Charakterystyka pracy karty dźwiękowej

Zobacz Karty dźwiękowe, interfejsy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

Dziś w dobie rozwiniętej technologii oraz powszechności dostępu do najnowszych rozwiązań zdecydowanie łatwiej jest pracować z dźwiękiem. Sesję nagraniową możemy zorganizować nawet w naszym domowym zaciszu bez konieczności korzystania z profesjonalnych studiów nagraniowych. Będziemy oczywiście potrzebowali do tego określonego sprzętu, ale jest to dziś zdecydowanie łatwiejsze niż kiedyś.

Praktycznie każdy w domu posiada komputer bądź laptop, a to jest podstawowe urządzenie, które możemy wykorzystać podczas nagrania w naszym domowym studio. Jeżeli nie jest to specjalistyczny komputer do pracy z dźwiękiem to powinniśmy go siebie odpowiednio doposażyć. Takim bardzo pomocnym urządzeniem będzie interfejs audio lub zewnętrzna karta muzyczna. Oczywiście w laptopie czy komputerze też jest karta muzyczna, ale najczęściej te zintegrowane są słabej jakości, jeżeli chodzi o profesjonalną pracę z dźwiękiem. Jeżeli więc chcemy by nasze nagranie było jakościowe, to bez któregoś z tych urządzeń się nie obejdzie.  

Charakterystyka pracy karty dźwiękowej lub interfejsu audio 

W świecie muzycznym już od lat tradycyjna technologia analogowa przeplata się z technologią cyfrową. Wyzwaniem jest oczywiście komunikacja pomiędzy analogowymi instrumentami czy ludzkim głosem a cyfrowym światem komputerów.

Doskonałym rozwiązaniem okazują się interfejsy audio oraz karty dźwiękowe, które umożliwiają wysłanie do komputera dowolnego sygnału analogowego z instrumentu lub mikrofonu. Interfejs czy zewnętrzna karta muzyczna łączy się z komputerem za pomocą złącza USB. Do naszego urządzenia podpinamy mikrofon lub instrument za pomocą np.: kabla jack lub xlr. Nasz analogowy sygnał w urządzeniu jest przetwarzany na cyfrowy i wysłany do komputera, gdzie następuje jego rejestracja.  

Złącze USB rodzaje i typy 

Coraz częściej wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne wyposażone są w złącza USB, które pozwala na przesył danych w obydwie strony. Takie złącz mamy w naszych drukarkach, laptopach, smartfonach, instrumentach muzycznych a też mamy w interfejsach audio oraz zewnętrznych kartach muzycznych. Złącz jest nowoczesnym standardem powszechnie używanym w sprzęcie elektronicznym. Przez lata wykształciło się kilka generacji tego systemu.

I tak USB 2.0 pozwala na przesył danych z prędkością 480 Mbit/s (60 MB/s), a USB 3.0 z szybkością 5 Gbit/s (640 MB/s) natomiast USB 3.1 (Super Speed+), daje możliwość prędkość maksymalna ok 10 Gbit/s (1,25 GB/s). Możemy też wyróżnić kilka typów tego rodzaju złącz w zależności od urządzeń: 

  • Typ A – pasuje na do gniazd komputerów, notebooków, telewizorów oraz sprzętu AV
  • Typ B – znajduje zastosowanie w urządzeniach peryferyjnych. Najczęściej są to drukarki, skanery, urządzenia wielofunkcyjne
  • Typ C – to najnowsze rozwiązanie zastosowanie m.in. w laptopach, tabletach czy smartfonach. Dzięki niemu wtyczka i kabel USB służą nie tylko do przesyłu plików, ale również do przesyłu obrazu i dźwięku, ładowania notebooków oraz zasilania urządzeń zewnętrznych.

Inne rozwiązanie szybkiego przesyłu danych 

Oczywiście nie tylko USB służy do przesyłu danych. W komputerach stacjonarnych oraz studiach muzycznych stosuje się również karty PCI-X lub PCI-E, do których następnie podłącza się konwertery i moduły we/wy audio. Przepustowość standardu PCI-E sięga nawet 4-8GB/s, a więc wielokrotnie więcej niż ma to miejsce przy standardzie USB 2.0 czy 3.0. W praktyce aż taka szybkość nie jest wymagana, ale warto wiedzieć, że jest i taka alternatywa. 

Podsumowanie 

Bez większego problemu każda osoba, która chce w profesjonalny sposób zająć się obróbką dźwięku, jego nagrywaniem, edytowaniem może skonfigurować swoje domowe studio nagrań. Podstawowym narzędziem będzie oczywiście laptop z oprogramowaniem DAW oraz interfejs lub karta muzyczna, która będzie stanowiła taki łącznik pomiędzy naszym analogowym sygnałem a cyfrowym rejestrowanym na komputerze. 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry