Moduły brzmieniowe i sekwencery w naszym sklepie muzycznym
Moduły brzmieniowe są bardzo przydatnym narzędziem dla muzyków, gdyż oferują one ogromne biblioteki brzmień przydatne podczas komponowania muzyki. Mogą one być używane z różnymi instrumentami oraz sprzętem do nagrywania, dodając w ten sposób zupełnie nowych możliwości, które pozwalają uwolnić naszą kreatywność. Technologia zastosowana w pierwszych modułach, które wyszły na rynek w latach 80, bardzo się rozwinęła, dlatego podczas wyboru odpowiedniego sprzętu powinniśmy wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.
Moduł brzmieniowy to nic innego jak komputer zamknięty w niedużej obudowie, który ma za zadanie generowanie różnych brzmień. Do wyboru mamy najczęściej brzmienia między innymi pianin, instrumentów smyczkowych, instrumentów dętych, syntezatorów itd. Każdy moduł różni się pod względem oferowanych funkcji oraz brzmienia. Istnieją również specjalne moduły dedykowane konkretnym instrumentom jak na przykład moduły perkusyjne. Potrafią one generować ogromną ilość zróżnicowanych brzmień perkusyjnych i są zazwyczaj używane przez perkusistów zarówno do ćwiczeń jak i komponowania. Jednak zdecydowana większość modułów dostarcza brzmienia większości znanych nam instrumentów.
Rozmiar oraz jakość biblioteki brzmień, jest jedną z najważniejszych rzeczy jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru modułu. Poszczególne modele mogą się pod tym względem diametralnie różnić. Na przykład niektóre moduły potrafią bardzo dobrze reprodukować brzmienia instrumentów akustycznych, a przy tym posiadają wbudowane efekty cyfrowe. Inne są w stanie naśladować stare syntezatory analogowe. Ogólnie możemy przyjąć, że im większą bibliotekę posiada dany moduł, tym będzie bardziej użyteczny. Jednak wiąże się to zazwyczaj z jego większą ceną. Kiedy więc wybieramy moduł, powinniśmy szukać modelu oferującego brzmienia, które później wykorzystamy. Zazwyczaj i tak używamy kilku lub kilkunastu presetów, więc po co przepłacać.
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest polifonia. Termin ten odnosi się do maksymalnej liczby dźwięków (głosów), które moduł jest w stanie wyprodukować w jednej chwili. Jest to bardzo ważny parametr, który może mieć wpływ na proces komponowania, gdyż dobrze nie mieć wtedy żadnych ograniczeń. Generalnie im większa polifonia tym lepiej dla nas. Moduły posiadające 128-głosową polifonie są najpopularniejsze, a niektóre z nich są w stanie odtwarzać nawet 256 głosów jednocześnie. Termin multitimbral również odnosi się do możliwości odgrywania wielu dźwięków jednocześnie, z tą różnicą, że chodzi o różne brzmienia. Jeżeli moduł posiada taką możliwość, możemy na przykład korzystać z brzmienia saksofonu i pianina w tym samym czasie. Poszczególne brzmienia są kontrolowane za pomocą osobnych kanałów MIDI. Najczęściej spotkamy moduły mogące produkować 8 różnych brzmień jednocześnie, jednak nowoczesne urządzenia co raz częściej oferują również 16 stopniową wielo-brzmieniowość.
Moduły łączymy z kontrolerami najczęściej za pomocą MIDI. Wiele z nich posiada również port USB, który pozwala na podłączenie dodatkowej pamięci, a także integrację modułu w komputerem. Po za tymi dwoma złączami, znajdziemy jeszcze wiele innych takich jak: wejścia i wyjścia audio, wliczając w to złącza cyfrowe, sloty na karty pamięci, wejścia na dodatkowe pedały ekspresji itp.
Moduły brzmieniowe mogą być niezwykle przydatne podczas komponowania muzyki. Szczególnie dla muzyków tworzących swoją muzykę w pojedynkę lub producentów, którzy chcą dodać do swoich kompozycji dodatkowe instrumenty. Po za tym mogą one dostarczyć sporo dobrej zabawy podczas eksperymentowania z różnymi brzmieniami. Dlatego są tak bardzo popularne wśród hobbystów muzycznych. W naszym sklepie znajdą Państwo szeroki wybór modułów najlepszych producentów, do praktycznie każdego zastosowania.