Organy

Najczęściej kupowane produkty w grupie Organy

Poradniki dla muzyków w grupie Organy

Jak ćwiczyć na instrumencie

Jak ćwiczyć na instrumencie

Może często zastanawiałeś się nad tym jak ćwiczyć. Czy siedzieć w internecie szukając nut do swoich ulubionych utworów, czy może powtarzać wiele razy techniczne wprawki, a może ćwiczenie polega na czytaniu nut lub kopiowaniu solówek wielkich muzyków?Mam dla Ciebie i siebie jedną ważną radę, radę, (...)


Instrumenty klawiszowe, Syntezatory, Organy, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne

Akordy, czyli świat otworem?

Akordy, czyli świat otworem?

Akordy ? gdy początkujący muzycy słyszą o akordach, to najczęściej pojawia się szeroki uśmiech na ich twarzach, a w myślach upragnione ?nareszcie!? :) Myślą, że gdy tylko nauczą się kilku akordów, automatycznie wprowadzi to ich w świat wielkich muzyków i już żadna piosenka nie będzie im sprawiać (...)


Instrumenty klawiszowe, Fortepiany, Syntezatory, Organy, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne, Akordeony

Powtarzalność melodii, a ćwiczenie skal

Powtarzalność melodii, a ćwiczenie skal

Weryfikowanie swoich umiejętnościKiedyś w zimowy wieczór byłem szkole na lekcji fortepianu. Myślałem, że tym razem to będzie fajnie, bo nauczyciel zaproponował pogranie tzw. ?czwórek?, czyli ciągu czterotakowych solówek, swoistej melodycznej rozmowy dwóch muzyków. Każdy ma do dyspozycji 4 takty na (...)


Instrumenty klawiszowe, Fortepiany, Syntezatory, Organy, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne, Akordeony

Instrument idealny?

Instrument idealny?

Poprzedni artykuł rozpocząłem od wymienienia kilku rodzajów instrumentów klawiszowych. Kupując instrument, wybieramy go kierując się różnymi powodami. Jednym może podobać się wygląd, kolor, innym marka, jeszcze innym rodzaj klawiatury (jej wygoda, ?czucie?), funkcje instrumentu, gabaryty, waga, w (...)


Instrumenty klawiszowe, Klawiatury sterujące, MIDI, Fortepiany, Organy, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne

Fender Rhodes i Organy Hammonda? klawisze brzmiące inaczej

Fender Rhodes i Organy Hammonda? klawisze brzmiące inaczej

Instrumenty klawiszowe to dość rozległa rodzina, o różnorodnym brzmieniu, sposobie wydobywania dźwięku i możliwościach. Te możliwości radykalnie rozrosły się w XXw. wraz z wynalezieniem instrumentów wykorzystujących prąd elektryczny do wytwarzania dźwięku. Wśród tych drugich, znajdują się (...)


Instrumenty klawiszowe, Organy

Instrumenty elektroniczne ? poradnik dla seniora

Instrumenty elektroniczne ? poradnik dla seniora

Do najłatwiejszych w użyciu należą pianina i fortepiany cyfrowe. Przed grą wystarczy jedynie podłączyć je do prądu, nacisnąć włącznik i odtąd instrument zachowuje się normalne pianino- z tą różnicą, że głośność można dowolnie ustawić pokrętłem lub dwoma przyciskami, (ale klawiatura reaguje na (...)


Instrumenty klawiszowe, Klawiatury sterujące, MIDI, Fortepiany, Syntezatory, Organy, Keyboardy, Kontrolery nożne, pedały, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Organy

Organy w naszym sklepie muzycznym

Organy to najpotężniejszy pod względem skali i głośności instrument. Elektroniczne organy nie są może tak potężne jak rozbudowane piszczałkowe odpowiedniki, ale za to są kompaktowe i mobilne, a dzięki technologii cyfrowej potrafią nie tylko imitować dźwięk nie tylko jednych konkretnych organów pracujących w różnych regestrach, ale wielu typów organów piszczałkowych i elektronicznych.

Organy Hammond
Hammond to legenda na rynku organów elektronicznych i pierwszy w historii instrument tego typu. Współczesne organy Hammonda to zaawansowane cyfrowe instrumenty, wiernie imitujące barwę organów piszczałkowych, oraz organów elektronicznych, z zasłużonym historycznie brzmieniem oryginalnych elektromechanicznych Hammondów.

Wzmacniacz Leslie
Kolejna legenda, związana ściśle z organami Hammonda. Słynny wirujący głośnik konstrukcji Donalda Lesliego został zaprojektowany, aby poprawić brzmienie organów Hammonda. Współcześnie firma Leslie nadal specjalizuje się w produkcji wzmacniaczy-głośników dedykowanych do organów elektronicznych.

Inne organy
Mniejsze modele Hammonda, oraz organy Roland i Studiologic to również instrumenty wyspecjalizowane w odtwarzaniu brzmienia organowego. Ich możliwości można rozszerzyć poprzez podłączenie klawiatury nożnej. W kategorii organów znajduje się również Nord Stage 2, uniwersalny instrument sceniczny wyposażony w barwy fortepianowe i organowe, oraz zaawansowane możliwości edycji dźwięku.

Czy wiesz, że…
Organy kojarzymy najczęściej z chrześcijańskimi obrzędami, jednakże pierwsze organy skonstruował grek Ktesibios, żyjący w Aleksandrii w III wieku przed Chrystusem. Z kolei kościół zakazywał używania organów w muzyce liturgicznej do VI wieku n.e. Pierwsze organy Hammonda powstały przed II Wojną Światową i wówczas nie były jeszcze w stanie wiernie imitować organów piszczałkowych, ale reklamowano je właśnie tak, jakby potrafiły to zrobić, co (jak to w Ameryce) zaowocowało lawiną pozwów sądowych, które zapewniły instrumentowi sławę, a w końcu uznanie za oryginale brzmienie. (Gdyby dzisiejsze organy Hammonda sprzedawano w tamtym czasie, ten rodzaj promocji prawdopodobnie spaliłby na panewce) Z kolei Donald Leslie, który stworzył słynny wirujący głośnik do Hammondów, wyraził się o nich: „Nie cierpię tych przeklętych maszyn”, być może, dlatego że Hammond początkowo starał się, aby jego organy były Leslie-odporne.

Podsumowanie
Współczesne organy elektroniczne mają szerokie możliwości odwzorowania dźwięku organowego i mogą być wyposażone w dwa manuały ręczne oraz manuał nożny (np. Hammond B3). Na potrzeby instrumentów nieposiadających manuałów nożnych, stworzono dołączalne manuały tego typu. Na rynku znajdują się także bardziej uniwersalne instrumenty dedykowane na estrady, które specjalizują się zarówno w brzmieniu organowym jak i fortepianowym.

Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl