DIY Budowa własnego wzmacniacza słuchawkowego. Podstawy.

Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Wzmacniacze słuchawkowe w sklepie Muzyczny.pl

Jest to poniekąd wyzwanie i dla osób, które nie miały do tej pory do czynienia z elektroniką brzmi to jak rzecz wręcz niemożliwa do wykonania. Większość z nas przyzwyczajona jest do tego, że jak potrzebujemy jakieś urządzenie to udajemy się do sklepu i je kupujemy. Ale wcale nie musi tak być, bo pewne urządzenia możemy wykonać samodzielnie w domu i wcale one nie muszą odbiegać jakością od tych produkowanych seryjnie, a wręcz przeciwnie w wielu przypadkach będą nawet lepsze. Oczywiście tym, którym całkowicie obce są podzespoły elektroniczne i lutownica raczej przed przystąpieniem do tego przedsięwzięcia doradzam zaczerpnąć trochę wiedzy z literatury fachowej. Natomiast wszystkim tym, którym ten temat nie jest obcy i już jakieś doświadczenie w elektronice posiadają warto podjąć wyzwanie. Sam montaż wymaga niewątpliwie trochę zdolności manualny i cierpliwości, natomiast najważniejsza jest tu przede wszystkim wiedza na ten temat. Jakie podzespoły odpowiednio dobrać i jak je po podłączać, by wszystko nam prawidłowo z dobrym skutkiem działało.

Podstawowe wiadomości na temat wzmacniacza słuchawkowego

Wyjścia słuchawkowe możemy znaleźć w każdym wzmacniaczu audio w większości odtwarzaczy CD oraz mp3. W te wyjście wyposażony jest każdy laptop, smartfon i telefon. Mając dobrej jakości słuchawki możemy się jednak przekonać, że nie wszystkie wyjścia słuchawkowe brzmią jednakowo dobrze. W niektórych urządzeniach wyjście takie dostarcza nam głośnego dynamicznego dźwięku, a inne dostarczają nam dźwięk słaby pozbawiony basu i dynamiki. Uzależnione jest to od jakości samego urządzenia do którego podłączamy słuchawki. Każde takie urządzenie ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, żeby cokolwiek było słychać i właśnie od jakości tego wzmacniacza bardzo dużo zależy. W przeważającej większości wzmacniaczy wyjście słuchawkowe realizuje się poprzez przyłączenie słuchawek prosto do wyjść głośnikowych poprzez rezystory zabezpieczające. W urządzeniach wyższej klasy mamy specjalnie dedykowany wzmacniacz słuchawkowy, który jest niezależny od głośników.

Czy warto samemu zbudować wzmacniacz?

Wiele osób zastanawia się czy warto samemu bawić się w budowę wzmacniacza słuchawkowego, czy w ogóle się to opłaca jak na rynku dostępnych jest tyle produktów. Trudno powiedzieć pod kątem finansowym, bo wszystko zależy od tego jak dużo sami wykonamy a jaka cześć zostanie zlecona do wykonania. Możemy zlecić np.: wykonanie płytki a samemu pomontować tylko odpowiednie podzespoły. Pod kontem ekonomicznym koszt może okazać się zbliżony do tego jak byśmy poszli i kupili gotowy produkt w sklepie. Jednak doświadczenie i satysfakcja z samodzielnego wykonania takiego urządzenia jest bezcenna. Poza tym większość producentów zwłaszcza w tych budżetowych konstrukcja idzie na skróty stosując najtańsze podzespoły w najprostszej konfiguracji. My samodzielnie budując nasz wzmacniacz możemy zastosować takie podzespoły, które dadzą maksymalnie najlepszą jakość dźwięku. Wtedy taki samodzielnie zbudowany wzmacniacz jest wstanie dorównać jakością nawet tym najlepszym produkcją seryjnym.

Od czego rozpocząć budowę wzmacniacza?

Wpierw należy zaprojektować schemat naszego wzmacniacza, wykonać płytki drukowane, zgromadzić odpowiednie podzespoły a następnie całość zmontować. Można oczywiście do takiej budowy wykorzystać gotowe projekty, które są dostępne w internecie czy książkach, ale osoby bardziej twórcze na pewno większą satysfakcję będą miały, jak samodzielnie taki projekt opracowują.

Cechy dobrego wzmacniacza słuchawkowego

Dobry wzmacniacz powinien przede wszystkim produkować czysty, klarowny, gładki i dynamiczny dźwięk, bez względu na to, jakie do niego podłączymy słuchawki oczywiście zakładając, że podłączane słuchawki są w miarę dobrej jakości.

Podsumowanie

Jak na wstępie napisaliśmy jest to wyzwanie, ale do przeskoczenia. Przede wszystkim największą nagrodą będzie satysfakcja z samodzielnego złożenia takiego urządzenia. Oczywiście nie ukrywajmy, że jest to zadanie dla tych osób, które interesują się elektroniką i lubią takie majsterkowanie. Takie przedsięwzięcia może stać się prawdziwą pasją i zaowocować tym, że zaczniemy konstruować coraz to bardziej złożone urządzenia. W tej części naszego felietonu to już wszystko, serdecznie zapraszam na kolejny odcinek w którym będziemy kontynuować podjęty temat budowy wzmacniacza słuchawkowego.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry