Rodzaje wzmacniaczy gitarowych (+filmy YouTube)

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Wzmacniacze i kolumny gitarowe w sklepie Muzyczny.pl

Na rynku można znaleźć wiele typów różnego rodzaju wzmacniaczy gitarowych, poczynając od tych małych, dużych i kończąc na tych ogromnych. Każdy ma swoje odpowiednie przeznaczenie i kierowany jest do trochę innego odbiorcy. Wśród wzmacniaczy możemy dokonać podziału ze względu na wykorzystaną w nich technologię jak również ze względu na ich budowę. My przyjrzymy się poszczególnym rodzajom bardziej szczegółowo właśnie ze względu na ich budowę.

Z czego się składa wzmacniacz

Wzmacniacz składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszy to preamp, który jest takim przedwzmacniaczem, w którym kreuje się brzmienie, a drugi element to końcówka mocy, która odpowiada za odpowiednie wzmocnienie sygnału i wypuszczenie go do głośnika lub kolumny gitarowej. 

Podział ze względu na budowę

Budowę zewnętrzną wzmacniacza możemy podzielić na cztery grupy. Pierwsza grupa to comba, czyli wszystko w jednym. Tu na pokładzie w jednej obudowie mamy końcówkę mocy, głośnik i jeszcze najczęściej jakiś procesor efektów. Najczęściej comba są wyposażone w jeden głośnik, ale zdążają się też dwu głośnikowe z tym, że waga takiego urządzenia znacząco wtedy wzrasta. Małe comba najczęściej wybierane są przez początkujących gitarzystów i służą głównie do ćwiczenia w domu. Bardziej zaawansowani gitarzyści koncertujący do występów mają zazwyczaj dużo mocniejsze i zarazem większe urządzenia. Druga grupa wzmacniaczy to tzw. głowy gitarowe nazywane potocznie head. Jest to klasyczny przykład wzmacniacza, na pokładzie którego znajdziemy preamp i końcówkę mocy.   Do takiego wzmacniacza możemy dobrać kolumnę jednogłośnikową, dwugłośnikową albo cały zestaw np.: parę kolumn czterogłośnikowych. Odpowiednio dobrana kolumna potrafi diametralnie odmienić końcowe brzmienie naszej gitary. Tego rodzaju zestawy są wybierane najczęściej przez gitarzystów koncertujących na dużych scenach. Trzecia grupa to wzmacniacze w formie efektu gitarowego. Są to takie heady tyle, że umiejscowione w pedalboardzie. I ostatnia grupa to rodzaj, który pozwala na dowolną konfigurację. Są to dwa oddzielne urządzenia w formie do instalacji w szafie racka. Zarówno końcówkę mocy jak i preamp możemy są wybrać taką jaką tylko chcemy. Oczywiście tego rodzaju rozwiązanie jest dedykowane dla najbardziej wymagających i zarazem najbardziej obeznanych instrumentalistów. Taka opcja pozwala na indywidualne dopasowanie każdego z urządzeń pod własne oczekiwania. Rodzaje wzmacniaczy gitarowych część 2 – YouTube

 

Wzmacniacz w formie małego efektu

Bardzo popularnymi w ostatnich latach stały się wzmacniacze w formie małego przenośnego efektu. Takim doskonałym przykładem może być Joyo Jam Buddy, który na pokładzie ma 2 głośniki 2 calowe napędzane 4 Watowym wzmacniaczem. Posiada dwa kanały, z czego jeden z dwoma trybami – classic i high gain. Do ustawiania brzmienia służą 4 potencjometry, master volume, tone oraz dwa potencjometry gain, każdy przydzielony do swojego kanału. Do dyspozycji dostajemy również wbudowany delay z możliwością ustawienia czasu i ilości powtórzeń. Wzmacniacz posiada również wyjście słuchawkowe oraz zasilacz, którym naładujemy wbudowaną baterię, której czas pracy wynosi 3 godziny. Jest to bardzo fajna w wyjątkowo dobrej cenie propozycja dla wszystkich tych gitarzystów, poszukujących niedużego budżetowego wzmacniacza z możliwościami. Joyo Jam Buddy – YouTube

 

Podsumowanie

Sprzętu tego rodzaju na rynku jest naprawdę pokaźny asortyment. Każdy jest wstanie dopasować sobie odpowiedni sprzęt do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem wydają się małe kompaktowe comba, które mają wszystko co potrzeba na początku w jednej obudowie. Bardzo też ciekawym rozwiązaniem są też wzmacniacze w formie mini efektów nożnych, które oprócz niezbędnych funkcji dysponują pedałem nożnym do szybkiej zmiany efektu. 

 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry