Studio w komputerze

Zobacz Oprogramowanie w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

Większości z nas studio muzyczne kojarzy się z wygłuszonym pomieszczeniem, reżyserką, ogromem sprzętu a co za tym idzie z koniecznością dużych nakładów finansowych. Tymczasem istnieje możliwość tworzenie muzyki wykorzystując do tego tylko komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Możemy zająć się w pełni profesjonalnie tworzeniem i produkcją muzyki wewnątrz komputera. Oprócz samego komputera przyda się oczywiście klawiatura sterująca oraz monitory do odsłuchu lub słuchawki studyjne, ale komputer będzie naszym całym sercem i punktem dowodzenia. Oczywiście taki scenariusz nie sprawdzi się, jak będziemy jednak chcieli nagrywać instrumenty akustyczne czy wokal, bo do tego potrzebne jest więcej sprzętu i należy odpowiednio zaadaptować lokal, ale jeżeli naszym materiałem źródłowym będą próbki i pliki zapisane cyfrowo to jak najbardziej opcja studia jest możliwa do zrealizowania.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Jak zawsze są plusy i minusy każdej ze stron. Za laptopem przede wszystkim przemawia to, że zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i jest urządzeniem w pełni mobilnym. To niestety powoduje też jego ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość rozbudowy naszego komputera. Poza tym w laptopie jest nacisk na miniaturyzacje, a to powoduje, że pewne układy mogą pod dużym obciążeniem stać się zwyczajnie nie w pełni wydajne. Oczywiście jeżeli chcemy podróżować z naszym studiem bądź nagrywać w plenerze, to laptop zdecydowanie będzie poręczniejszy. Jeżeli jednak nasze studio ma charakter typowo stacjonarny lepiej rozważyć zastosowanie komputera stacjonarnego.

PC czy Mac

Jeszcze kilka lat temu Mac był zdecydowanie lepszym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że był to system stabilniejszy. Teraz PC-ty i najnowsze systemy Windows są coraz bardziej stabilne i praca na nich staje się porównywalna do pracy na Mac OS. Decydując się jednak na PC-ta warto by był on złożony na markowych podzespołach np.: Intela. Unikajmy jakichś nieznanych producentów, których podzespoły nie zawsze są odpowiednio przetestowane pod względem jakości, kompatybilności i wydajności. Tutaj Mac bardzo duży nacisk kładzie właśnie na kontrolę jakości poszczególnych elementów dzięki czemu awaryjność tych komputerów jest zdecydowanie mniejsza.

Podstawa to DAW

Nasze podstawowe oprogramowanie to tzw. DAW. Na nim będziemy rejestrować i edytować poszczególne ścieżki naszego utworu. Na początek, w celach testowych producenci często oferują pełne wersie testowe na okres np.: 14 lub 30 dni. Przed dokonaniem ostatecznego zakupu warto skorzystać z takiej możliwości i takie oprogramowanie przetestować. Dobrze jest poświęcić na to trochę więcej czasu i porównać kilka takich programów muzycznych. Pamiętajcie, że to będzie serce naszego studia, tu będziemy przeprowadzać wszystkie operacje, warto więc dokonać najbardziej trafnego wyboru zarówno pod względem wygody pracy jak i funkcjonalności.

Rozbudowa oprogramowania

Może się okazać, że podstawowy program może być niewystarczającym do naszych potrzeb, choć wiele profesjonalnych programów jest prawdziwymi samowystarczalnymi kombajnami. Wtedy możemy skorzystać z zewnętrznych dodatkowych wtyczek VST, które są w większości w pełni kompatybilne z programami DAW.

Co to są wtyczki VST?

Virtual Studio Technology są oprogramowaniem komputerowym symulującym prawdziwe urządzenia i instrumenty. Obecnie wtyczki VST są nieodzownym narzędziem pracy każdego, kto zajmuje się produkcją muzyki. Przede wszystkim dają dużą oszczędność miejsca i pieniędzy bowiem praktycznie każde potrzebne nam urządzenie czy instrument możemy mieć w formie wirtualnej w swoim komputerze.

 

Podsumowanie

Niewątpliwie takie komputerowe studio muzyczne jest świetnym pomysłem dla wszystkich chcących tworzyć muzykę wewnątrz komputera. Mamy setki programów muzycznych oraz wtyczek VST, które doskonale ułatwia pracę studyjną nad materiałem. Możemy dodatkowo zaopatrzyć się w bibliotekę brzmień dowolnego instrumentu dzięki czemu w naszym wirtualnym studio możemy mieć każdy fortepian koncertowy, czy każdą kultową gitarę. Dla rozpoznania swoich potrzeb warto skorzystać z wersji testowych. Można też na początku zacząć tworzyć muzykę na całkowicie darmowym oprogramowaniu, choć w stosunku do tych komercyjnych zazwyczaj mają one spore ograniczenia.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry