Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl
Interfejsy audio są urządzeniami służącymi do połączenia naszego mikrofonu lub instrumentu z komputerem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy bez problemów nagrać ścieżkę dźwiękową naszego wokalu lub instrumentu muzycznego na komputerze. Oczywiście nasz komputer musi być wyposażony w odpowiednie oprogramowanie muzyczne potocznie nazywane DAW, które będzie rejestrować sygnał wysyłany do komputera. Interfejsy audio nie tylko mają możliwość wprowadzania sygnał dźwiękowy do komputera, ale również działają w drugą stronę i ten sygnał wyprowadzają z komputera np.: do głośników. Dzieje się to dzięki przetwornikom analogowo-cyfrowym działających w obydwu kierunkach. Oczywiście komputer sam w sobie również posiada takie funkcje dzięki zintegrowanej karcie muzycznej. Jednak taka zintegrowana karta muzyczna bardzo słabo sprawdza się w praktyce. Interfejsy audio wyposażone są w znacznie lepsze przetworniki cyfrowo-analogowe i analogowo-cyfrowe, a to z kolei ma decydujący wpływ na jakość odtwarzanego lub nagrywanego sygnału dźwiękowego. Występuje między innymi lepsza separacja pomiędzy kanałem lewym a prawym przez co dźwięk jest czyściejszy.
Koszt interfejsu audio
I tutaj bardzo miła niespodzianka zwłaszcza dla osób z ograniczonym budżetem bowiem nie trzeba wydawać przesadnie dużych pieniędzy na interfejs, który w zadawalającym stopniu spełni swoje zadanie w domowym studio. Oczywiście rozpiętość cenowa jak zwykle przy tego rodzaju sprzęcie jest ogromna i kształtuje się od kilkudziesięciu złotych za te najprostsze, a kończy na kilkunastu tysiącach, które zastosowanie mają w profesjonalnych studiach nagraniowych. My swoją uwagę skoncentrujemy na interfejsach z tej budżetowej półki, na które praktycznie każdy zainteresowany nagrywaniem i odtwarzaniem dźwięku będzie mógł sobie pozwolić. Taki rozsądny budżetowy przedział cenowy za interfejs audio, na którym możemy już wygodnie popracować w naszym domowym studio zaczyna się od ok 300 zł z możemy zakończyć na ok 600 zł. W tym przedziale cenowym kupimy między innymi interfejs takich marek jak: Steinberg, Focusrite Scarlett czy Alesis. Oczywiście im więcej przeznaczymy na zakup naszego interfejsu tym będzie on posiadał więcej możliwości a jakość przesyłanego dźwięku będzie lepsza.
Na co zwrócić uwagę wybierając interfejs audio ?
Takim podstawowym kryterium naszego wyboru powinno być to, jakie ma mieć przede wszystkim główne zastosowanie nasz interfejs audio. Czy chcemy np.: tylko odtwarzać na monitorach muzykę zrobioną na komputerze czy również chcemy nagrywać dźwięk z zewnątrz i rejestrować go na komputerze. Czy będziemy nagrywać pojedyncze ścieżki np.: każdą z osobna, czy może chcielibyśmy mieć możliwość nagrywania kilku jednocześnie np.: gitarę z wokal razem, albo nawet kilku wokali. Standardowo każdy interfejs audio powinien być wyposażony w wyjście słuchawkowe i wyjścia służące do podłączenia monitorów studyjnych bądź jakiś efektów oraz wejścia, które umożliwią nam podjęcie instrumentu np.: syntezatora czy gitary oraz mikrofonów. Ilość tych wejść i wyjść oczywiście uzależnione jest od posiadanego modelu. Warto też zwrócić by wejście mikrofonowe było wyposażone w zasilanie fantom. Przydatna również jest funkcję daring monitoring pozwalającą na odsłuchiwanie na słuchawkach tego, co się na przykład śpiewa bez żadnych opóźnień. Mikrofony podłączamy pod wejścia XLR, natomiast wejścia instrumentalne oznaczone są hi-z bądź instrument. Jeżeli chcemy używać kontrolerów midi różnej generacji włącznie z tymi starszymi, to warto by nasz interfejs wyposażony był w wejścia i wyjścia tradycyjnego midi. Natomiast obecnie wszystkie współczesne kontrolery podłącza się za pomocą kabla USB.
Opóźnienia interfejsu audio
Bardzo istotnym elementem na jaki należy również zwrócić uwagę przy wyborze interfejsu audio jest opóźnienie w przesyle sygnału jakie występuje pomiędzy np.: instrumentem z którego wyprowadzamy sygnał a dotarciem tego sygnału do komputera lub w odwrotnej sytuacji, gdy sygnał wyprowadzamy z komputera przez interfejs, który dalej przesyła go do kolumn. Trzeba mieć świadomość, że żaden interfejs nie wprowadzi nam zerowego opóźnienia. Nawet te najdroższe kosztujące wiele tysięcy złotych minimalne opóźnienie będą miały. Jest to spowodowane tym, że dźwięk który chcemy usłyszymy najpierw musi być zładowany np.: z twardego dysku do konwertera analogowo-cyfrowego, a to wymaga pewnych obliczeń przez komputer i interfejs. Dopiero po przeprowadzeniu tych obliczeń sygnał zostaje wypuszczony. Oczywiście, te opóźnienia w tych lepszych i zarazem droższych interfejsach są dla ludzkiego ucha praktycznie nie do wychwycenia.
Podsumowanie
Nawet bardzo prosty, markowy, budżetowy interfejs audio zdecydowanie lepiej się sprawdzi w pracy z dźwiękiem niż zintegrowana karta dźwiękowa zastosowana w komputerze. Przede wszystkim komfort pracy mamy lepszy ponieważ wszystko jest na biurku pod ręką. Do tego dochodzi znacznie lepsza jakość dźwięku, a to dla każdego muzyka powinno mieć największe znaczenie.
↑ Do góry