Gitary typu semi-hollowbody i hollowbody

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektroakustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl

Rynek muzyczny oferuje obecnie gitarzystą ogromną ilość różnorodnych modeli gitar. Poczynając od tych tradycyjnych klasycznych i akustycznych po elektroakustyczne, a kończąc po różnych konfiguracjach gitar elektrycznych. Jedną z ciekawszych konstrukcji są gitary typu hollowbody i semi-hollowbody. Pierwotnie tego typu gitary zostały stworzone z myślą o muzykach jazzowych i bluesowych. Jednak z biegiem lat wraz z rozwojem branży muzycznej po ten typ gitary zaczęli sięgać również muzycy uprawiający inne gatunki muzyczne między innymi muzycy rockowi, związani z szeroko pojętą sceną alternatywną oraz punkowcy. Gitary tego typu już wizualnie wyróżniają się na tle standardowych elektryków. Producenci postanowili dodać elementy gitary akustycznej, tak by jeszcze bardziej wzbogacić brzmienie. Tak więc ten typ gitar wyposażony jest w otwory, które znajdują się w pudle rezonansowym najczęściej w kształcie litery „f”. W tych gitarach zazwyczaj stosuje się w przetworniki typu humbucker. Modyfikacją gitary hollow-body jest semi-hollow charakteryzująca się blokiem litego drewna między przednią i tylną płytą instrumentu oraz cieńszym korpusem. Konstrukcja tego typu gitar nadaje im inną charakterystykę brzmieniową niż konstrukcje solidbody. My przyjrzymy się dwóm modelom, które warto wziąć pod uwagę poszukując tego rodzaju instrumentu.

Pierwsza z prezentowanych gitar nich to Gretsch Electromatic. Jest to gitara typu semi-hollowbody z umieszczonym w środku świerkowym blokiem, który ma pozytywnie wpływać na rezonans instrumentu oraz zapobiegać sprzężeniom. Klonowy gryf i korpus zapewniają głośne i dźwięczne brzmienie. Gitara posiada dwa firmowe humbuckery: Blacktop™ Filter′Tron™ oraz Dual-Coil SUPER HiLo′Tron™. Została wyposażona w mostek TOM, tremolo Bigsby oraz zawodowe klucze Grovera. Gitara posiada również dokręcane zaczepy więc zakup dodatkowych straplocków jest zbędny. Wysoka jakość wykonania jak i osprzęt zapewnią dużo radości nie tylko amatorom, ale również profesjonalnym gitarzystom.

Gretsch Elekctromatic Red – YouTube

Druga z gitar, którą chcemy wam przybliżyć to Epiphone Les Paul ES PRO TB. Można powiedzieć, że to gitara z dużym pazurem rockowym. Jest to perfekcyjny mariaż kształtu Les Paul i wykończenia ES. Takie połączenie daje niespotykane dotąd brzmienie, a to wszystko dzięki klasycznej podstawie Les Paul inspirowanej instrumentami Archtop. Cechy szczególnie wyróżniające tą gitarę to między innymi mahoniowy korpus z klonowym topem Flame Maple Veneer, a przede wszystkim wycięte „F-holes”, czyli skrzypcowe „efy”, które nadają jej unikalny charakter. Nowy model wyposażony jest w mocne przetworniki Epiphone ProBuckers, a dokładnie ProBucker2 w pozycji przy gryfie oraz ProBucker3 w pozycji przy mostku, każdy z możliwością rozdzielenia cewek coil-tap za pomocą potencjometrów push-pull. Menzura 24 3/4, klucze Grover z przełożeniem 18:1, regulacja 2x Volume 2 x Tone, trójpozycyjny przełącznik oraz LockTone wraz ze strunociągiem Stopbar potwierdzają zastosowanie najlepszych, sprawdzonych już elementów od Epiphone. ES PRO TB posiada ultrawygodny, mahoniowy profil gryfu 60’s Slim Taper. Dodatkowo center block oraz ożebrowanie counter brace charakterystyczne dla modeli ES.

Epiphone Les Paul ES PRO TB – YouTube

Gorąco zachęcam do przetestowania obydwu gitar, które są doskonałym dowodem na to, że gitary typu hollow body i semi-hollow body sprawdzają się w wielu gatunkach muzycznych poczynając od łagodnego bluesa a kończąc na mocnym metalowych hard rocku. Modele powyższe charakteryzują się świetną jakością wykonania. Do tego ich ceny naprawdę są bardzo przystępne i powinny spełnić oczekiwania nawet bardzo wymagających gitarzystów.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry