Czym jest miksowanie muzyki? Miksowanie dla pcozątkujących.

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Miksery DJ w sklepie Muzyczny.pl

Zanim przejdziemy do meritum naszego artykułu warto na początek powiedzieć sobie czym tak naprawdę zajmuje się didżej i od czego zacząć tego rodzaju działalność artystyczną. Tak więc didżej to nie tylko osoba puszczająca muzykę, ale przede wszystkim potrafiąca ją w umiejętny sposób dopasować do wymagań klienteli oraz zmiksować w taki sposób by na parkiecie klubowym czy sali weselnej przez cały czas byłą gorąca atmosfera. Nie oznacza to oczywiście, że przez cały wieczór mają lecieć tylko mocne, szybkie i skoczne kawałki. I tu właśnie didżej ma duże pole do popisu, by tak dopasować repertuar i tak go ze sobą skorelować, by jak największa grupa uczestników naszej zabawy tanecznej wyszła z niej zadowolona. Dzisiaj dzięki postępowi technologicznemu bycie didżejem, to również umiejętność wykorzystania sprzętu, który jest dostępny, a który znacząco ułatwia pracę.

Wybór odpowiedniego sprzętu do miksowania

Na pewno w dzisiejszym świecie można poczuć się trochę zagubionym dokonując wyboru naszego sprzętu. Bowiem na rynku mamy dostępnych mnóstwo urządzeń różnej klasy w różnej cenie. Można oczywiście od podstaw samemu konfigurować sobie sprzęt składając go z poszczególnych elementów lub zakupić odpowiedni kontroler, który będzie miał w jednej obudowie zintegrowane poszczególne niezbędne elementy potrzebne do rozpoczęcia pracy. Taki zintegrowany kontroler DJ jest przede wszystkim najczęściej dużo tańsza opcją niż konfigurowanie poszczególnych elementów. Ma on zazwyczaj dwie sekcje odtwarzaczy i mikser i jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich początkujących didżejów, którzy jeszcze z braku doświadczenie nie do końca są wstanie określić jakiego sprzętu tak naprawdę potrzebują.

Poza tym w zależności od wybranego modelu kontrolera może on mieć na swoim pokładzie naprawdę wiele dostępnych narzędzi i cech znanych z profesjonalnych zestawów. Tego rodzaju kontrolery sterują oprogramowaniem dla DJ-ów działającym zazwyczaj przy wykorzystaniu laptopa. Tam też mamy swoją bibliotekę muzyczną w postaci plików muzycznych. Natomiast osoby działające już w branży i mające doświadczenie i rozeznanie w temacie jak najbardziej mogą już samodzielnie osobno dopasowywać poszczególne elementy zestawu, na którym będą pracować. Tu już lista poszczególnych elementów jest znacznie dłużysza i tylko do takich podstawowych należą różnego rodzaju multiodtwarzacze CDJ, mikser, procesory efektów itp.

Miksowanie utworów muzycznych

Tutaj już tylko od naszej fantazji oraz umiejętności realizacji zależy, jak zabrzmi nasza wiązanka muzyczna. Można oczywiście ograniczyć się tylko do płynnego przejścia z jednego utworu w drugi poprzez np.: stopniowe wyciszanie na mikserze jednego odtwarzacza z automatycznym stopniowym wejściem drugiego, ale to już jest taki typowy standard wykorzystywany od lat, a my chcąc się wyróżnić powinniśmy trochę więcej inicjatywy wykazać. Dlatego zdecydowanie efektowniej będzie jak nasz standard wzbogacimy o kolejne elementy. Możemy np.: w grający utwór wplątywać jakieś krótkie zapętlone znane motywy muzyczne. Takie krótkie klipy muzyczne możemy sobie samodzielnie przyszykować lub skorzystać z jakiś gotowych bibliotek. Tego rodzaju fragmenty mogą być odtwarzane podczas danego utworu lub stanowić pewnego rodzaju łącznik pomiędzy utworami. To oczywiście nie może być zrobione tak od czapy. I tak naprawdę, to właśnie tu jako didżej mamy możliwość naprawdę się wykazania swoją kreatywnością, pomysłowością oraz znajomością tematu.

Przy dzisiejszej technice dużą robotę wykonuje oczywiście za nas oprogramowanie, ale na pewno my musimy nad tym dobrze czuwać. To wszystko musi ze sobą dobrze współbrzmieć i współgrać zarówno pod względem tempa jak i harmonii. Dobrze jest też mieć chociaż podstawową wiedzę na temat, co to jest takt czy fraza, tak byśmy byli wstanie wyliczyć sobie, kiedy mamy wejść z naszym łącznikiem.

Podsumowanie

Jak widać bycie DJ-jem nie należy do takich najprostszych czynności, bo tu musimy wykazać się swoją pomysłowości i być takim twórcą i aranżerem w jednym. Didżej oczywiście pracuje na gotowym produkcie jakimi są utwory muzyczne. Ale jak już powiedzieliśmy sobie na wstępie, nie problem jest odtwarzać utwór, bo to każdy potrafi. Natomiast prawdziwą sztuką jest w fajny i efektywny sposób zmiksować ze sobą poszczególne utwory, tak by stanowiły one poniekąd jakaś spójną całość. Dlatego prawdziwi pasjonaci didżejowania oprócz tego, że kolekcjonują i rozbudowują swoje biblioteki muzyczne, to jeszcze samodzielnie opracowują łączniki, klipy, wariacje, pętle, presety itp., które potem wykorzystują do swojej pracy.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry