Gdy nasze dziecko interesuje się muzyką – poradnik dla rodzica

Zobacz Poradnik w sklepie Muzyczny.pl

Wielu rodziców marzy by ich pociecha odniosła sukces w jakiejś określonej dziedzinie życia społecznego.

Jest to w pełni uzasadniona sytuacji ponieważ, każdemu zależy na dobru swojego dziecka. Chcemy by nasze dziecko odnosiło sukcesy w sporcie, nauce lub właśnie np.: w muzyce. Wszystko jest do zrealizowania pod warunkiem, że nasza pociecha będzie miała do tego odpowiednie predyspozycje i przede wszystkim chęci. Oczywiści bez szczególnych predyspozycji też można próbować, bo przecież uprawiając np.: sport nie musimy od razu zostać wyczynowym sportowcem. Robimy to przede wszystkim dla własnego zdrowia, poprawy naszej kondycji i lepszego samopoczucia. To samo jest z muzyką, możemy nauczyć się grać na gitarze, keyboardzie czy trąbce nie będąc specjalnie jakoś uzdolnionym. W takim wypadku nie zostaniemy wirtuozem muzycznym i raczej o wielkiej karierze muzycznej można zapomnieć, ale dla własnej przyjemności możemy próbować nauczyć się grać.

Często się zdarza, że dzieci „przebąkują”, że chciały by nauczyć się grać na Kontrabas, keyboardzie czy innym instrumencie muzycznym. Niestety jest to często odbierane jako chwilowy kaprys młodego człowieka. I w wielu przypadkach tak niestety jest, że zapał do muzykowania mija po pierwszych kilku tygodniach od momentu zakupu instrumentu, jak dziecko samo zauważa, że to nie jest takie proste. Ale nie możemy wszystkie dzieci mierzyć jedną miarą, bo może się zdarzyć, że takie zlekceważenie będzie skutkowało zmarnowaniem prawdziwego talentu muzycznego. Rodzic powinien umieć rozróżnić to, czy dziecko rzeczywiście ma zainteresowania muzyczne, czy tylko jest to chwilowa zachcianka wynikająca np.: z tego że byliście całą rodziną na koncercie i synkowi spodobało się jak dziewczyny szaleją za gitarzystą i on by chciał również zostać gwiazdą rocka. Tak naprawdę to rzadko kiedy takie zainteresowanie muzyką następuje z dnia na dzień. Najczęściej pierwsze symptomy tego, że nasze dziecko jest w tym kierunku uzdolnione zaczynają się już w początkowym etapie życia naszego dziecka. Jedna dzieci jeszcze zanim naucza się mówić lubią sobie bardziej gaworzyć, a inne trochę mniej albo nawet wcale. W wieku przedszkolnym jak widzimy, że dziecko żwawo reaguje na muzykę, którą usłyszało w radiu, zaczyna tańczyć, śpiewać, to już mamy następny bardzo rozpoznawalny znak, że ono to lubi i wykazuje w tym kierunku zainteresowanie. Jak dziecko ładnie śpiewa, czysto, rytmicznie, to już coś może być na rzeczy. Oczywiście to, że dziecko ładnie śpiewa, to nie oznacza zaraz, że będzie chciało na przykład grać na jakimś instrumencie, choć może warto wokalnie wtedy się rozwijać. Natomiast jeżeli zauważymy, że dziecko samo próbuje np.: zrobić sobie jakiś instrument, najczęściej w przypadku małych dzieci jest to jakiś bębenek z kuchennego garnka, albo np.: namalowało sobie na kartce klawiaturę i palcami udaje że gra na pianinie, to już wtedy warto poważnie zastanowić się nad zorganizowaniem jakiś zajęć muzycznych.

Z nauką muzyki podobnie jest jak ze sportem im wcześniej się zacznie tym oczywiście lepiej. Naukę w Państwowej Szkole Muzycznej można rozpocząć w wieku 6 lat. Oczywiście trzeba przejść odpowiedni wstępny egzamin, żeby do takiej szkoły dostać. Dla dziecka, które ma predyspozycje muzyczne nie jest to jakoś specjalnie trudny egzamin i ogranicza się on do sprawdzenia przez komisję słuchu kandydata. Czyli przede wszystkim weryfikowane jest poczucie rytmu dziecka poprzez wyklaskanie usłyszanego rytmu. Sprawdzają jego muzykalność, czyli najczęściej należy powtórzyć na „lalala” krótką zagraną przez nauczyciela na fortepianie melodię. Na koniec jest taki ogólny wywiad związany z zainteresowaniami muzycznymi dziecka czyli: na jakim instrumencie chciałbyś grać? a dlaczego na takim? a może na taki byś chciał spróbować itp. Natomiast jeżeli dziecku nie uda się jednak dostać do takiej państwowej szkoły, a mimo to chciałoby grać, to nie odbierajmy mu tej radości. Można skorzystać ze szkół prywatnych, gdzie zdecydowanie łatwiej się dostać lub zorganizować jakieś prywatne lekcje.

Oczywiście jak już decyzja zapadnie o rozpoczęciu edukacji muzycznej, to pozostaje nam już jak najszybciej dokonać zakupu wybranego instrumentu. Tu naprawdę nie można zbytnio długo czekać, bo jak dziecko ma osiągnąć jakiś przyzwoity poziom, to powinno systematycznie codziennie ćwiczyć. Talent i indywidualne predyspozycje są bardzo ważne, ale najważniejsza jest jednak systematyczna praca z instrumentem.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry