Moduły brzmieniowe i sekwencery w naszym sklepie muzycznym
Moduły brzmieniowe i sekwencery w sklepie Muzyczny.pl
Sekwencery i moduły pozwolą Ci wyrazić swoją kreatywność i poeksperymentować z różnymi brzmieniami, a także tworzyć unikalne kompozycje, które oczarują słuchaczy. Nasi specjaliści zawsze pomogą Ci dobrać moduły i aranżery sprzętowe idealnie dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb i preferencji.
Moduły brzmieniowe są bardzo przydatnym narzędziem dla muzyków, gdyż oferują ogromne biblioteki brzmień przydatne podczas komponowania muzyki. Mogą one być używane z różnymi instrumentami oraz sprzętem do nagrywania, dzięki czemu pojawiają się zupełnie nowe możliwości. Z tego względu być może zainteresuje Cię także nasza oferta instrumentów klawiszowych. Technologia zastosowana w pierwszych modułach, które wyszły na rynek w latach 80., bardzo się rozwinęła, dlatego podczas wyboru odpowiedniego sprzętu powinno się wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Moduły brzmieniowe – jakie wybrać?
Moduł brzmieniowy to nic innego jak komputer zamknięty w niedużej obudowie, który ma za zadanie generowanie różnych brzmień. Do wyboru mamy najczęściej brzmienia między innymi pianin, instrumentów smyczkowych, instrumentów dętych, syntezatorów itd. Każdy moduł brzmieniowy różni się pod względem oferowanych funkcji oraz brzmienia. Istnieją również specjalne moduły brzmieniowe dedykowane konkretnym instrumentom jak na przykład moduły perkusyjne. Potrafią one generować ogromną ilość zróżnicowanych brzmień perkusyjnych i są zazwyczaj używane przez perkusistów zarówno do ćwiczeń, jak i komponowania. Jednak zdecydowana większość modułów dostarcza brzmienia większości znanych instrumentów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze modułów brzmieniowych?
Rozmiar oraz jakość biblioteki brzmień są jednymi z najważniejszych rzeczy, jakie powinno się wziąć pod uwagę podczas wyboru modułu. Poszczególne modele mogą się pod tym względem diametralnie różnić. Na przykład niektóre moduły brzmieniowe do instrumentów klawiszowych potrafią bardzo dobrze reprodukować brzmienia instrumentów akustycznych, a przy tym posiadają wbudowane efekty cyfrowe. Inne są w stanie naśladować stare syntezatory analogowe. Ogólnie możemy przyjąć, że im większą bibliotekę posiada dany moduł brzmieniowy do klawiszy, tym będzie bardziej użyteczny. Jednak wiąże się to zazwyczaj z tym, że jego cena jest nieco wyższa. Kiedy więc wybierasz moduł, powinieneś szukać modelu oferującego brzmienia, które na pewno później wykorzystasz. Jeżeli zazwyczaj i tak używasz kilku lub kilkunastu presetów, to nie warto płacić wyższej ceny za sprzęt, który oferuje ich więcej.
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest polifonia. Termin ten odnosi się do maksymalnej liczby dźwięków (głosów), które moduł brzmieniowy jest w stanie wyprodukować w jednej chwili. Jest to bardzo ważny parametr, który może mieć wpływ na proces komponowania, gdyż dobrze nie mieć wtedy żadnych ograniczeń. Im większa polifonia, tym lepiej dla muzyka. Moduły brzmieniowe posiadające 128-głosową polifonię są najpopularniejsze, a niektóre z nich są w stanie odtwarzać nawet 256 głosów jednocześnie. Termin multitimbral również odnosi się do możliwości odgrywania wielu dźwięków jednocześnie, z tą różnicą, że chodzi o różne brzmienia. Jeżeli moduł posiada taką możliwość, można na przykład korzystać z brzmienia saksofonu i pianina w tym samym czasie. Poszczególne brzmienia są kontrolowane za pomocą osobnych kanałów MIDI. Najczęściej spotkamy moduły mogące produkować 8 różnych brzmień jednocześnie, jednak nowoczesne urządzenia coraz częściej oferują również 16-stopniową wielobrzmieniowość.
Sekwencery do instrumentów klawiszowych
Moduły łączy się z kontrolerami najczęściej za pomocą MIDI. Wiele z nich posiada również port USB, który pozwala na podłączenie dodatkowej pamięci, a także integrację modułu z komputerem. Poza tymi dwoma złączami wymienić można jeszcze wiele innych takich jak: wejścia i wyjścia audio, wliczając w to złącza cyfrowe, sloty na karty pamięci, wejścia na dodatkowe pedały ekspresji itp.
Często muzycy posługują się także urządzeniami, które zapamiętują konkretną sekwencję dźwięków i umożliwiają wielokrotne jej odtwarzanie. Są to tzw. sekwencery muzyczne. Dzisiaj sekwencery mogą być po prostu komputerem lub laptopem, który będzie wyposażony w odpowiedni program. W Polsce w latach 80. i 90. komputerami, które cieszyły się największą popularnością i wykorzystywało się je jako sekwencery do klawiszy MIDI, były komputery Atari ST.
Jeśli nie jesteś pewien, jakie sekwencery do instrumentów klawiszowych będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie – skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze!
Moduły brzmieniowe mogą być niezwykle przydatne podczas komponowania muzyki. Szczególnie dla muzyków, którzy tworzą swoją muzykę w pojedynkę lub producentów, którzy chcą dodać do swoich kompozycji dodatkowe instrumenty. Zarówno moduły, jak i sekwencery do klawiszy mogą one dostarczyć sporo dobrej zabawy podczas eksperymentowania z różnymi brzmieniami. Dlatego są tak bardzo popularne wśród hobbystów muzycznych. W naszym sklepie znajdziesz moduły i sekwencery najlepszych producentów do praktycznie każdego zastosowania.