzie uniknąć stykania się podbródka ze strunociągiem pod wpływem nacisku brody, co uchroni nas od brzęczeń i szumów w trakcie grania.
Świetne podbródki ma w swojej ofercie Gewa. Ich szeroki wybór pozwoli nam dopasować oś idealnego dla siebie. Przykładowo Gewa Flat, to wyjątkowo niski podbródek, dla zwolenników takiego aparatu gry. Daje dużą swobodę ruchów i nie powinien pozostawiać mocnych śladów na brodzie. Niesamowicie popularny wśród muzyków jest Guarneri. Dość mocno wyprofilowany, o bardzo wdzięcznym kształcie i wyglądzie doskonale sprawdzi się osobom ceniącym komfort, tak jak i Hubermann wykonany z palisandru. Co, jeśli ciemne drewno nie pasuje do naszych instrumentów? Otóż Gewa wychodzi naprzeciw i takim klientom – podbródek Nadja wykonany jest z drewna bukowego i ma naturalny, kremowy kolor.
Czasem zdarza się, że metalowe mocowania przytwierdzające podbródek do skrzypiec czy altówki powodują… wysypkę na skórze! Można uciec się wówczas do grania ze szmatką, chustką czy nawet plastrami, ale najlepiej będzie zaopatrzyć się w podbródek antyalergiczny Wittner. Wszystkie metalowe elementy ukryte są pod specjalną obudową, z której nie wystaje nawet jedna śrubka. Dostępne są w dwóch wersjach mocowań – bocznej i centralnej, w zależności od preferencji. Takie podbródki na pewno nie są tak trwałe jak metalowo mocowane podbródki drewniane, ale jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Jeśli zatem wiemy, że kolczyki, sprzączka od paska czy elementy zegarka, które nie są z metali szlachetnych nas uczulają, lepiej zaopatrzyć się od razu w podbródek antyalergiczny.
Czy wiesz, że…?
Bardzo często znakiem rozpoznawczym wśród skrzypków i altowiolistów jest charakterystyczny siniak lub zaczerwienienie pod lewą kością żuchwy. Jest to spowodowane nadmiernym uciskiem oraz tarciem tego miejsca skóry podczas intensywnego grania. Osoby o wrażliwszej skórze są narażone nawet na odparzenia. Aby złagodzić dolegliwości tej „choroby zawodowej” można zaopatrzyć się w specjalne nakładki amortyzujące Strad Pad, montowane na rzepy do założonego podbródka. Taka nakładka nie dotyka instrumentu, nie tłumi jego dźwięku i stanowi swego rodzaju poduszeczkę chroniącą brodę muzyka.
Podsumowanie
W naszym sklepie dostępna jest bardzo szeroka oferta rozmaitych podbródków skrzypcowych i altówkowych. W pierwszej kolejności dobrać go powinniśmy pod względem kształtu odpowiedniego dla naszej brody, następnie możemy sprawdzić odpowiedni dla siebie sposób jego mocowania oraz kolor, aby pasował do reszty akcesoriów. Doskonałe podbródki produkowane są przez Niemiecką firmę Gewa, a ich tańsze odpowiedniki znaleźć możemy u AN. Mocowania podbródka powinny mieć podkładki w miejscu, w którym stykają się z drewnem instrumentu, aby zapobiec zarysowaniom i pękaniu lakieru. W przypadku uczulenia na nikiel możemy znaleźć swój ratunek na półkach Wittnera, wybierając podbródki antyalergiczne.