Perkusje akustyczne w naszym sklepie muzycznym
Zestaw perkusyjny, serce zespołu i sprzęt, który dopełnia brzmienie zespołu na każdym koncercie. Bez perkusji urok utworów byłby w znacznym stopniu stłumiony, dlatego perkusja jest tak ważnym elementem każdego zespołu. Podstawowy zestaw perkusyjny składa się z pięciu bębnów tj. centrala, werbel, tom, tom i floor tom. Do tego oczywiście talerze, są to zazwyczaj hi-hat, crash, ride.
W naszym sklepie oferujemy szeroki asortyment perkusyjny od zestawów dla początkujących po zestawy dla w pełni zawodowych muzyków. Można znaleźć zestawy kompletne, czyli ze statywami oraz talerzami, jak również zestawy „shell set” czyli same bębny bez osprzętu.
Często można mieć dylemat jaki zestaw wybrać? Czym różni się perkusja za 1000zł od perkusji za 7000zł? Czy warto wydać więcej czy może jednak kupić coś tańszego?
Odpowiedź niekoniecznie musi być trudna. Trzeba sobie przede wszystkim założyć jaki posiada się budżet i czego oczekuje się od zestawu. Czy będzie to granie amatorskie, czy też hobbystyczne, czy może w pełni zawodowe? Po odpowiedzi na te proste pytania należy podejść do wyboru odpowiedniego sprzętu.
Najpopularniejszymi markami są Mapex, Gretsch, Pearl, Tama, PDP. Popularne są też bębny marki DW, jednak to już w pełni zawodowy instrument na który trzeba wydać naprawdę sporo pieniędzy.
Należy pamiętać, że kupno drogich bębnów z wysokiej półki nie zapewni zawodowego brzmienia. Na brzmienie wpływa sporo czynników, najważniejszymi są: użyte naciągi, strój, akustyka pomieszczenia oraz umiejętności grającego.
Drewno
Zestawy perkusyjne są produkowane z różnych rodzajów drewna. Najczęściej spotykane, to klon i brzoza. Jednak na nich się nie kończy. Można spotkać zestawy z jesionu, topoli, lipy
lub z kilku różnych drewien jednocześnie np. dany bęben ma kilka warstw klonu i lipy.
Klon (Maple)
Cechuje się delikatnym, pełnym brzmieniem, które jest zazwyczaj dość wysokie. Ważną rolę też odgrywa tutaj strój, użyte naciągi oraz akustyka pomieszczenia. Jednak klon sam w sobie charakteryzuje się subtelnym, delikatnym brzmieniem.
Brzoza (Birch)
Jest przeciwieństwem klonu. Brzozowe zestawy brzmią dość agresywnie, mięsiście. Bębny z takiego drewna zazwyczaj są strojone dość nisko, aby osiągnąć potężny sound.
Jesion (ASH)
Brzmieniem zbliżone jest do klonu, jednak ma w sobie też nutkę agresywniejszego brzmienia. Jest to typ drewna dość specyficznego, a zarazem uniwersalnego. Można naprawdę uzyskiwać różne rodzaje brzmień. Należy jednak w dalszym ciągu pamiętać o tym co zostało wspomniane wyżej – bęben w pewnym sensie nadaje format brzmienia, ale finalny efekt zależy od naciągów, akustyki, stroju i umiejętności grającego.
Najczęściej spotykane rodzaje zestawów perkusyjnych
Standard: Czyli zestaw najczęściej w konfiguracji centrala 22”, floor tom 16”, tom 13” oraz tom 12” Całość dopełnia werbel o rozmiarze 14”
Fusion: Centrala 20 lub 22”, floor tom 14”, tom 12”, tom 10”, werbel 14” (Niektórzy producenci dodają dodatkowy tom o rozmiarze 8” lub floor tom o rozmiarze 16”)
Rock: Centrala 20 lub 22”, floor tom 16”, tom 12”, tom 10”, werbel 14”
Ciekawostka
Można spotkać floor tomy, które przerabiane są na małe centrale.
Podsumowanie
Decydując się na zakup pierwszego zestawu akustycznego należy zadać sobie pytania o budżet i przeznaczenie zestawu – wybór to na pewno kompromis. Należy również pamietać, o kwestia technicznych, takich jak naciągi, strój, akustyka pomieszczenia, ale również wpływu umiejętności grającego na brzmienie zestawu. Dobranie idealnego zestawu na pewno zajmie trochę czasu ale sam proces odkrywania różnic w brzmieniu to nieunikniona ale przyjemna część nauki gry na perkusji.