Różnice pomiędzy XLR Audio a XLR DMX

Zobacz Kable, przewody w sklepie Muzyczny.pl

Pewnego dnia każdy z nas zaczyna poszukiwać odpowiedniego okablowania zakończonego popularnym wtykiem XLR. Przeglądając wyroby różnych marek widzimy dwa główne zastosowania: Audio oraz DMX. Z pozoru patrząc – przewody identyczne, niczym się od siebie nie różniące. Taka sama grubość, takie same wtyki, tylko cena inna, czy zatem warto przepłacać? Za pewne wiele osób po dzień dzisiejszy zadaje sobie to pytanie. Jak się okazuje – poza pozornie bliźniaczym wyglądem istnieje wiele różnic.

Zastosowania

Przede wszystkim warto zacząć od jego podstawowych zastosowań. Przewody XLR Audio stosujemy do połączeń w torze audio, główne połączenia mikrofonu/mikrofonów z mixerem, innych urządzeń wytwarzających sygnał, wysyłka sygnału z mixera do końcówek mocy itp.

Przewody XLR DMX głównie służą do sterowania inteligentnymi urządzeniami oświetleniowymi. Z naszego sterownika oświetlenia poprzez kable dmx przesyłamy do innych urządzeń informację o intensywności światła, zmianie koloru, wyświetlaniu danego wzoru itp. Możemy również łączyć ze sobą nasz sprzęt oświetleniowy tak, by wszystkie efekty pracowały tak jak pracuje efekt główny, „wzorcowy”.

Budowa

Jeden jak i drugi rodzaj posiada grubą izolacje, dwie żyły oraz ekranowanie. Izolacja jak wiadomo, służy do ochrony przewodu przed czynnikami zewnętrznymi. Przewody są rozwijane i zwijane, składowane w ciasnych case, często deptane oraz zaginane. Podstawą jest dobra odporność na wyżej wymienione czynniki i elastyczność. Ekranowanie występuje po to, by chronić sygnał przed zakłóceniami elektromagnetycznymi pochodzącymi ze środowiska. Najczęściej w postaci foli aluminiowej, oplotu miedzianego lub aluminiowego.

, źródło: Muzyczny.pl

, źródło: Muzyczny.pl

Główne różnice

Kable mikrofonowe są przeznaczone do sygnałów audio, gdzie przenoszone częstotliwości znajduje się w przedziale 20-20000Hz. Częstotliwość pracy systemów DMX to 250000Hz, czyli znacznie, znacznie „wyżej”.

Kolejna sprawa to impedancja falowa danego przewodu. W kablach typu DMX jest to 110Ω, w kablach audio zazwyczaj poniżej 100Ω. Różnice w impedancjach prowadzą do złego dopasowania falowego a w konsekwencji – utraty przesyłanej informacji między odbiornikami.

Czy można stosować zamiennie ?

Ze względu na różnice cenową nikt nie będzie użytkować przewodów DMX z mikrofonem, jednakże w drugą stronę bardzo często można się spotkać z tego typu oszczędnością, czyli użytkowaniem kabli audio w systemie DMX.

Praktyka pokazuje, że można je bez względu na przeznaczenie można stosować zamiennie i nie ma z tego powodu żadnych problemów, jednakże taką zasadę można przyjąć tylko w określonych warunkach a są to m.in. proste systemy oświetleniowe wyposażone w niezbyt rozbudowaną aparaturę i krótkie odległości połączeń (do kilku metrów).

Podsumowanie

Podstawową przyczyną problemów i wadliwego działania omawianych wyżej systemów są niskiej jakości kable i uszkodzone połączenia, dlatego tak istotnym faktem jest stosowanie wyłącznie przewodów o określonym zastosowaniu wyposażonych w dobre jakościowo złącza.

Jeżeli posiadamy rozbudowany system oświetlenia składający się z wielu urządzeń, kilkudziesięciu a nawet kilkuset metrów przewodów, warto dołożyć do dedykowanych kabli DMX. Pozwoli to zachować poprawną pracę systemu i uchronić nas od niepotrzebnych, nerwowych chwil.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry