Akcesoria perkusyjne w naszym sklepie muzycznym
Akcesoria perkusyjne są ważną kwestią, które ułatwiają przygotowanie zestawu do gry, jak i samą grę. Bez niektórych gra byłaby wręcz niemożliwa.
Bijaki – bez nich nie byłaby możliwa gra na centrali. Są bardzo ważnym elementem dopełniającym całościowe brzmienie zestawu. Bijaki mogą być filcowe, plastikowe oraz gumowe. Materiał dobiera się w zależności od potrzeb. Filcowe są masywniejsze, dają większy atak. Plastikowe oferują fajny skupiony klik, a gumowe dają uniwersalne brzmienie.
Filce – są to podkładki pod talerze, nie ma tutaj szczególnych wytycznych co do jakości filcu.
Kluczyki perkusyjne – Są ważnym elementem służącym do strojenia bębnów. Są przydatne również podczas mocowania stopy czy dokręcania memorylocków.
Maszynki do hi hatu – podobnie jak w filcach nie ma tutaj jakichś szczególnych wytycznych. Warto jednak brać pod uwagę maszynki które mają możliwość dodatkowego dokręcania śrub.
Multiclampy – Służą do podwieszania dodatkowych ramion, które umożliwiają trzymanie talerzy, tomów lub dodatkowych przeszkadzajek typu np. cowbell.
Pady treningowe – Pady głównie są używane do ćwiczeń werblowych. Można ćwiczyć wszelkiego rodzaju wstawki, zagrywki, akcenty. Warto wybierać lepszej jakości pady, ponieważ jest to inwestycja na lata, a zapewnia wierniejsze odbicie pałeczki, jak i dźwięku.
Podkładki pod śruby – Jak sama nazwa wskazuje montuje się je pod śruby. Plastikowe podkładki pozwalają na lepsze trzymanie stroju.
Ramiona perkusyjne – Służą do podwieszania dodatkowych talerzy. Ramiona mocuje się do clampów, które są wcześniej mocowane są na statywie. Można znaleźć ramiona proste, jak i łamane.
Rękawiczki – Ułatwiają grę, sprawiają, że pałeczka lepiej leży w dłoni i mniej się wyślizguje. Można znaleźć rękawiczki z palcami jak i bezpalcowe.
Sprężyny do stopy – Dzięki nim bijak jest w stanie odbijać się od naciągu centrali. Różne naprężenia sprężyny dają rożny opór, który trzeba pokonać przy uderzeniu.
Sprężyny do werbla – Bez nich werbel nie uzyskiwałby charakterystycznego brzmienia. Popularną firmą zajmującą się produkcją sprężyn jest firma Puresound.
Stroiki perkusyjne – Służą do strojenia bębnów, jednocześnie je ułatwiając. Szczególnie polecane dla początkujących perkusistów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w strojeniu.
Tłumiki do perkusji – Służą do tłumienia zbędnych przydźwięków, które zniekształcają brzmienie bębna. Są też pady na bębny, które mają za zadanie zminimalizować hałas podczas gry na zestawie, co pozwala na stosunkowo ciche ćwiczenie przy zachowaniu odpowiedniego odbicia pałki.
Łatki pod bijak – Znane często jako łatki wzmacniające. Mają one za zadanie wzmacniać naciąg w miejscu uderzenia bijaka. Przedłużają żywotność naciągu oraz poprawiają i skupiają brzmienie. Każdy muzyk powinien zainwestować w taką łatkę, ponieważ przynosi ona wiele korzyści.
Środki czyszczące – Specjalna chemia do czyszczenia bębnów i talerzy. Najbardziej popularnymi środkami czyszczącymi są te do talerzy. Najczęściej występujące to mleczka Zildjian, Sabian, Paiste.
Ciekawostka
Czy wiedziałeś, że stroik perkusyjny można wykonać samodzielnie? W tym celu należy nabyć krążek hokejowy oraz czujnik zegarowy.
Podsumowanie
Jak widać powyżej jest sporo różnych akcesoriów perkusyjnych. Bez niektórych gra na zestawie byłaby niemożliwa, a niektóre znacznie ułatwiają życie perkusistów. Warto zainwestować w dodatkowe akcesoria, jak np. pad do ćwiczeń lub mleczka czyszczące, jeśli ceni się lśniące talerze jak i bębny. Warto dbać o swój sprzęt, ponieważ jest to zazwyczaj inwestycja na długie lata.