Ruchoma głowa czy skaner?

Zobacz Oświetlenie, efekty dyskotekowe w sklepie Muzyczny.pl

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród początkujących oświetleniowców.

Oba urządzenia są standardem w kwestii stosowanego profesjonalnie oświetlenia. Trzeba jednak przyznać, że obecnie w pewnej części skanery są wypierane przez ultra małe głowice, zatem co wybrać?

Zalety i wady poszczególnych urządzeń

Zaczynamy od małego podsumowania, za i przeciw. Od razu można przyznać że zaletą skanera jest możliwość wykonywania szybszych ruchów ze względu na to że do przemieszczenia lekkiego lustra nie jest potrzebna duża siła, podczas gdy obrót części ruchomej głowicy wymaga znacznie większego wysiłku mechanizmu silników. Następnie, trzeba wziąć pod uwagę potrzebę podwieszenia i utratę mocy światła po odbiciu od powierzchni lustra. Również nie możemy osiągnąć zbyt dużego ruchu w porównaniu do konkurenta. Podsumowując:

Zalety skanerów:

• Szybkość ruchu lustra

• Mniej wysilone mechanizmy silników

• Niższa cena

Wady:

• Mniejszy zakres ruchów pan/tilt

• Konieczność podwieszenia

• Utrata mocy światła w przypadku brudnego lustra

American DJ Inno Pocket Scan LED

American DJ Inno Pocket Scan LED, źródło: Muzyczny.pl

Głowice mają dużo większy zakres obrotu co znacząco wpływa na efekty jakie prezentują. Co prawda można je stawiać na ziemi co jest mało sensowne w przypadku skanerów, aczkolwiek waga modelu opartego na żarówce MSD jest często dużo wyższa. Biorąc to wszystko w całość, mamy:

Zalety głowic:

Duży zakres ruchów

Brak konieczności podwieszenia

Możliwość położenia na ziemi lub na innych przedmiotach

Mobilność modeli na diodach LED

Wady:

Duża waga modeli na żarówkach MSD (czasem nawet 20-25kg)

Nieco wolniejsze ruchy

Bardziej wysilone mechanizmy podatne na uszkodzenia

American DJ Inno Beam LED

American DJ Inno Beam LED, źródło: Muzyczny.pl

Żarówka czy LED?

Teraz odpowiedź na pytanie, w które z wymienionych rozwiązań zainwestować? Jeżeli zależy nam na tym, by urządzenie nie było zbyt ciężkie, warto zainwestować skanery lub głowy oparte na diodach LED. Względne minimum jakie warto wybrać to 30W. Poniżej tej mocy, nie warto robić zakupów gdyż zwyczajnie takie efekty nie będą się wyróżniać na tle innych urządzeń.

Odpowiednikiem 60W skanera czy głowy, może być 150/250W żarówka MSD. Dlaczego MSD a nie zwykły halogen? Ze względu na to iż moc jest zdecydowanie niższa i porównywalnie lub mniejsza niż niektóre diody LED. Koszt żarówki halogenowej nie jest wysoki, powiedzmy około 50zł. Żarówki produkowane w technologii MSD to już koszt około 300zł tylko że…. No właśnie. Trwałość to 2-4 tysiące godzin w porównaniu do 500 jakie daje halogenu.

Gdzie głowica a gdzie skaner?

Patrząc na gabaryty oraz możliwości urządzeń, skanery sprawdzą się idealnie w stałych instalacjach, szczególnie rogach pomieszczeń.

Głowice z kolei znajdą zastosowanie u mobilnych dj’i oraz wszędzie tam, gdzie efekt ma zostać podwieszony centralnie, na środku pomieszczenia. Dzięki dużo większych kątach obrotu mogą zrobić ciekawszy efekt w centralnej części scen lub sal.

Podsumowanie

Jak widać na odpowiedni wybór składa się wiele czynników. Ciężar, miejsce, zastosowanie – to tylko niektóre z tych, które ściśle określają przeznaczenie sprzętu. Co raz częściej już, skanery nazywane są archaicznymi, aczkolwiek istnieje wiele miejsc, gdzie dzięki swojej budowie sprawdzają się idealnie.

Dokonując wyboru na początku określ swój budżet, następnie konkretne zastosowanie a potem wybierz interesujący cię model. Weź te pod uwagę możliwość modernizacji swojego systemu oświetleniowego, w przypadku gdy stopniowo będziesz decydować się na dołożenie kolejnego efektu.

Dodatkową zaletą MSD nad halogenem jest to, że stopniowo tracą moc wykazując oznaki zużycia, a nie palą się w ciągu sekundy. W porównaniu do omawianych propozycji, diody LED posiadają znacznie większą trwałość sięgającą nawet 50000 godzin.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry