Fortepiany

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Fortepiany

Wybrani producenci w grupie Fortepiany

 • Roland

  Roland to jedna z największych firm działających w światowym elektronicznym przemyśle muzycznym, która powstała 18 kwietnia 1972 roku w Osace. Celem założycieli była produkcja instrumentów muzycznych z zastosowaniem elektronicznej technologii. Aby (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Fortepiany w naszym sklepie muzycznym

  Fortepian

  Fortepian to prawdziwa arystokracja wśród instrumentów klawiszowych. Są to najgłośniejsze (po organach) instrumenty klawiszowe, i najbardziej zaawansowane chordofony klawiszowe, pod względem brzmienia, przewyższające pianina.

  Typy fortepianów
  Ze względu na odpowiedni stosunek długości strun oraz możliwości ich naciągnięcia, najdoskonalszej jakości brzmienie, zapewniają duże fortepiany koncertowe (powyżej 220cm długości) i dlatego także są stosowane w dużych salach koncertowych, a nie tylko ze względu na duży wolumen. Oprócz największych fortepianów koncertowych, występują mniejsze odmiany takie jak fortepian półkoncertowy (170-220cm), oraz fortepiany salonowe i gabinetowe (ok. 150cm), zwane po angielsku „baby”. Oprócz tego klasycznego podziału, należy odróżnić także „prawdziwy” fortepian akustyczny, od fortepianu cyfrowego. Fortepian cyfrowy nie zapewnia może wszystkich tych doznań, jakie zapewnia dobry fortepian akustyczny, ale współcześnie jest już bardzo zaawansowanym, stylowym instrumentem oferującym wysoką, jakość brzmienia, który dzięki regulacji głośności może być użyty w dowolnym pomieszczeniu, a brak konieczności strojenia sprawia, że jest także znacznie bardziej mobilny niż tradycyjny instrument.

  Silent piano
  Ostatnim krzykiem nowoczesnej techniki muzycznej, są instrumenty Yamaha z serii Silent Piano. Są to fortepiany akustyczne wyposażone dodatkowo w moduł pianina cyfrowego. Fortepian tego typu jest klasycznym instrumentem akustycznym, do momentu, w którym użycie funkcji Silent przerywa pracę strun, a mechanizm klawiatury zaczyna sterować układem cyfrowym, który umożliwia korzystanie z brzmień fortepianów koncertowych, vintage’owych pianin elektronicznych czy samplowanych sekcji smyczkowych, jak w syntezatorze. Jakie jest zastosowanie tej funkcji? Poza urozmaiceniem sobie gry, można z niej skorzystać by grać bezgłośnie, nie zakłócając domownikom snu lub nie zmuszać ich do wielogodzinnego wysłuchiwania żmudnych ćwiczeń na gamach, trylach i trudnych do opanowania, powtarzanych w nieskończoność frazach. Instrument tego typu łączy, więc najlepsze cechy obu światów: fortepianów akustycznych i cyfrowych.

  Klawesyn
  Klawesyn to jeden z przodków fortepianu. Wyparty przez nowszego następcę w XVIII wieku, został ponownie odkryty 100 lat temu i wraca do łask. W przeciwieństwie do fortepianu, klawesyn nie daje możliwości kontrolowania dynamiki, za to odwdzięcza się charyzmatycznym i niedającym się pomylić, brzęczącym dźwiękiem. Klawesyny są niezastąpione w wykonywaniu dedykowanych im utworów historycznych i zmieniają znacząco wymowę wykonywanej muzyki.

  Czy wiesz, że…
  Całkowita siła naciągu strun fortepianu wynosi 16 do 20 ton, a największe 3,5 metrowe egzemplarze osiągają naciąg o sile 30 ton. Wybitny polski pianista Krystian Zimmermann wozi ze sobą na koncerty fortepian z autorskimi przeróbkami. Skonstruował nawet specjalną maszynę do transportowania go po schodach. Dźwięk klawesynu można usłyszeć w wielkim hicie lat 80. „Golden Brown” zespołu The Stranglers

  Podsumowanie
  O znaczeniu i jakości fortepianu, pianisty nie trzeba przekonywać. Na etapie wyższych studiów pianistycznych, duży fortepian jest najlepszym i najlepiej kształcącym słuch instrumentem. Fortepiany hybrydowe to połączenie instrumentu klasycznego, z modułem cyfrowym, który umożliwia bezgłośne ćwiczenia, np. w nocy, czy urozmaicenie sobie gry poprzez zastosowanie barw innych instrumentów. Fortepiany cyfrowe, to stylowe i mobilne instrumenty, wspaniałe np. dla podróżującego zespołu jazzowego, nie wymagają strojenia.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl