Statywy klawiszowe w naszym sklepie muzycznym
Odpowiednie umieszczenie instrumentu klawiszowego, jest równie ważne jak sam instrument. Pod względem biomechanicznym, gra na nim przypomina nieco prowadzenie samochodu rajdowego na odcinku specjalnym- tak muzyk jak i kierowca sportowy, jest zmuszony do wykonywania bardzo precyzyjnych, szybkich i skoordynowanych ruchów.
Taka sportowa wręcz sprawność, wymaga wolnej przestrzeni i odpowiedniego ustawienia kończyn, tak, aby mięśnie mogły działać szybko i precyzyjnie, bez krępujących i bolesnych skurczów. Dlatego ważna jest odpowiednia odległość i ustawienie kontrolerów na odpowiedniej wysokości, tak względem podłogi, jak i względem kierowcy, czy w naszym przypadku, muzyka. Jak ważne jest ustawienie względem klawiatury, potwierdzi każdy profesjonalny pianista. Instrument postawiony na statywie, sprawia też po prostu lepsze wrażenie na ewentualnych słuchaczach obserwujących wykonanie.
Typy statywów
Istnieją statywy z płyt drewnianych, doskonałe do tzw. stage pianin używanych w domach, statywy składane na jeden lub na wiele instrumentów, nadstawki do statywów umożliwiające zamontowanie dodatkowego instrumentu czy przykręcane pulpity na nuty. Ciekawym rozwiązaniem są statywy z kółkami i pasami mocującymi, na których można wygodnie wozić instrumenty. Statywy różnią się między sobą także konstrukcją i stylistyką, mają różną nośność.
Ściana klawiatur
Dzięki nadstawkom i statywom wielopoziomowym, można stworzyć wygodne i efektownie wyglądające combo, składające się z dwóch lub trzech klawiatur- w ten sposób można kilka instrumentów mieć stale przed oczyma i grać podobnie jak na organach wielomanuałowych. Pozwala to zaoszczędzić miejsce, oraz stworzyć ergonomiczny układ klawiatur i okablowania. W latach 70. i 80. u szczytu popularności muzyki elektronicznej, wielu wykonawców (min. Jean Michel Jarre, Klaus Schulze) ustawiało wokół siebie po kilka piętrowych statywów, tworząc coś w rodzaju ptasiego gniazda, co z jednej strony wyglądało efektownie, z drugiej, pozwalało na korzystanie z wielu instrumentów bez konieczności przechodzenia od jednego do drugiego.
Podsumowanie
Statyw ułatwia stabilne ulokowanie instrumentu na odpowiedniej wysokości, umożliwiając w ten sposób sprawniejszą grę. Kupując statyw, należy zwrócić uwagę na nośność (czy utrzyma wagę instrumentu). Warto też pamiętać o masie statywów składanych- ktoś przecież będzie musiał je nosić, gdy mają służyć do występów estradowych, albo po prostu być ustawiane na środku, na co dzień, wypełnionego meblami pokoju. Oczywiście, są sposoby by poradzić sobie bez nich, trzeba jednak zadać sobie pytanie: Czy warto? Ceny statywów zaczynają się od kilkudziesięciu zł, i najprostszy statyw wygląda bardziej profesjonalnie niż np. drewniana skrzynka, co ma szczególne znaczenie w trakcie występów scenicznych. Większość ludzi jednak jest wzrokowcami i ocenia otoczenie po wyglądzie, zwłaszcza, kiedy brak im kwalifikacji by ocenić stronę techniczną. Bodźce wzrokowe są niezmiernie ważne także na koncertach muzycznych, dlatego wykonawcy popowi bardzo dbają o swój wizerunek, koncerty często mają oprawę świetlną, a pianiści klasyczni niekiedy popisują się, markując w trakcie gry szukanie przedmiotów, czy odpędzanie natrętnej muchy. Biorą to pod uwagę także producenci statywów, oferując niekiedy interesujące stylistycznie i polakierowane rzucającym się w oczy srebrnym lakierem statywy, umożliwiające zabudowanie sceny w interesujący sposób.