Dobór przewodów głośnikowych

Zobacz Kable, przewody w sklepie Muzyczny.pl

Kable głośnikowe są bardzo istotnym elementem naszego systemu audio. Jak dotąd nie skonstruowano urządzenia pomiarowego, który w sposób obiektywny zmierzyłby wpływ kabla na brzmienie dźwięku, jednak wiadomo że do poprawnej pracy urządzeń potrzebne są odpowiednio dobrane przewody.

Kilka słów wstępu

Już na samym początku warto poruszyć dosyć istotną kwestię – ile powinniśmy wydać na zakup naszego okablowania. Z góry trzeba powiedzieć, że nie warto oszczędzać na tego typu osprzęcie, z prostej przyczyny. Pozorna oszczędność może nam spłatać figla w najmniej oczekiwanym momencie.

Kable jak wiadomo ciągle narażone są na zwijanie, zgniatanie, rozciąganie itp. Tani produkt zwykle niesie za sobą kiepską jakość wykonania przez co za każdym razem, gdy go używamy, zwiększamy ryzyko wystąpienia uszkodzenia co w konsekwencji powoduje przypływ dodatkowych emocji, niestety tych negatywnych. Oczywiście nigdy nie możemy być pewni skuteczności nawet najdroższych przewodów „z górnej półki”, aczkolwiek zwracając uwagę na jakość produktu, niwelujemy ryzyko wystąpienia usterki.

Rodzaje wtyków

W domowym sprzęcie audio ze względu na eksploatacje sprzętu w jednym miejscu wtyki zwykle nie występują. W sprzęcie estradowym standardem stał się speakon. Obecnie nie stosuje się innego rodzaju wtyku dzięki czemu ciężko o pomyłkę. Czasem w starszym sprzęcie spotkamy XLR’y czy popularnie zwanego dużego jack’a.

Fender California na złączach speakon

Fender California na złączach speakon, źródło: muzyczny.pl

Na co zwrócić uwagę?

Kilka linijek wyżej dużo powiedziane było o jakości. Czym zatem jest dla nas ta jakość a w zasadzie, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Są to przede wszystkim:

Grubość żył

Należyty przekrój żył to podstawa, oczywiście odpowiednio dobrany do naszego zestawu audio.

Elastyczność

Nic dodać, nic ująć. Ze względu na ciągłą eksploatacje warto szukać elastycznych produktów co niweluje uszkodzenia mechaniczne.

Grubość izolacji

Izolacja powinna odpowiednio chronić przed uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi. W tym miejscu warto podkreślić jedno – unikajmy przewodów o bardzo grubej izolacji a niskim przekroju żył. Przekrój ten powinien być odpowiednio proporcjonalny. Warto na to zwrócić uwagę by nie zostać oszukanym.

Wtyki

Kolejny, wyjątkowo podatny element na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcemy cieszyć się spokojem przez dłuższy okres czasu, unikajmy wyrobów o niewystarczalnej jakości.

Rodzaj materiału

Najlepiej wybierać przewody wykonane z miedzi beztlenowej (OFC).

Izolacja podstawowa czy wzmocniona?

Jak wiadomo na rynku spotykamy dwa rodzaje kabli, z podstawową oraz wzmocnioną izolacją. Wybieramy odpowiednio z zastosowaniem. W przypadku stałych instalacji nie będziemy potrzebować dużej ochrony więc nie warto płacić za zwiększoną izolacje. Jeśli jednak kabel jest stale użytkowany w mobilnym zestawie nagłośnieniowym warto wybrać modele wzmocnione gwarantujące większą ochronę.

1,5 mm2 czy może więcej?

Tabela spadku mocy w stosunku do długości

Tabela spadku mocy w stosunku do długości

Powyższa tabela prezentuje spadek mocy jaki otrzymamy w zależności od długości i średnicy przewodu w przypadku zasilenia kolumny stu watowej. Im większa długość i mniejsza średnica tym wyższe spadki. Im większe spadki tym mniej mocy dociera do naszej kolumny. Jeżeli mamy w pełni wykorzystać efektywność naszego sprzętu, warto dążyć do możliwie najniższej utraty mocy poprzez zastosowanie odpowiednich przekrojów.

Podsumowanie

Przewody głośnikowe nie wolno wybierać bezmyślnie. Średnice wybieramy odpowiednio do mocy, jaką posiada nasz zestaw muzyczny tak samo jak typ izolacji, w zależności od zastosowania i użycia.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry