Werble w naszym sklepie muzycznym
Podstawowy element każdego zestawu perkusyjnego. Jest on najczęściej używanym bębnem podczas gry. Z pozoru niczym się nie wyróżnia, ale zastosowanie odpowiednich technik werblowych pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty oraz świetnie dopełnić cały utwór różnymi efektami. Operując odpowiednimi technikami gry można grać na nim bardzo cicho oraz bardzo głośno i w każdym momencie jest w stanie bardzo dobrze zabrzmieć. Popularną techniką gry jest także granie na obręczy, w tym celu kładzie się pałeczkę na naciągu werbla opierając ją o obręcz. Dzięki tej technice można uzyskać przyjemny, delikatny charakterystyczny dźwięk. Na werblu gra się pałeczkami oraz miotełkami, co daje uzyskanie bardzo ciekawego efektu szelestu.
Budowa werbla
Werble buduje się z takich rodzajów drzew jak np. Klon czy brzoza, są one najpopularniejszą bazą budowy werbla. Bęben składa się też z lug, obręczy, śrub, naciągów (Uderzanego i rezonansowego) sprężyn oraz maszynki werblowej.
Rozmiary werbli
Standardowym rozmiarem jest werbel o średnicy 14” i 5,5” głębokości. Są także werble o mniejszych średnicach np. 12 czy 13” Podobnie jest z głębokościami. Są werble płytsze i głębsze. Płytkie to tzw piccolo, które mają głębokość 3-4” A głębsze mają zazwyczaj głębokość 6-8”
Firmy produkujące werble
Wiele firm produkujących zestawy akustyczne produkuje osobno werble wyższych klas. Zaliczają się do nich firmy takie jak np. Pearl, Tama, Ludwig
Modele werbli
Pearl Masters, Reference, Sensitone, Signature, Free floating
Tama Metalworks,Starclassic, Starphonic, Star, Signature, SLP
Ludwig Supraphonic, Epic
Strojenie werbla
Werbel jest jedynym bębnem, który najczęściej jest strojony bardzo wysoko. Strój taki pozwala na uzyskanie mocnego, szybkiego strzału. Naciąg górny jak i dolny stroi się podobnie. Są sytuacje, gdzie werbel jest strojony troszkę niżej, dzięki czemu uzyskuje się charakterystyczny szum i przydźwięk. Sprężyny inaczej wtedy rezonują i dają swoisty szelest.
Ciekawostka
Częstą udręką perkusistów są odzywające się sprężyny podczas grania na reszcie Wycięcie kilku strun w sprężynie pozwala zminimalizować szelest sprężyn podczas grania na pozostałej części zestawu
Podsumowanie
Kupno werbla często jest trudnym wyborem. Należy określić swoje oczekiwania względem bębna. Trzeba także wziąć pod uwagę warunki w jakich gramy na werblu, tak aby dobrać odpowiednie naciągi i dostosować odpowiedni strój, który pozwoli wyciągnąć maksimum możliwości z danego werbla. Ostatnim równie ważnym aspektem jest akustyka pomieszczenia. Werble są często tłumione, ponieważ same w sobie mają metaliczny przydźwięk, a co za tym idzie podczas uderzenia można usłyszeć charakterystyczne dzwonienie.