Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl
Świat idzie do przodu. Efektem tego na przełomie ostatnich lat jest zmieniająca się sylwetka DJ’a. Bardzo często zamiast tradycyjnej konsoli spotykamy komputer wraz z pewnym urządzeniem.
Zazwyczaj niewielkich rozmiarów, lekki, mający znacznie więcej możliwości niż tradycyjna konsola, kontroler usb. Trzeba jednak wspomnieć, iż mózgiem całej tej nowoczesnej konsoli jest komputer, a dokładniej oprogramowanie, dlatego też od tego zaczniemy.
Oprogramowanie
Rozwój techniki sprawił, iż dźwięk możemy miksować bezpośrednio za pomocą programu zainstalowanego na naszym komputerze. Jest ich cała masa na rynku, od najprostszych po bardzo zaawansowane. Najpopularniejsze z nich to TRAKTOR, Virtual DJ oraz SERATO SCRATCH LIVE.
Możemy na nich robić wszystko to co na tradycyjnej konsoli za pomocą klawiatury i myszki. Jednak miksowanie piosenek za pomocą myszki jest zazwyczaj nudne i sprawia dyskomfort, gdyż nie możemy wykonać wielu czynności w jednym czasie, stąd też omówię kolejne urządzenia, jakie będą nam potrzebne do właściwej pracy.
Interfejs audio
Do prawidłowego działania naszego oprogramowania potrzebujemy przynajmniej 2 kanałowej karty dźwiękowej. Musi mieć minimum 2 wyjścia, ponieważ z tych 2 kanałów pierwszy służy nam do „wypuszczania” właściwego miksu, drugi do odsłuchiwania kawałków.
Pomyślisz, przecież mam kartę dźwiękową wbudowaną w laptopie, więc dlaczego muszę zakupić dodatkowe urządzenie? Zauważ, że zazwyczaj nasza „laptopowi” karta dźwiękowa ma tylko jedno wyjście, a potrzebujemy dwóch. Sprawa upraszcza się w komputerach stacjonarnych, ponieważ w nich seryjnie montowane są wielowyjściowe karty dźwiękowe. Jeśli zamierzasz zakupić sprzęt wyłącznie do zabawy w domu, taka karta dźwiękowa spokojnie ci wystarczy.
Mimo wszystko jednak zdecydowanie polecam zakup profesjonalnego Interfejsu Audio. Zapewni to wysokiej jakości dźwięk oraz niską latencję (czas w jakim dźwięk jest przetwarzany zanim zostanie odtwarzany). Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre urządzenia mają już wbudowany taki interfejs, dlatego też przed zakupem naszego kontrolera warto się w tym temacie zorientować by nie wywalić niepotrzebnych pieniędzy w błoto. W takim przypadku zakup dodatkowego interfejsu nie jest konieczny.
Nasz sklep oferuje szeroki wybór interfejsów, zarówno w zakładce „Dee Jay” jak i „Sprzęt studyjny”.
MIDI
Jak wcześniej wspomniałem, miksowanie z myszki nie należy do najbardziej przyjemnych. Dlatego omówię kolejne pojęcie z którym można się spotkać przy zakupie nowoczesnej konsoli.
MIDI, skrót od Musical Instrument Digital Interface – system (interfejs, oprogramowanie i zestaw komend) służący do przekazywania informacji pomiędzy elektronicznymi instrumentami muzycznymi. MIDI umożliwia komputerom, syntezatorom, keyboardom, kartom dźwiękowym i podobnym urządzeniom kontrolować się nawzajem oraz wymieniać informacje między sobą. Mówiąc prościej protokół MIDI przekłada nasze działanie na kontrolerze na funkcje w softwarze DJ’skim.
Współcześnie w MIDI wyposażone są prawie wszystkie nowe urządzenia, w tym miksery czy odtwarzacze DJ’skie. Każdy kontroler DJ’ski obsłuży każde oprogramowanie, jednak producenci dość mocno zaznaczają, z jakim oprogramowaniem dany kontroler ma się dobrze.
Wśród kontrolerów możemy wyróżnić takie, które przypominają nam swoim wyglądem pełnowymiarową konsolę, a więc posiadają sekcje miksera oraz 2 decki. Ze względu na duże podobieństwo do tradycyjnej konsoli kontrolery tego typu są najpopularniejsze. Również dobrze odwzorowują feeling z grania w porównaniu do tradycyjnych komponentów.
Są również takie, które mają kompaktowe rozmiary, nie mają wbudowanej sekcji miksera oraz jogów. W tym wypadku do obsługi takiego urządzenia potrzebujemy dodatkowo mikser. Jogi są dość istotnym elementem konsoli ale trzeba też zaznaczyć, iż program jest na tyle inteligentny że potrafi samemu synchronizować tempo, dlatego też nie jest to bardzo istotny element. Gdybyśmy jednak chcieli samemu to robić, możemy za pomocą przycisków.
DVS
Z angielskiego „digital vinyl system”. Kolejna z technologii która uprzyjemnia nam życie. Taki system umożliwia sterowanie plikami muzycznymi za pomocą tradycyjnego sprzętu (gramofonów, Cd playerów) na naszym programie.
Wszystko to jest możliwe dzięki płytom z kodami czasowymi. Oprogramowanie dostaje informacje i nasz ruch jogiem zostaje dokładnie odwzorowany (inaczej mówiąc przeniesiony) na plik muzyczny który aktualnie odtwarzamy. Dzięki temu możemy odtwarzać, skreczować dowolny utwór znajdujący się na naszym komputerze.
Technologia DVS jest idealnie stworzona do pracy z gramofonami, ponieważ mamy namacalną kontrolę nad muzyką przy jednoczesnym dostępie szerokiej bazy plików muzycznych. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku pracy z odtwarzaczami cd. Jest to możliwe ale zasadniczo mija się z celem, gdyż tracimy informacje na wyświetlaczu, również mamy problem z ustawieniem punktu cue, ponieważ program wychwytuje tylko zmiany kodu czasowego.
Dlatego też system DVS zalecany jest do pracy z gramofonami, a MIDI z odtwarzaczami cd. Warto też wspomnieć, że do tego systemu potrzebujemy bardziej zaawansowanej karty dźwiękowej niż w przypadku MIDI, ponieważ musi mieć 2 wejścia oraz 2 wyjścia stereo. Dodatkowo również potrzebujemy kodów czasowych i oprogramowania który będzie dobrze współpracował z naszym interfejsem.
Kupujemy kontroler
To jaki model wybierzemy głownie zależy od naszego budżetu. Jak wcześniej wspomniałem, rynek jest bardzo nasycony rozmaitymi modelami. Lideremi w tej dziedzinie są Pioneer, Denon, Numark, Reloop i zalecałbym wybór sprzętu właśnie z ich stajni. Nie zawsze jednak kieruj się logiem, jest wiele niszowych firm produkujących równie dobry sprzęt.
Stosunkowo „budżetowe” kontrolery zazwyczaj pracują pod Virtual DJ a nieco bardziej rozbudowane są dedykowane pod Traktora czy Serato. Elektronicznych zabawek na rynku jest cała masa, są również dostępne kontrolery z wbudowanymi interfejsami które nie potrzebują do pracy softu wraz z komputerem czy też urządzenia przystosowane do odczytu płyt Cd.
Podsumowanie
To jaki kontroler wybierzemy powinno zależeć przede wszystkim od tego na jakie oprogramowanie się zdecydujemy oraz co konkretnie jest nam potrzebne pod ręką.
W naszym sklepie znajdziecie wiele propozycji godnych uwagi, dlatego też polecam wizytę w dziale „Kontrolery USB” . Jeśli dokładnie przeczytałeś ten artykuł, jestem pewien ze znajdziesz coś dla siebie.
↑ Do góry