Komfort gry na akordeonie

Zobacz Akordeony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl

Dobry komfort grania to podstawa dla każdego instrumentalisty. Nie tylko od tego zależy czy będziemy męczyć się szybciej czy wolniej, ale przede wszystkim ma decydujące wpływ na to jak dany utwór muzyczny zostanie przez nas wykonany. Na to wszystko składa się kilka elementów, o które warto zadbać.

Jak wiadomo akordeon nie należy do najlżejszych instrumentów, więc już na etapie zakupu akordeonu warto tę kwestię brać pod uwagę i poważnie uwzględnić. Osoby słabsze fizycznie lub takie, które mają problemy z kręgosłupem powinny w miarę możliwości zaopatrzyć się w jak najlżejszy instrument. Jak już mamy swój wymarzony instrument to powinniśmy go odpowiednio przygotować do grania.

Pasy do akordeonu

Odpowiednio dobrane pasy i prawidłowe ich wyregulowanie może znacznie poprawić nasz komfort grania. Nie tylko będzie nam wygodniej grać, ale przełoży się to również na długość czasu jaką będziemy mogli spędzić z instrumentem. Warto zatem zaopatrzyć się w dość szerokie pasy, które wykonane zostały z naturalnej skóry lub innego materiału przyjaznego dla ludzkiego ciała. Pasy zbyt cienkie, zwłaszcza w tych miejsca gdzie jest największe obciążenie, czyli na ramionach, będą nam się wpijały powodując zbyt duży ucisk i dyskomfort. Dla poprawienia komfortu w pasach często stosowane są poduszeczki w miejscach gdzie dochodzi do największego przeciążenia. To samo dotyczy paska basowego, który w miejscu gdzie lewa ręka ma największy kontakt, powinien być lekko poszerzony i podbity odpowiednią poduszką.

Należy pamiętać, że instrument powinien dość ścisło przylegać do ciała, a dla większej stabilizacji warto stosować paski poprzeczne. Na rynku pojawiają się też nowatorskie pomysłowe pasy będące prawdziwymi uprzężami, które przede wszystkim mają zastosowanie podczas gry na stojąco.

Siedzisko do grania

Zdecydowanie wygodniej gra się na siedząco, dlatego warto zaopatrzyć się w dobre i wygodne siedzisko. Może to być krzesełko pokojowe bez oparć lub specjalna ława do grania. Ważne by nie było ono zbytnio miękkie i miało odpowiednią wysokość. Nogi nie powinny nam zwisać, ani też kolana nie powinny być zbyt zadarte do góry. Najodpowiedniejsza wysokość siedziska będzie wtedy gdy kąt zgięcia nóg w kolanach będzie wynosił ok 90 stopni.

Prawidłowa postawa

Prawidłowa postaw jest bardzo ważna w grze na akordeonie. Siadamy wyprostowani lekko pochyleni do przodu na przedniej części siedziska. Akordeon spoczywa na lewej nodze grającego. Staramy się być rozluźnieni i swobodnie zagrywamy poszczególne klawisze czy guziki atakując z góry opuszkami palców. Pamiętajcie o dostosowaniu odpowiedniej długości pasów nośnych, tak by akordeon dobrze przylegał do tułowia grającego. Dzięki temu instrument będzie stabilny i uzyskamy pełną kontrolę nad zagrywanymi dźwiękami. Przy prawidłowym wyregulowaniu długości pasów, lewy pas powinien być nieco krótszy od pasa prawego, patrząc od strony grającego.

Podsumowanie

Cztery podstawowe czynniki mają ogromny wpływ na komfort naszego grania na instrumencie. Oczywiście pomińmy fakt, że instrument sam w sobie musi być w pełni sprawny i nastrojony. Przede wszystkim to gabaryt i waga akordeonu ma duże znaczenie, do tego odpowiednio wyregulowane pasy, siedzisko oraz zachowanie prawidłowej postawy. Najwygodniej będzie nam grać w pozycji siedzącej, ale pamiętajcie by nie rozsiadać się w fotelu jak do czytania gazety i nie opierać się o oparcie. Najlepiej sprawić sobie jakąś regulowaną ławę lub dobrze dopasować krzesełko pokojowe, które nie posiada podłokietników.

 

↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry