Organy w naszym sklepie muzycznym
Organy to najpotężniejszy pod względem skali i głośności instrument. Elektroniczne organy nie są może tak potężne jak rozbudowane piszczałkowe odpowiedniki, ale za to są kompaktowe i mobilne, a dzięki technologii cyfrowej potrafią nie tylko imitować dźwięk nie tylko jednych konkretnych organów pracujących w różnych regestrach, ale wielu typów organów piszczałkowych i elektronicznych.
Organy Hammond
Hammond to legenda na rynku organów elektronicznych i pierwszy w historii instrument tego typu. Współczesne organy Hammonda to zaawansowane cyfrowe instrumenty, wiernie imitujące barwę organów piszczałkowych, oraz organów elektronicznych, z zasłużonym historycznie brzmieniem oryginalnych elektromechanicznych Hammondów.
Wzmacniacz Leslie
Kolejna legenda, związana ściśle z organami Hammonda. Słynny wirujący głośnik konstrukcji Donalda Lesliego został zaprojektowany, aby poprawić brzmienie organów Hammonda. Współcześnie firma Leslie nadal specjalizuje się w produkcji wzmacniaczy-głośników dedykowanych do organów elektronicznych.
Inne organy
Mniejsze modele Hammonda, oraz organy Roland i Studiologic to również instrumenty wyspecjalizowane w odtwarzaniu brzmienia organowego. Ich możliwości można rozszerzyć poprzez podłączenie klawiatury nożnej. W kategorii organów znajduje się również Nord Stage 2, uniwersalny instrument sceniczny wyposażony w barwy fortepianowe i organowe, oraz zaawansowane możliwości edycji dźwięku.
Czy wiesz, że…
Organy kojarzymy najczęściej z chrześcijańskimi obrzędami, jednakże pierwsze organy skonstruował grek Ktesibios, żyjący w Aleksandrii w III wieku przed Chrystusem. Z kolei kościół zakazywał używania organów w muzyce liturgicznej do VI wieku n.e. Pierwsze organy Hammonda powstały przed II Wojną Światową i wówczas nie były jeszcze w stanie wiernie imitować organów piszczałkowych, ale reklamowano je właśnie tak, jakby potrafiły to zrobić, co (jak to w Ameryce) zaowocowało lawiną pozwów sądowych, które zapewniły instrumentowi sławę, a w końcu uznanie za oryginale brzmienie. (Gdyby dzisiejsze organy Hammonda sprzedawano w tamtym czasie, ten rodzaj promocji prawdopodobnie spaliłby na panewce) Z kolei Donald Leslie, który stworzył słynny wirujący głośnik do Hammondów, wyraził się o nich: „Nie cierpię tych przeklętych maszyn”, być może, dlatego że Hammond początkowo starał się, aby jego organy były Leslie-odporne.
Podsumowanie
Współczesne organy elektroniczne mają szerokie możliwości odwzorowania dźwięku organowego i mogą być wyposażone w dwa manuały ręczne oraz manuał nożny (np. Hammond B3). Na potrzeby instrumentów nieposiadających manuałów nożnych, stworzono dołączalne manuały tego typu. Na rynku znajdują się także bardziej uniwersalne instrumenty dedykowane na estrady, które specjalizują się zarówno w brzmieniu organowym jak i fortepianowym.