Saksofon i jego historia

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Saksofony w sklepie Muzyczny.pl

Popularność saksofonu

Saksofon należy do instrumentów dętych drewnianych i bez wątpienia możemy go zaliczyć do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bardzo ciekawemu brzmieniu, które znajduje zastosowanie w każdym gatunku muzycznym. Wchodzi w skład instrumentalny zarówno dużych orkiestr dętych, symfonicznych, big bandów jak i również małych kameralnych zespołów. Szczególne zastosowanie znalazł w muzyce jazzowej, gdzie często odgrywa rolę instrumentu wiodącego – solowego.

Historia saksofonu

Pierwsze wzmianki o powstaniu saksofonu pochodzą z 1842 roku i ta data jest przez większą cześć środowiska muzycznego uważana za powstanie tego instrumentu. Został skonstruowany przez belgijskiego budowniczego instrumentów muzycznych Adolpha Saxa i właśnie od nazwiska konstruktora pochodzi jego nazwa. Pierwsze modele były w stroju C, posiadały dziewiętnaście klap i dysponowały dużą rozpiętością skali. Niestety ta duża rozpiętość skali spowodowała, że instrument, zwłaszcza w rejestrach górnych, nie brzmiał najlepiej. To spowodowało, że Adolf Sax postanowił skonstruować różne odmiany swojego prototypu i tak powstał saksofon barytonowy, altowy, tenorowy i sopranowy. Zasięg skali poszczególnych rodzajów saksofonów był już mniejszy dzięki czemu dźwięk instrumentu nie wykraczał  poza swoje naturalne możliwe brzmienie. Na wiosnę 1943 roku ruszyła produkcja instrumentów, a pierwsza publiczna premiera saksofonu odbyła się 3 lutego 1844 roku podczas koncertu, któremu przewodniczył francuski kompozytor Louis Hector Berlioz.

Rodzaje saksofonów

Podziału saksofonów wynika przede wszystkim z indywidualnych możliwości brzmieniowych i zakresu skali konkretnego instrumentu. Do najpopularniejszych należy saksofon altowy, który budowany jest w stroju Es i brzmi o sekstę wielką niżej, niż jego zapis nutowy. Ze względu na niewielkie rozmiary i najbardziej uniwersalne brzmienie jest najczęściej wybierany do rozpoczęcia nauki. Drugi pod względem rankingu popularności jest saksofon tenorowy. Jest on większy od altowego, budowany są w stroju B i brzmi o nonę niżej niż wynika to z zapisu nutowego. Większym od tenorowego jest saksofon barytonowy, który należy do największych i najniżej strojonych saksofonów. Współcześnie buduje się je w stroju Es i pomimo niskiego brzmienia zapisuje się go zawsze w kluczu wiolinowym. Natomiast do najwyżej brzmiących i najmniejszych saksofonów należy saksofon sopranowy. Może on być w odmianie prostej lub wygiętej z tzw. „fajką”. Budowany jest w stroju B.

To są cztery najpopularniejsze odmiany saksofonów, ale mamy jeszcze saksofony mniej znane jak: mały sopranowy, basowy, kontrabasowy i subkontrabasowy.

Saksofoniści

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, saksofon zdobył bardzo dużą popularność wśród muzyków jazzowych. Prekursorami i mistrzami tego instrumentu byli amerykańscy muzycy i tutaj należy przytoczyć takie postacie jak Charlie Parker, Sidney Bechet czy Michael Brecker. Również i na naszym krajowym podwórku nie musimy się wstydzić, bo mamy kilku saksofonistów naprawdę dużego formatu m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski czy Henryk Miśkiewicz.

Najlepsi producenci saksofonów

Tutaj każdy może mieć trochę odmienne zdanie bo często są to oceny bardzo subiektywne, niemniej jednak jest kilka marek, których instrumenty  w przeważającej większości są doskonałe pod względem zarówno jakości wykonania jak i brzmienia. Do tych najbardziej znanych i uznanych marek należy m.in. francuski Selmer, który w swojej ofercie ma zarówno budżetowe modele szkolne, dla osób z mniej zasobnym portfelem jak i bardzo drogie zawodowe modele dla tych najbardziej wymagających muzyków. Kolejnym znany i popularnym producentem jest japońska Yamaha, która jest dość często kupowana przez szkoły muzyczne. Również bardzo dużym uznaniem wśród muzyków ciszy się niemiecki Keilwerth oraz japońska Yanagisawa.

Podsumowanie

Bez wątpienia saksofon należy uznać za jeden z najbardziej popularnych instrumentów muzycznych i to nie tylko wśród grupy dętych, ale wśród wszystkich pozostałych. Jakbyśmy mieli wymienić pięć najpopularniejszych instrumentów, to statystycznie obok pianina czy fortepianu, gitary i perkusji znalazłby się także saksofon. Odnajduje się w każdym gatunku muzycznych, gdzie sprawdza się zarówno dobrze jako instrument sekcyjny i solowy.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry