Struny

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Struny

Poradniki dla muzyków w grupie Struny

Instrukcja obsługi instrumentów smyczkowych

Instrukcja obsługi instrumentów smyczkowych

Każdy instrument muzyczny wymaga odpowiedniego traktowania, aby służył nam jak najdłużej. W szczególności instrumenty smyczkowe, które cechują się delikatnością powinny być traktowane i użytkowane wyjątkowo. Skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy są to instrumenty wykonane z drewna, wymagają (...)


Instrumenty smyczkowe, Poradnik, Akcesoria smyczkowe, Smyczki, Struny, Skrzypce akustyczne, Skrzypce elektryczne, Futerały i pokrowce, Kontrabasy, Altówki

Skrzypce dla początkujących

Skrzypce dla początkujących

Problemy początkujących skrzypków Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nauka gry na skrzypcach jest trudna. Zdecydowanie mniejsza część jest w stanie podać kilka podstawowych powodów, dlaczego tak się dzieje. Warto zatem przybliżyć ten temat, który może być zwłaszcza przydatny (...)


Instrumenty smyczkowe, Struny, Skrzypce akustyczne

Wybór strun skrzypcowych dla początkujących i profesjonalistów

Wybór strun skrzypcowych dla początkujących i profesjonalistów

Dbałość o jakość dźwięku i kreacja wyrazowa powinny być priorytetami muzyka na każdym etapie nauki.Nawet skrzypek początkujący ćwiczący gamy czy też wprawki na pustych strunach za cel powinien postawić sobie uzyskanie czystego i przyjemnego dla ucha dźwięku. Jednak nie tylko nasze umiejętności (...)


Instrumenty smyczkowe, Struny

Odpowiedni dobór i konserwacja strun w instrumentach smyczkowych

Odpowiedni dobór i konserwacja strun w instrumentach smyczkowych

Struny są podstawowym źródłem dźwięku w instrumentach smyczkowych.Wprowadza się je w drgania poprzez pociągnięcia smyczki, drgania te następnie przenoszone są do pudła rezonansowego pełniącego rolę naturalnego wzmacniacza, i wybrzmiewają na zewnątrz. Odpowiednie dopasowanie strun ma bardzo istotne (...)


Instrumenty smyczkowe, Struny


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Struny

Wybrani producenci w grupie Struny

 • D'Addario

  D′Addario jest producentem strun do instrumentów muzycznych, głównie do gitar. Siedziba firmy mieści się w Farmingdale, na wyspie Long Island koło Nowego Jorku. D′Addario to jeden z największych producentów strun na świecie, nie tylko (...)


 • Galli

  Galli to włoska marka o wieloletniej tradycji w produkcji dobrej jakości strun gitarowych w przystępnej cenie. (...)


 • Pirastro

  Pirastro to niemiecka firma o ponad 200 letniej tradycji, która specjalizuje się w produkcji doskonałych strun do instrumentów akustycznych. Obecnie Pirastro dysponuje super nowoczesną technologią i sterowaną przy pomocy komputerów linią (...)


 • Presto

  Początki firmy Presto sięgają 1934r, kiedy to Franciszek Juszczak, mieszkaniec Łodzi rozpoczął produkcję osprzętu do kontrabasów i smyczków. Pracował z nim syn Bronisław. Bronisław Juszczak przed wojną został wcielony do Marynarki Wojennej i wraz z (...)


 • Thomastik

  Firma Thomastik-Infeld powstała w 1919 roku w Wiedniu. Jej założycielami byli inżynier Franz Thomastik oraz lutnik Otto Infeld. Głównym celem przedsiębiorstwa było wprowadzenie na rynek jak najlepszych jakościowo strun do instrumentów smyczkowych, (...)


  Pokaż wszystkie produkty w podgrupach

  Struny w naszym sklepie muzycznym

  Struny to jeden z najważniejszych elementów w budowie chordofonów, tj. instrumentów strunowych. To również nieodzowne wyposażenie każdego instrumentu smyczkowego, bez którego niemożliwym jest wygenerowanie fali dźwiękowej i przeniesienie jej do pudła rezonansowego. Struny do współczesnych instrumentów smyczkowych wykonane są najczęściej ze stopów rożnych metali lub z nylonu, a cynowany rdzeń struny zabezpieczany jest dodatkowo aluminiową, srebrną a nawet złotą owijką. Struny należy dobierać według rozmiaru, miękkości, dopasowania do instrumentu, brzmienia oraz indywidualnych preferencji. Należy je wymieniać co ok. 6 miesięcy, ponieważ stare i zgrane struny negatywnie wpływają na dźwięk oraz intonację.

  Struny do wszystkich instrumentów smyczkowych powinny mieć podobne właściwości –brzmienie, okres przydatności, miękkość czy szybka reakcja na pracę smyczka. Dokonajmy zatem przeglądu najlepszych dostępnych na rynku akcesoriów dla muzyków na różnych etapach rozwoju.

  Larsen
  Jest do Duński producent strun bardzo wysokiej jakości dla skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Nie ma w swojej ofercie strun kontrabasowych. Klasyczna wersja strun larsena jest bardzo trwała, przyjemna w dotyku oraz uniwersalna, szczególnie uznana wśród wiolonczelistów. Dla tego instrumentu dostępna jest również solistyczna wersja tych strun, o wzmocnionym brzmieniu. Skrzypkowie szukający czegoś więcej, powinni zwrócić szczególną uwagę na komplety Tzigane i Virtuoso. Larsen Tzigane to struny o dużym wolumenie brzmienia świetnie nadające się do gry solowej. Doskonale reagują na różne smyczkowania. Virtuoso charakteryzują się szybkością wydobywania dźwięku oraz miękkością. W mojej opinii dolne struny z kompletu Virtuoso rozgrywają się dłużej niż Tzigane, ale ich trwałość pozytywnie mnie zaskoczyła.

  Pirastro
  Jeden z największych producentów różnych akcesoriów do instrumentów smyczkowych. Najwybitniejszym kompletem strun tego producenta jest Evah Pirazzi. Wyrównane brzmienie, szybka rozgrywalność oraz brak przydźwięków to największe atuty tego kompletu. Dają szerokie pole do popisu w kreowaniu fraz, wolumenu i dynamiki. Tańszym kompletem tej firmy jest pirastro chromcor, charakteryzujące się również pełnym brzmieniem i trwałością. Dla wiolonczel szczególnie polecić możemy pirastro permanent solo. Pozwalają one na wydobycie głębi dźwięku, który będzie zawsze doskonale słyszalny i pełny. Zdecydowanie warte są swojej dość wysokiej ceny.

  Thomastik
  Thomastik Infeld Vienna to austriacka marka strun i kalafonii do instrumentów smyczkowych.. ale nie tylko. W swojej ofercie mają również struny dla gitary akustycznej, elektrycznej, jazzowej i basowej. Bardzo uniwersalnym kompletem sprawdzającym się praktycznie na każdym instrumencie jest dominant. Pomimo dość długiego czasu rozgrywania, zachowują dobrą jakość przez cały czas użytkowania, są bardzo wyrównane, donośne i miękkie. Nieco silniejszymi strunami są vision, szczególnie ich odmiana titanium solo. Jest to komplet przeznaczony głównie do gry solowej. Producent ten również oferuje struny przeznaczenia orkiestrowego. Można powiedzieć, że właściwie każdy model strun thomastik jest godny polecenia – szczególnie prazision, infeld (red i blue) oraz superflexible, szczególnie do wiolonczeli. Każdy z tych kompletów ma inne właściwości, które sprawdzą się przy różnych instrumentach oraz preferencjach wykonawców.

  Inne struny
  Jeśli nasze możliwości finansowe nie pozwalają nam na zakup strun tak wysokiej jakości, możemy (zwłaszcza na początku nauki) posiłkować się tańszymi kompletami, które również umożliwią nam naukę gry i brzmienia. Bardzo popularne, tańsze marki to presto (jednak jeśli mamy możliwość wybierzmy model balance, jest znacznie lepszy od standardowej wersji tego kompletu, szczególnie w przypadku kontrabasów i wiolonczel), D’Addario, lub bardzo popularne altówkowe struny Pyramid. Bardzo możliwe jednak, że wraz z upływem czasu i wzrostem naszych umiejętności sami sięgniemy po komplety „z wyższej półki”, gdy dotychczasowy sprzęt przestanie spełniać nasze oczekiwania brzmieniowe.

  Czy wiesz że…?
  Dawniej, przed wprowadzeniem do użytku metalowych strun, do ich produkcji używano jelita zwierzęcego. Nawet w dzisiejszych czasach, szczególnie wykonawcy muzyki dawnej zakładają na swoje instrumenty struny ze spreparowanych jelit, aby osiągnąć brzmienie bliższe historycznemu dźwiękowi barokowych skrzypiec, altówek czy wiolonczel. Takie struny są mniej odporne na warunki atmosferyczne, szybciej się rozstrajają i niestety nie są tak trwałe jak ich metalowe odpowiedniki.

  Podsumowując
  Oddziaływanie strun na brzmienie instrumentu, to kwestia bardzo indywidualna. Dla twardych skrzypiec szukać będziemy raczej miękkich strun, a dla buczącej wiolonczeli strun jasnych, itd. Wybór jest niesamowicie szeroki i nic tak nie zapewni nam perfekcyjnego dobrania strun, jak doświadczenie i znajomość naszego instrumentu. Odpowiedni sprzęt dla siebie wybierać możemy spośród topowych marek dostępnych na rynku, takich jak Pirastro, Thomastik czy Larsen, lub tańszych, ale solidnych D’Addario, Pyramid czy Presto. Sklep muzyczny prowadzi sprzedaż oddzielnych strun nie tylko po to, aby móc uzupełniać komplet po pęknięciu czy uszkodzeniu jednej ze struny, ale też dlatego, żebyśmy mogli eksperymentować dobierając do siebie pojedyncze struny z różnych kompletów, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z brzmienia, wydobycia dźwięku i pracy na naszym instrumencie.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl