Zobacz Perkusje akustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Perkusje akustyczne należą do najczęściej wybieranych przez perkusistów. Jest to przede wszystkim podyktowane naturalnością uzyskanego brzmienia, ogromnymi możliwościami interpretacyjnymi instrumentu akustycznego pod względem artykulacji, dynamiki, technik uderzeń i wszystkich tych aspektów, których żadna perkusja elektroniczna nie jest w stanie w pełni odzwierciedlić.
Na rynku dostępnych jest dziesiątki różnych modeli, z których każdy charakteryzuje się określonymi cechami. Najważniejsze dla każdego muzyka jest brzmienie, jakie jest wstanie uzyskać z danego zestawu. Na jakość tego brzmienia największy wpływ ma materiał z jakiego został wykonany zestaw. Korpusy bębnów wykonane są przede wszystkim z drewna, a najczęściej zastosowanie znajdują takie gatunki drzewa jak lipa, topola, brzoza, klon, mahoń czy orzech. Często można również spotkać korpusy, które są połączeniem dwóch rodzajów drewna np.: brzozy i klonu. Oczywiście dany gatunek drzewa jest jeszcze dodatkowo w odpowiedni sposób klasyfikowany, tak więc np.: brzoza brzozie czy klon klonowi nierówny. Tu na jakość wpływ ma chociażby region z jakiego został pozyskany dany surowiec, czy długości jego sezonowania. Drewno, z którego wytwarzane są instrumenty muzyczne jest odpowiednio selekcjonowane, wymaga odpowiedniego przygotowania i obróbki. W końcowym etapie produkcji zestawy perkusyjne wykończone są różnymi kolorami co sprawia, że niektóre instrumenty wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Do tego wykończenia stosuje się różne materiały i techniki. Taką najpowszechniej stosowaną jest okleina, która za pomocą odpowiednich klejów nakładana jest na zewnętrzną część korpusu. Taka okleina odporna jest na zewnętrzne czynniki atmosferyczne i drobne zarysowania, które mogą powstać chociażby w transporcie. Innym sposobem wykończenia zestawu jest lakierowanie zewnętrznej części korpusu. Tą technikę stosuje się najczęściej w bardziej ekskluzywnych znacznie droższych zestawach. Niestety tego rodzaju korpusy są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia zewnętrzne, dlatego zwłaszcza w transporcie należy zachować szczególną ostrożność.
Osoby początkujący ze zrozumiałych względów często nie wiedzą na jaki zestaw się zdecydować. Zazwyczaj takim podstawowym kryterium przy wyborze zestawu jest jego cena. Tu rozpiętość cenowa jak w każdej grupie instrumentów jest naprawdę duża. Ceny tych najtańszych budżetowych zestawów zaczynają się mniej więcej od 1200 do 1500 zł. Praktycznie każdy większy producent ma w swojej ofercie taki zestaw szkolny, który na początek do ćwiczeń spokojnie wystarczy. W skład takiego podstawowego zestawu perkusyjnego przeważnie wchodzi bęben centralny, werbel, dwa tom tomy podwieszane i jeden stojący (Floor Tom) nazywana często studnią. Do tego hardware czyli osprzęt, na który składa się między innymi stopa, maszyna hi-hatu, stołek, statywy pod blachy i statyw pod werbel.
Talerze perkusyjne kupuje się oddzielnie i możemy sobie kompletować pojedyncze sztuki lub zakupić cały zestaw danej serii. Tu również ceny dostosowane do możliwości finansowych nabywcy. I taki podstawowy budżetowy zestaw talerzy w skład których wchodzi hi-hat, crash, ride możemy kupić już za ok 500-600 zł. Trzeba sobie zdawać sprawę, że te budżetowe zestawy talerzy i zestawów perkusyjnych nie będą jakość szczególnie rewelacyjnie brzmieć, ale jako instrument do ćwiczenia czy nawet do grania w amatorskim zespole spokojnie wystarczą.
Wybierając zestaw warto też od razu odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie to zestaw, który będzie takim instrumentem typowo stacjonarnym, czy może szukamy zestawu bardziej mobilnego, który szybko i sprawnie się rozkłada oraz, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jeżeli chcemy mieć instrument, z którym zamierzamy często się przemieszczać a priorytetem dla nas będzie to, by było to jak najmniej uciążliwe, to warto zdecydować się na zestaw z mniejszymi kociołkami. Bęben centralny zawsze zajmuje najwięcej miejsca, więc zamiast 22 czy 24 calowego kupicie zestaw z centralką 16, 18 lub maksymalnie 20 calową. Osoby, które nie mają takiego wymogu mogą pozwolić sobie na większych rozmiarów zestaw również taki, których kociołki montowane są na ramie.
Powiedzieliśmy sobie na początku, że brzmienie jest takim priorytetem dla każdego muzyka. W zestawie perkusyjnym uzależnione jest ono nie tylko od materiału z jakiego zostały wykonane korpusy, ale również od ich wielkości oraz nastrojenia. Na rozmiar poszczególnych tomów składa się jego średnica oraz głębokość. Trzeba mieć świadomość, że zestaw perkusyjny to zbiór poszczególnych instrumentów membranowych, które musza ze sobą współgrać i dla tego należy odpowiednio je ze sobą zestroić. Dopiero dobrze nastrojony zestaw będzie mógł dobrze zabrzmieć.