Struny w naszym sklepie muzycznym
Struny to jeden z najważniejszych elementów w budowie chordofonów, tj. instrumentów strunowych. To również nieodzowne wyposażenie każdego instrumentu smyczkowego, bez którego niemożliwym jest wygenerowanie fali dźwiękowej i przeniesienie jej do pudła rezonansowego. Struny do współczesnych instrumentów smyczkowych wykonane są najczęściej ze stopów rożnych metali lub z nylonu, a cynowany rdzeń struny zabezpieczany jest dodatkowo aluminiową, srebrną a nawet złotą owijką. Struny należy dobierać według rozmiaru, miękkości, dopasowania do instrumentu, brzmienia oraz indywidualnych preferencji. Należy je wymieniać co ok. 6 miesięcy, ponieważ stare i zgrane struny negatywnie wpływają na dźwięk oraz intonację.
Struny do wszystkich instrumentów smyczkowych powinny mieć podobne właściwości –brzmienie, okres przydatności, miękkość czy szybka reakcja na pracę smyczka. Dokonajmy zatem przeglądu najlepszych dostępnych na rynku akcesoriów dla muzyków na różnych etapach rozwoju.
Larsen
Jest do Duński producent strun bardzo wysokiej jakości dla skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Nie ma w swojej ofercie strun kontrabasowych. Klasyczna wersja strun larsena jest bardzo trwała, przyjemna w dotyku oraz uniwersalna, szczególnie uznana wśród wiolonczelistów. Dla tego instrumentu dostępna jest również solistyczna wersja tych strun, o wzmocnionym brzmieniu. Skrzypkowie szukający czegoś więcej, powinni zwrócić szczególną uwagę na komplety Tzigane i Virtuoso. Larsen Tzigane to struny o dużym wolumenie brzmienia świetnie nadające się do gry solowej. Doskonale reagują na różne smyczkowania. Virtuoso charakteryzują się szybkością wydobywania dźwięku oraz miękkością. W mojej opinii dolne struny z kompletu Virtuoso rozgrywają się dłużej niż Tzigane, ale ich trwałość pozytywnie mnie zaskoczyła.
Pirastro
Jeden z największych producentów różnych akcesoriów do instrumentów smyczkowych. Najwybitniejszym kompletem strun tego producenta jest Evah Pirazzi. Wyrównane brzmienie, szybka rozgrywalność oraz brak przydźwięków to największe atuty tego kompletu. Dają szerokie pole do popisu w kreowaniu fraz, wolumenu i dynamiki. Tańszym kompletem tej firmy jest pirastro chromcor, charakteryzujące się również pełnym brzmieniem i trwałością. Dla wiolonczel szczególnie polecić możemy pirastro permanent solo. Pozwalają one na wydobycie głębi dźwięku, który będzie zawsze doskonale słyszalny i pełny. Zdecydowanie warte są swojej dość wysokiej ceny.
Thomastik
Thomastik Infeld Vienna to austriacka marka strun i kalafonii do instrumentów smyczkowych.. ale nie tylko. W swojej ofercie mają również struny dla gitary akustycznej, elektrycznej, jazzowej i basowej. Bardzo uniwersalnym kompletem sprawdzającym się praktycznie na każdym instrumencie jest dominant. Pomimo dość długiego czasu rozgrywania, zachowują dobrą jakość przez cały czas użytkowania, są bardzo wyrównane, donośne i miękkie. Nieco silniejszymi strunami są vision, szczególnie ich odmiana titanium solo. Jest to komplet przeznaczony głównie do gry solowej. Producent ten również oferuje struny przeznaczenia orkiestrowego. Można powiedzieć, że właściwie każdy model strun thomastik jest godny polecenia – szczególnie prazision, infeld (red i blue) oraz superflexible, szczególnie do wiolonczeli. Każdy z tych kompletów ma inne właściwości, które sprawdzą się przy różnych instrumentach oraz preferencjach wykonawców.
Inne struny
Jeśli nasze możliwości finansowe nie pozwalają nam na zakup strun tak wysokiej jakości, możemy (zwłaszcza na początku nauki) posiłkować się tańszymi kompletami, które również umożliwią nam naukę gry i brzmienia. Bardzo popularne, tańsze marki to presto (jednak jeśli mamy możliwość wybierzmy model balance, jest znacznie lepszy od standardowej wersji tego kompletu, szczególnie w przypadku kontrabasów i wiolonczel), D’Addario, lub bardzo popularne altówkowe struny Pyramid. Bardzo możliwe jednak, że wraz z upływem czasu i wzrostem naszych umiejętności sami sięgniemy po komplety „z wyższej półki”, gdy dotychczasowy sprzęt przestanie spełniać nasze oczekiwania brzmieniowe.
Czy wiesz że…?
Dawniej, przed wprowadzeniem do użytku metalowych strun, do ich produkcji używano jelita zwierzęcego. Nawet w dzisiejszych czasach, szczególnie wykonawcy muzyki dawnej zakładają na swoje instrumenty struny ze spreparowanych jelit, aby osiągnąć brzmienie bliższe historycznemu dźwiękowi barokowych skrzypiec, altówek czy wiolonczel. Takie struny są mniej odporne na warunki atmosferyczne, szybciej się rozstrajają i niestety nie są tak trwałe jak ich metalowe odpowiedniki.
Podsumowując
Oddziaływanie strun na brzmienie instrumentu, to kwestia bardzo indywidualna. Dla twardych skrzypiec szukać będziemy raczej miękkich strun, a dla buczącej wiolonczeli strun jasnych, itd. Wybór jest niesamowicie szeroki i nic tak nie zapewni nam perfekcyjnego dobrania strun, jak doświadczenie i znajomość naszego instrumentu. Odpowiedni sprzęt dla siebie wybierać możemy spośród topowych marek dostępnych na rynku, takich jak Pirastro, Thomastik czy Larsen, lub tańszych, ale solidnych D’Addario, Pyramid czy Presto. Sklep muzyczny prowadzi sprzedaż oddzielnych strun nie tylko po to, aby móc uzupełniać komplet po pęknięciu czy uszkodzeniu jednej ze struny, ale też dlatego, żebyśmy mogli eksperymentować dobierając do siebie pojedyncze struny z różnych kompletów, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z brzmienia, wydobycia dźwięku i pracy na naszym instrumencie.