Dziś nauka i zdobywanie wiedzy jest zdecydowanie prostsze niż miało to miejsce jeszcze 30, 40 lat temu, gdzie takim podstawowym źródłem wiedzy były jedynie podręczniki, które często w naszym kraju były trudno dostępne. Pewne podstawowe pozycje oczywiście udało się nabyć, ale dużą część materiałów do ćwiczenia muzycy sami sprowadzali z zagranicy, kserowali i wymieniali pomiędzy sobą. Teraz z materiałami edukacyjnymi nie ma problemu i dostępność ich jest na wyciągniecie ręki. Oczywiście w obecnych czasach taką kopalnią wiedzy jest internet, gdzie możemy wszystko zamówić i kupić, jak również spora część udostępniana jest za darmo.
Wiele osób chce się nauczyć grać na jakimś instrumencie muzycznym, ale niestety nie zawsze mogą sobie pozwolić na systematyczną edukację szkolną, a to ze względu na brak czasu, ograniczone możliwości finansowych lub braku dostępności takiej placówki w pobliżu miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji pozostaje nam samodzielne zorganizowanie się i korzystanie między innymi z dobrodziejstw internetu gdzie możemy znaleźć zarówno kursy komercyjne jak i te darmowe. Oczywiście należy zachować pewną ostrożność zwłaszcza przy korzystaniu z darmowych kursów publikowanych przez pseudo nauczycieli, gdyż mogą niekiedy one nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nie oznacza to jednak, by całkowicie odcinać się od tego źródła, gdyż jest dostępnych wiele darmowych kursów publikowanych przez osoby naprawdę znające się na tym co robią. Warto jednak zaopatrzyć się przynajmniej w jedną dobrą pozycję książkową, która to pozwoli nam na przebrnięcie przez pierwsze trudności, które na początku z pewnością się pojawią.
Dobry podręcznik to taki, w którym omówione poszczególne ćwiczenia są chronologicznie poustawiane pod względem trudności. W przystępny sposób powinno być omówiony sposób wykonywania danego ćwiczenia tak, by osoba ucząca się nie popełniła błędu na samym starcie. Przed zakupem takiej pozycji warto zatem dokładnie zapoznać się ze spisem treści, gdzie powinny być wyszczególnione poszczególne zagadnienia. Starajmy się wybierać pozycje, które zostały opracowane przez czynnych muzyków i wykładowców wyższych uczelni muzycznych. Tylko profesjonalnie opracowany podręcznik pozwoli nam na uniknięcie błędów podczas samodzielnej nauki.
Osoba która zaczyna swoją przygodę muzyczną od tzw. zera, to swoją samodzielną edukację muzyczną powinna rozpocząć przede wszystkim od zapoznania się z notacją muzyczną. Zapis nutowy na całym świecie jest ujednolicony, tak więc bez względu na kraj pochodzenia naszego podręcznika nuty wszędzie są takie same. Nuty zapisywane są na pięciolinii, gdzie na początku umieszczany jest klucz, który określa nam wysokość dźwięku kluczowego, od którego możemy określić wysokość poszczególnych nut na pięciolinii. Do najbardziej popularnych kluczy należą klucz wiolinowy i basowy, w których to pisane są nuty między innymi na instrumenty takie jak: fortepian czy akordeon. W innych kluczach zapisuj się nuty na poszczególne instrumenty dęte jak również inny klucz stosuje się przy zapisie perkusji. Trzeba pamiętać, że w początkowym etapie edukacyjnym niczego się nie przeskoczy i trzeba iść po kolei z materiałem od bardzo prostych podstawowych ćwiczeń do co raz to trudniejszych. Każde ćwiczenie rozpoczynamy od wolnego tempa. Dobrze jest przy tym sobie liczyć np.: 1 i 2 i 3 i 4, tak żeby grać równo. Oczywiście grając np.: trąbce, nie będziemy w stanie liczyć na głos tylko ewentualnie w myślach dlatego najlepszym rozwiązaniem jest metronom. Jest to urządzenie, które powinno obowiązkowo znajdować się w domu każdej osoby uczącej się gry na instrumencie. Umiejętność równego trzymania tempa jest bardzo pożądaną i pozytywną cechą u muzyka.
Podsumowując samodzielna nauka naprawdę jest możliwa tylko wymaga odpowiedniej samoorganizacji. Jest wiele przykładów doskonałych muzyków, którzy byli samoukami, a cześć z nich nawet nie zna nut. Oczywiście do umiejętności czytania nut nikogo nie powinno się przekonywać, bo ta umiejętność jest jak najbardziej przydatna. Nuty są takim międzynarodowym językiem muzycznym dzięki, któremu będziemy wstanie porozumieć się z muzykiem nawet z najdalszego zakątku naszego globu. Ucząc się korzystajcie z różnych dostępnych źródeł, mogą to być darmowe i komercyjne kursy. Dużo również słuchajcie i podpatrujcie znanych muzyków. Od czasu do czasu warto wybrać się na koncert swojego idola lub jakiegoś znanego wirtuoza muzycznego, bo to bardzo nakręca do podniesienia swoich umiejętności. I warto zaopatrzyć się w dobry, merytoryczny podręcznik z którego w każdej chwili będziecie mogli skorzystać. Dla osiągniecia jeszcze lepszych wyników w nauce warto również od samego początku korzystać z metronomu.
↑ Do góry