Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl
Jednym z podstawowych urządzeń do samodzielnego skonfigurowania przy kompletowaniu sprzętu audio jest przedwzmacniacz. Odpowiada on za początkowe wzmocnienie sygnału dostarczanego ze źródła dźwięku np.: odtwarza CD czy gramofonu, który następnie przekazywany jest do końcówki mocy. Umożliwia on także sterowanie głośnością systemu oraz w przypadku np.: wież składanych hi-fi, gdzie możemy mieć wiele różnych źródeł np.: CD, Radio, Gramofon itp. ich odpowiedni wybór.
Przedwzmacniacz zintegrowany lub osobny
Wybierając urządzenie audio warto zatem zastanowić się, czy decydujemy się na urządzenie ze wzmacniaczem zintegrowanym znajdującym się w jednej obudowie, czy też decydujemy się na kompletowanie urządzeń osobnych. Nie jest to oczywiście regułą, ale najczęściej w tych budżetowych zestawach mamy wzmacniacze zintegrowane. W bardziej zaawansowanym sprzęcie audio przedwzmacniacz stanowi osobne urządzenie.
Zadanie przedwzmacniacza
Przedwzmacniacz jest przede wszystkim odpowiedzialny za pierwszy etap obróbki sygnału ze źródła. Wpierw wybieramy na nim źródło dźwięku, gdyż zazwyczaj możemy podłączyć więcej niż jedno urządzenie do takiego przedwzmacniacza. W przedwzmacniaczu zachodzi regulacja wzmocnienia i przekazanie sygnału do końcówki mocy. W zależności od modelu przedwzmacniacz może posiadać dodatkowe funkcje np.: układy korekcji czy moduły wyjściowe dla słuchawek.
Rodzaje przedwzmacniaczy
Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tych urządzeń w oparciu o ich budowę i wykorzystaną technologię. I tak mamy przedwzmacniacze: lampowe, tranzystorowe oraz hybrydowe. Tranzystorowe są najpopularniejszym typem tych urządzeń i jak sama nazwa wskazuje elementami odpowiadającym za wzmocnienie sygnału są tranzystory. Są to urządzenia łatwe w obsłudze, praktycznie bezawaryjne i w przystępnych cenach. W lampowych do wstępnego wzmocnienia sygnału wykorzystuje się lampy elektronowe. Takie konstrukcje cechują się wyższym poborem prądu i są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Istniej też większe ryzyko awarii i jest to zdecydowanie droższa technologia od tranzystorowej. Urządzenia te potrafią jednak odwdzięczyć się swoim niepowtarzalnym klimatem muzycznym oraz ciepłą barwą brzmienia. Konstrukcje hybrydowe stanowią połączenie dwóch powyższych typów urządzeń. Można powiedzieć, że tu powinnyśmy znaleźć wszystko to co najlepsze znajduje się w urządzeniach tranzystorowych i wszystko to co najlepsze w urządzeniach lampowych. Niestety ceny urządzeń opartych o tą technologię są dość wysokie.
Podział ze względu na przeznaczenie
Przedwzmacniacze możemy również podzielić sobie ze względu na ich główne przeznaczenie. I takim podstawowym przedwzmacniaczem będzie przedwzmacniacz stereo, który jest idealnym rozwiązaniem dla zestawu dwóch kolumn. Możemy też mieć przedwzmacniacz dedykowany pod kino domowe, który wykorzystywany jest przy systemach wielokanałowych. Są też specjalne przedwzmacniacze dedykowane pod gramofony. Oczywiście są gramofony, które mają zintegrowane te urządzenia na swoim pokładzie, ale są to raczej konstrukcje niskobudżetowe. W asortymencie przedwzmacniaczy mamy też przedwzmacniacze mikrofonowe, które mają za zadanie wzmocnić oraz poprawić sygnał mikrofonu.
Podsumowanie
Od jakości przedwzmacniacza w dużej mierze zależy końcowe brzmienie o czym mogą się przekonać między innymi posiadacze gramofonów. Dzięki bardzo szerokiemu asortymentowi, każdy możemy dobrać idealny przedwzmacniacz do własnych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. W tańszych budżetowych zestawach kompaktowych audio jest on już na pokładzie danego urządzenia, ale w przypadku droższych zestawów do samodzielnej konfiguracji, są one jako oddzielne cześć zestaw audio.
↑ Do góry