RODZAJE KLAWIATUR W PIANINACH CYFROWYCH KAWAI

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Pianina elektroniczne, stage piana w sklepie Muzyczny.pl

Kawai to firma, która stworzyła jedne z najlepszych klawiatur fortepianowych. Ta znana na całym świecie marka świetnie sobie radzi również na rynku nowoczesnych instrumentów cyfrowych.  Opierając się na ogromnym doświadczeniu w budowaniu klasycznych instrumentów, inżynierowie Kawai zaprojektowali oryginalne klawiatury do ich nowoczesnych wersji pianin. Możemy wśród nich wyróżnić trzy główne typy: Responsive Hammer (RH, RHII, RHIII), RM3 oraz Grand Feel (GF). Poza tymi seriami Kawai oferuje również bardziej podstawowe wersje.

Responsive Hammer

Projektując klawiaturę RH, Kawai wykorzystało innowacyjny system klawiszy ważonych. Dolne partie o niższych tonach są cięższe, podczas gdy zdecydowanie łatwiej jest wydobyć z instrumentu wysokie dźwięki. Pozwala to na bardzo realistyczne odwzorowanie gry na klasycznym fortepianie. Klawiatura wzbogacona została o jeszcze jedną cechę, która dodatkowo zbliża ją do oryginału – lekki skok po odpuszczeniu młoteczka.

Kawai CN35 – cena ok. 7 000zł

Druga, ulepszona wersja tej znakomitej klawiatury, oznaczona symbolem RH II, oferuje jeszcze większą czułość. Poprawiono w niej również repetycję, a także sposób, w jaki klawiatura reaguje na pasaże legato. Kolejna wersja, RH III to dalsze ulepszenie mechanizmu, które pozwala pianistom na ćwiczenie najdelikatniejszych brzmień z idealnym odwzorowaniem dokładnie tak, jak w przypadku pianina akustycznego. Pokrycie tworzywem imitującym kość słoniową dokładnie oddaje odczucia, jakie towarzyszą grze na fortepianie.

Modele z zastosowanymi klawiaturami RH, w dowolnej wersji, polecane są szczególnie osobom profesjonalnie grającym na fortepianie. Dobrym przykładem może tu być model CN35 z klawiaturą RHIII. Będzie to doskonały instrument do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Równie ciekawie prezentuje się model Kawai ES8 w mobilnej wersji, także z klawiaturą RHIII.

Kawai ES8 – cena ok. 6 500zł

Advanced Hammer Action IV-F

Dla początkujących użytkowników dobrze sprawdzi się klawiatura AHAIV-F, będąca wcześniejszą wersją Responsive Hammer. Jej atutem jest niższa cena, przez co będzie idealnym rozwiązaniem dla uczniów szkół muzycznych. Zastosowaną ją na przykład w modelu ES100.

Kawai ES100 – cena ok. 2 900zł

Advanced Hammer Action IV-F

Klawiatura RM3

RM3 to wyższa półka klawiatur od Kawai. Ich ogromnym atutem są klawisze wykonane z drewna. Zastosowanie naturalnego materiału oraz znaczne wydłużenie klawiszy sprawia, że odwzorowanie gry na pianinie akustycznym jest tutaj niemal idealne. Podobnie jak w przypadku klawiatur Responsive Hammer, RM3 charakteryzuje się świetnym wyważeniem klawiszy, ulepszoną repetycją i nieograniczonymi możliwościami wydobycia brzmień za pomocą odpowiedniej techniki gry (piano, forte, legato, staccato, etc.).

RM3 Grand II

Kawai CA17 – cena ok. 7 700zł

Kawai Grand Feel

Seria Grand Feel to kolejna odsłona doskonałej klawiatury z drewnianymi klawiszami od Kawai. Oferuje ona równie wspaniałe doznania i poziom zaawansowania co RM3. To, co odróżnia Grand Feel od pozostałych modeli to długość klawiszy. Są one zdecydowanie dłuższe od wersji RM3, przez co wyważenie działa doskonale wzdłuż całego klawisza (jego widocznej części). Jest to kolejny duży krok w stronę zbliżenia pianina cyfrowego do idealnego brzmienia klasycznego fortepianu. Ciekawym przykładem zastosowania tego typu klawiatury jest model Kawai CS11 – pianino hybrydowe.

Grand Feel

Grand Feel II

Grand Feel II

Mechanizm działania klawiszy fortepianu

Kawai CS11

Hybrydy coraz odważniej wchodzą na rynek instrumentów klawiszowych i wygląda na to, że na dobre zadomowią się w ofercie producentów pianin cyfrowych.

Kawai CS11 – cena ok. 16 500zł

Podsumowanie

1. AHAIV-F będzie najodpowiedniejsza dla uczniów szkół muzycznych i początkujących artystów.
2. Seria RH – dla profesjonalnych muzyków, oczekujących bardzo dobrego odwzorowania gry na klasycznym fortepianie.
3. Wybierz RM3 lub GF, jeżeli oczekujesz perfekcyjnego wyważenia klawiszy i doznań do złudzenia przypominających klawiaturę instrumentu akustycznego.

Klawiatura Rodzaj klawiatury Ilość klawiszy Modele, w których ją zastosowano
AHA IV-F ważona 88 CL26, ES100, KDP90,
GF ważona, długie drewniane klawisze 88 CS7, CS11, MP11
GFII ważona, długie drewniane klawisze 88 CA67, CA97
RM3 II ważona, drewniane klawisze 88 CA17
RHII ważona 88 CS4, ES7, MP7
RHIII ważona 88 CN25, CN35, ES8

red.: Dagmara Naczk

tekst: Dobrosław Mysłowski

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry