Czym charakteryzuje się Stratocaster?

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl

Jeżeli zatrzymamy kogoś na ulicy i zapytamy go o przykładową nazwę gitary elektrycznej, prawdopodobnie usłyszymy “Fender Stratocaster”. Od momentu jego wprowadzenia w 1954 roku, innowacyjna gitara Leo Fendera stała światową ikoną wśród instrumentów tego typu. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, że wspomnę o tych najbardziej przełomowych cechach Stratów:

– trzy przystawki typu single-coil
– opatentowany mostek typu tremolo
– wygodne body z dwoma wcięciami
– możliwość indywidualnej regulacji długości oraz wysokości strun na mostku
– łatwa możliwość naprawy oraz dostosowania gitary do własnych potrzeb

Dlaczego Stratocaster?

Co czyni Strata tak popularnym? Po pierwsze i co chyba najważniejsze – jego brzmienie jest świetne. Przy tym oferuje doskonały komfort gry. Dodatkowo jego wygląd jest ponadczasowy. Ma praktycznie same zalety. Nie należy również zapomnieć, że cała masa absolutnie najlepszych gitarzystów na świecie, stworzyła historię muzyki współczesnej właśnie z pomocą Fendera Stratocastera. Jego historia jest długa i bogata. Ten stan rzeczy utrzymuje się nieprzerwanie od lat.

Niezależnie czy dopiero zaczynasz, grasz od lat czy jesteś kolekcjonerem – na pewno istnieje Strat odpowiedni dla ciebie.

Ile trzeba za niego zapłacić?
Istnieją modele z każdego przedziału cenowego, zaczynając od tych przeznaczonych dla początkujących (koszt rzędu kilkuset złotych) do modeli wartych nawet kilkadziesiąt tysięcy (głównie dla kolekcjonerów).

Co oferuje klasyczny Stratocaster?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia modeli, zobaczmy co oferuje klasyczny Strat:

– body wykonane z jesionu lub olchy
– dwa komfortowe wcięcia w korpusie
– przykręcany, klonowy gryf
– 3 przystawki typu single-coil
– 5-cio pozycyjny przełącznik przystawek
– dwa potencjometry tonu oraz jeden potencjometr głośności
– 21 lub 22 progi przy menzurze 25-½”
– mostek typu tremolo

Serie Stratocasterów
Istnieją cztery podstawowe rodziny Stratocasterów. Główne różnice między nimi wynikają z miejsca ich produkcji, jakości użytych komponentów oraz poziomu wykończenia. Zaczynając od najmniej prestiżowej serii wyrózniamy:

– Squier by Fender
– Fender Stratocaster
– Fender American Stratocaster
– Fender Custom Shop

Seria Squier by Fender
Seria Sqiuer to najbardziej podstawowa linia, skierowana do początkujących muzyków. To niedrogie gitary, produkowane na dalekim wschodzie (najczęściej w Chinach), wykonane w oparciu o specyfikację Fendera. Mimo to, oferują one świetny stosunek jakości do ceny. Nie znajdziemy w nich wysokiej jakości przystawek oraz elektroniki montowanej w wyższych modelach, jednak mimo tego są to relatywnie dobre i komfortowe instrumenty. Rodzina ta zawiera następujące modele:

– Bullet (przeznaczony dla początkujących)
– Affinity
– Standard
– Vintage Modified

Squier Bullet – najtańszy licencjonowany Stratocaster, źródło: muzyczny.pl

W ciągu ostatnich lat, jakość Squierów znacznie wzrosła. Doszło do tego, że kilku dobrze znanych graczy zaczęło ich używać. Warto wspomnieć, że od momentu kiedy Squiery zaczęto produkować w opraciu o specyfikację Fendera, istnieje możliwość bezproblemowej wymiany większości części, na te z modeli Fender American Stratocaster. Mowa tutaj głównie o elektronice oraz pickupach.

Seria Fender Stratocaster
Zaledwie 200 mil od fabryki Fendera w Kalifornii, znajduje się kolejna manufaktura położona w Ensenada, Baja California w Meksyku. Pomiędzy tymi dwoma fabrykami istnieje ciągły przepływ części, drewna oraz personelu. W oby dwu są produkowane świetnej jakości gitary oraz wzmacniacze, jednak to amerykańska manufaktura zajmuje się produkcją gitar z najwyższej serii. Natomiast fabryka położona w Meksyku, zajmuje się wytwarzaniem topowych instrumentów Fendera oferowanych w trochę niższych cenach. Poniżej lista produkowanych tam modeli:

– Fender Standard Stratocaster
– Fender Blacktop Stratocaster
– Fender Deluxe Stratocaster
– Fender Road Worn Stratocaster
– Fender Classic Series Stratocaster
– Fender Classic Players Stratocaster
– Fender Player Stratocaster

Fender Player Stratocaster – produkowany w meksykańskiej fabryce Fendera, źródło: muzyczny.pl

 

Seria Fender American Stratocaster
Jak wcześnie zostało już wspomniane, seria Fender American Stratocaster jest produkowana w Kalifornijskiej fabryce Fendera. To tutaj pracują najlepsi lutnicy i stąd pochodzą najbardziej pożądane modele Strata:
– Fender Ultra Stratocaster
– American Elite Stratocaster
– American Deluxe Stratocaster
– American Vintage Stratocaster
– American Special Stratocaster
– Select Stratocaster
– Artist Series Stratocaster

Fender American Elite Stratocaster – w wersji limitowaniej, źródło: muzyczny.pl

Fender Custom Shop Stratocaster
Najwyższej klasy instrumenty produkowane przez Fendera, projektowane oraz ręcznie wykonywane w USA, przez legendarnych lutników. Serie Custom Shop są zazwyczaj oferowane w limitowanych ilościach, przez określony czas. W związku z tym są pożądane przez kolekcjonerów, gdyż ich wartość może stale rosnąć. W tym wypadku nie mamy do czynienia z konkretnymi modelami. Najczęściej są to sygnatury współtworzone i dedykowane konkretnym artystom lub odnowione wersje instrumentów z przeszłości.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry