Jak działa wytwornica dymu?

Zobacz Oświetlenie, efekty dyskotekowe w sklepie Muzyczny.pl

Mgła drogowa to zmora wszystkich kierowców i chyba nie znajdzie się ani jeden rozsądny, który powie, że mu się dobrze jeździ podczas jej trwania. Natomiast mgła w dyskotece czy na parkiecie klubowym, to już zupełnie inna bajka i jest to wręcz konieczność, bez której nie ma dobrej zabawy. Ta dyskotekowa mgła to dym, który wytwarzany jest przez specjalne wytwornice dymu. Jest to jeden z najpopularniejszych i zarazem najbardziej widowiskowych efektów, dzięki któremu też i inne efekty mają szansę lepiej się zaprezentować. Na przykład popularne lasery słabo by wypadły, gdyby były pozostawione same sobie. To właśnie w połączeniu z dymem lasery te mogą w pełni zaprezentować swoje efekty świetlne. Tak więc, wytwornica dymu to nieodłączny element imprez dyskotekowych, koncertów, a nawet przedstawień teatralnych. Również na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych takich jak np.: wesela są tego rodzaju urządzenia w użyciu. Wytworzony dym sprawia, że emitowane światła laserowe, halogenowe czy żarówkowe wygląda jeszcze bardziej spektakularnie. 

Rodzaje wytwornic dymu

Wytwornice dymu możemy podzielić na takie trzy podstawowe rodzaje: wytwornice mgły, wytwornice ciężkiego dymu oraz hazery. Mogą to być zarówno bardzo duże i masywne maszyny produkujące bardzo dużą ilość takiego dymu jak też i niewielkich rozmiarów urządzenia. Te mniejsze są oczywiście bardziej mobilne i są przeznaczone do wykorzystania na mniejszych powierzchniach. Dlatego dokonując wyboru warto dobrać sprzęt do wielkości powierzchni na jakiej ma być wykorzystany. Często też wytwornice dymu mają zamontowane na swoim pokładzie lasery, który od razu emituje bardzo ciekawy efekt w połączeniu z wytworzonym dymem. Takie kompaktowe urządzenia często są wykorzystywane na różnego rodzaju uroczystościach okolicznościowych takich jak np.: wesela. Ciekawymi urządzeniami są hazery, które wytwarzają mgłę niezauważalną zbytnio dla ludzkiego oka, ale za to bardzo dobrze w współpracują z oświetleniem.  Ponadto w przeciwieństwie do wytwornic mgły są natychmiast gotowe do użycia bez konieczności oczekiwania na rozgrzanie się pieca. Jeżeli chodzi natomiast o wytwornice dymu ciężkiego, to są to już najczęściej dużo większe urządzenia wykorzystywane na koncertach oraz w dużych salach klubowych. Taki dym unosi się tylko kilkanaście centymetrów nad ziemią tworząc specyficzny klimat.

 

Jak działa wytwornica dymu 

Wszystko zależy oczywiście od konkretnego rodzaju i danego modelu, ale w takich podstawowych wytwornicach dymu najważniejszymi elementami są pompa zasysająca płyn ze zbiornika oraz piec. W piecu płyn jest podgrzewany i po zamianie w dym rozpręża się, szybko wylatując z dyszy urządzenia. 

Podsumowanie 

Można śmiało stwierdzić, że nie ma dobrej zabawy bez dobrego dymu. A tak na poważnie, to pamiętajcie, że do każdego rodzaju wytwornicy dymu jest dedykowany odpowiedni płyn. W przypadku np.: wytwornicy dymu ciężkiego może być to tzw. suchy lód. Warto zawsze dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego urządzenia, bo zastosowanie nieodpowiedniego płynu może skutkować uszkodzeniem urządzenia.   

 

 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry