Fortepiany w naszym sklepie muzycznym
Skąd się wzięły fortepiany? Ich droga do kariery była długa i naznaczona niepowodzeniami. Są one następcami klawikordu. Ten niepozorny, raczej cichy instrument zawsze pozostawał w cieniu klawesynów. Często traktowano go jako instrument ćwiczebny dla organistów i klawesynistów. Tak więc, początki były skromne. Pierwsza wzmianka o instrumencie „piano e forte” pojawia się w 1598 roku, nie wiadomo jednak nic pewnego o jego konstrukcji.
Pierwsze prawdziwe fortepiany zostały zbudowane w liczbie 20 sztuk przez Cristoforiego, jednak nie podbiły serc muzyków. Budową tych instrumentów zajmował się także Johann Silbermann, który w 1730 zaprezentował jeden z egzemplarzy Janowi Sebastianowi Bachowi, jednak wielki wirtuoz docenił ten instrument dopiero 17 lat później, po wprowadzeniu ulepszeń. Dzisiejsze fortepiany swój charakter i konstrukcję zawdzięczają londyńczykowi Broadwoodowi, produkującemu te instrumenty na specjalne zamówienie tracącego słuch Beethovena.
Od tamtego czasu, fortepian podbił sale koncertowe i salony zamożnych osobistości oraz wybitnych muzyków, stając się instrumentem o niezwykłych możliwościach i wyjątkowej elegancji.
Fortepiany – Dusza dżentelmena
Wyróżnić możemy dwa rodzaje tego instrumentu: fortepiany akustyczne oraz fortepiany elektroniczne (w dzisiejszych czasach: fortepiany cyfrowe). Duszą instrumentu, źródłem dźwięku w fortepianie akustycznym są struny, uderzane za pomocą młoteczków, obsługiwanych przez grającego poprzez klawiaturę. Całość umieszczona jest w eleganckiej obudowie o charakterystycznym kształcie, stanowiącej pudło rezonansowe. Klawiatura oraz pedały o określonych funkcjach umożliwiają nadanie muzyce niezwykłej dynamiki: od bardzo cichych, przedłużanych dźwięków, przez wyraźniejsze nuty grane w spokojnym legato, po pełne mocy, krótkie, uderzane forte. Fortepian elektroniczny natomiast imituje brzmienie fortepianu akustycznego za pomocą analogowych układów elektronicznych (generatorów i modulatorów). Obecnie instrumenty te wyewoluowały w fortepiany cyfrowe, stosujące technikę cyfrowego samplingu wraz z efektami nadającymi brzmieniu barwę jak najbliższą brzmieniu fortepianu akustycznego.
Fortepiany – Wybierz typ, jakim jesteś
Wybór fortepianu to niełatwa sprawa. To nie mały instrumencik, który można zmieniać zależnie od zachcianek i humoru. To decyzja na lata, a być może na całe życie. Jeśli myślisz o instrumencie, który zostanie w Twojej rodzinie i będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie – nie wahaj się i wybierz klasyczny fortepian akustyczny. Określ, czy ma to być duży fortepian koncertowy, mniejszy półkoncertowy, czy może salonowy. Pamiętaj jednak, że to głośny instrument. Dlatego sklep z fortepianami Muzyczny.pl oferuje również fortepiany cyfrowe.
Jeśli Twoi sąsiedzi nie tolerują dźwięków zza ściany, zdecyduj się na instrument elektroniczny. Posiada on wyjścia słuchawkowe, dzięki którym możesz ćwiczyć bez obaw o reakcję otoczenia. Fortepian cyfrowy posiada także mnóstwo przydatnych podczas nauki gry funkcji, takich jak metronom, nagrywanie, odtwarzanie, zapisane utwory demonstracyjne. Niezwykle ciekawą cechą tych instrumentów jest możliwość kustomizacji ustawień do indywidualnych potrzeb muzyka. Regulować można czułość klawiatury, pogłos czy wysokość stroju. Jeśli jednak przy wyborze instrumentu kluczowe znaczenie mają ceny fortepianów, rozważ dostępne na Muzyczny.pl fortepiany hybrydowe, łączące tradycyjny mechanizm klawiszowy z cyfrową techniką generacji dźwięku – to prawdziwa fuzja nowoczesności i tradycji!
Zasiądź przy klawiaturze
Jeśli już poznałeś zaprezentowane na Muzyczny.pl fortepiany i dokonałeś wyboru, możesz zaczynać grę! Pamiętaj jednak, że zarówno fortepiany akustyczne, jak i fortepiany cyfrowe, wymagają określonej tradycją pozycji podczas grania. Warto więc rzucić okiem na oferowane przez nas krzesła i ławy do fortepianu. Teraz masz już wszystko, czego trzeba, by zostać wirtuozem!