Co to jest wzmacniacz słuchawkowy?

Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Wzmacniacze słuchawkowe w sklepie Muzyczny.pl

Do czego służy wzmacniacz słuchawkowy

Jak sama nazwa wskazuje wzmacniacz słuchawkowy to urządzenie, które służyć nam będzie do wzmocnienia sygnału audio na wyjściu, czyli takiego, który wyprowadzamy np.: z wieży hi-fi czy telefonu, a następnie wprowadzamy do naszych słuchawek. Oczywiście standardowo każde urządzenie, które ma wyjście słuchawkowe, ma wbudowany taki wzmacniacz, niemniej może się zdarzyć, że sygnał jest zbyt słaby, by w pełni nas usatysfakcjonować. Ma to najczęściej miejsce przy takich małych odtwarzaczach jak laptop, telefon komórkowy czy odtwarzacz mp3, gdzie moc sygnału wyjściowego jest ograniczona. Podłączając taki wzmacniacz nasze słuchawki otrzymają dodatkową porcję energii i będą wstanie wykorzystać cały potencjał jaki tkwi w ich przetwornikach.

Jak sprawdzić czy słuchawkom potrzebny jest wzmacniacz

Niestety nie każde słuchawki będą nadawały się do tego by były wstanie w pełni i bez utraty jakości dźwięku wykorzystać dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy. To czy naszym słuchawkom przydałaby się dodatkowa partia energii możemy sprawdzić analizując parametry, które wyrażone są w Ohmach oraz parametr SPL. Jeżeli na przykład słuchawki charakteryzują się wysokim oporem wyrażonym w Ohmach i jednocześnie niskimi SPL, to takie słuchawki jak najbardziej kwalifikują się do tego by sygnał mógł zostać wzmocniony dzięki dodatkowemu wzmacniaczowi. Jeżeli natomiast oba te parametry są na niskim poziomie, to sygnał będzie raczej trudny do wzmocnienia.

Rodzaje wzmacniaczy słuchawkowych

Wzmacniacze słuchawkowe możemy podzielić ze względu na ich budowę i wykorzystaną do tego technologię. Do tych najpopularniejszych należą wzmacniacze tranzystorowe, które oparte są na tranzystorach. Taki wzmacniacz jest przystępny cenowo i daje na ogół neutralne, bardzo techniczne, dobrej jakości brzmienie. Możemy również nabyć wzmacniacz, który wykorzystuje technologię, której rozkwit nastąpił w latach 60 ubiegłego stulecia. Wzmacniacze lampowe do dziś mają swoich zwolenników ponieważ nadają niepowtarzalny klimat. Technologia ta jest znacznie droższa w produkcji dlatego też, ceny takich wzmacniaczy potrafią być kilkakrotnie droższe od tych tranzystorowych. I możemy nabyć wzmacniacz, który łączy najnowszą technologię z tą sprzed lat. Takie wzmacniacze określa się mianem hybryd i są przeznaczone dla wytrawnych melomanów szukających unikalnego brzmienia wysokiej jakości.
Kolejny podział jaki możemy zastosować to na wzmacniacze stacjonarne i wzmacniacze mobilne. Jak sam nazwa wskazuje te pierwsze wykorzystywane są przy dużych odtwarzaczach stacjonarnych np.: w domach przy wieżach hi-fi. Te drugie są znacznie mniejszych rozmiarów i wykorzystywane są najczęściej przy wzmocnieniu sygnału z przenośnego odtwarzacza mp3 czy telefonu komórkowego. Te stacjonarne oprócz wysokiej mocy charakteryzują się również dużą ilością wejść zarówno cyfrowych jak i analogowych. Te mobilne ze względu na swoje niewielkie rozmiary mają zarówno mniejszą moc jak i dysponują zdecydowanie mniejszą ilością wejść.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że wzmacniacz słuchawkowy jest tylko dodatkiem do naszego odtwarzacza i słuchawek. Z pewnością do słuchania audiobooka ten dodatek jest nam zbędny, natomiast dla prawdziwych melomanów chcących w pełni wykorzystać potencjał swoich słuchawek odpowiedni wzmacniacz może pozwolić na znaczne wzbogacenie wrażeń z odsłuchu. Musimy pamiętać, że tych rodzajów wzmacniaczy jest na rynku bardzo dużo. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko mocą, ale też te bardziej rozbudowane mają inne, dodatkowe funkcje. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się na jakich cechach wzmacniacza zależy nam najbardziej. Czy ma to być moc, rodzaj wejścia, a może jeszcze inne możliwości ukierunkowane na brzmienie. Takim dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie sobie kilku różnych wzmacniaczy na słuchawkach, do których dokupujemy nasze urządzenie.

 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry