Jak wybrać odtwarzacz DJ?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Odtwarzacze DJ (CD, MP3, DVD etc.) w sklepie Muzyczny.pl

Odtwarzacze DJ są powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie wystąpi konieczność odtworzenia muzyki. Zarówno w klubie czy na imprezie okolicznościowej potrzebujemy sprzęt z mniejszą lub większą ilością funkcji. Pojedyncze, podwójne, z USB, dodatkowymi efektami lub bez – mając do wyboru wiele modeli ciężko wybrać ten właściwy. Na co warto zwrócić uwagę i co powinniśmy wiedzieć podczas zakupu? O tym kilka słów niżej.

Rodzaje

Na początku warto wspomnieć o rodzajach. Wyróżniamy:

• pojedyncze

• podwójne z możliwością montażu w standardzie rack 19”

W obu przypadkach odtwarzacz spełnia taką samą rolę – odtwarza muzykę. Jeden ma więcej możliwości, drugi zajmuje mniej miejsca i jest wygodniejszy w transporcie. Który zatem wybrać?

Odtwarzacze pojedyncze

Ze względu na konstrukcję oraz funkcje wybierany głównie przez djów. Cechuje go odpowiednio duży jog co ułatwia beatmatching, duży czytelny wyświetlacz, odpowiednie rozmieszczenie przycisków w tym duży, dokładny suwak z możliwością, napęd slot in, port USB i wiele innych przydatnych elementów. Oczywiście większość z tych funkcji znajdziemy również w odtwarzaczach podwójnych, jednakże ze względu na małą konstrukcje całość jest odpowiednio pomniejszona co utrudnia komfortowe miksowanie.

Większość obecnie produkowanych odtwarzaczy wyposażone jest w port USB oraz wbudowany interfejs dzięki czemu możemy integrować go z softem w naszym komputerze. To dość duże udogodnienie pozwalające tworzyć jeszcze bardziej kreatywne brzmienia.

Spotykamy dwa standardowe rozmiary – mniejszy i większy. Większe posiadają większy wyświetlacz, jogi oraz zwykle więcej funkcji. Mniejsze za to odwdzięczają się bardzo kompaktowym rozmiarem.

Liderem w dziedzinie produkcji profesjonalnych odtwarzaczy są takie marki jak Pioneer i Denon. Ta pierwsza, szczególnie zyskała sobie uznanie spośród klubowych dj. Nie każdy jednak od początku jest profesjonalistą i potrzebuje profesjonalnego sprzętu. Z pomocą przychodzą nam wyroby firmy Numark, która tworzy bardzo dobry sprzęt dla osób które chcą zacząć przygodę z muzyką.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć nowatorskie rozwiązanie od Pioneera, na jakie zdecydowano się w modelu XDJ-1000. Odtwarzacz ten jest wyłącznie wyposażony w porty USB bez możliwości korzystania z płyt CD.

Pioneer XDJ-1000

Pioneer XDJ-1000, źródło: Muzyczny.pl

Odtwarzacze podwójne

Popularnie zwane „dualami”. Główną cechą takich odtwarzaczy jest możliwość montażu w standardowym racku 19” dzięki czemu są poręczne w transporcie oraz zajmują niewiele miejsca. Ciekawostką jest to że w tej formie spotykamy również pojedyncze odtwarzacze, jednakże zwykle są one dość mocno „okrojone” z funkcji.

W porównaniu do pojedynczych odtwarzaczy „duale” zwykle nie są wyposażone w napęd slot in a tradycyjne „tacki”. Oczywiście na rynku znajdują się wyjątki.

Jeżeli potrzebujemy sprzętu wyłącznie do odtwarzania muzyki bez konieczności miksowania, warto zdecydować się na taki rodzaj.

American Audio UCD200 MKII

American Audio UCD200 MKII, źródło: Muzyczny.pl

Jaki model wybrać?

Jeżeli mamy zamiar rozpocząć przygodę z miksowaniem utworów lepiej wybrać pojedyncze odtwarzacze ze względu na większy komfort miksowania. W przypadku gdy potrzebujemy urządzenie do zwyczajnego odtwarzania muzyki w tle nie potrzebujemy dużej ilości funkcji dlatego warto zdecydować się na podwójny odtwarzacz.

Warto też wziąć uwagę rodzaj nośników z jakich będziemy korzystać. Większość produkowanych obecnie odtwarzaczy jest wyposażona w port USB jednak niektóre modele nie mają takiej opcji – i odwrotnie.

Jeśli rozważamy współpracę z dodatkowym softem, warto sprawdzić czy wybrany przez nas model ma taką możliwość

W przypadku pojedynczych playerów znaczącą rolę ma również rozmiar. Większy player ma większego joga co pozwoli nam na dokładniejsze mixy, jednak okupione jest to większą wagą oraz rozmiarem.

Podsumowanie

Decydując się na konkretny model warto przemyśleć pod jakim kątem będzie on użytkowany. Jeśli jesteś dj’em, zdecydowanie najlepszym wyborem dla ciebie będzie pojedynczy „płaski” odtwarzacz. Zespołom muzycznym oraz wszystkim osobom które nie potrzebują rozmaitych funkcji i dodatków, zalecamy zakup klasycznego, podwójnego modelu.

↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry