Pałki perkusyjne w naszym sklepie muzycznym
Bez nich zestaw byłby praktycznie bezużyteczny. Brzmiałaby tylko centrala ze względu na bijak, a reszta sprzętu byłaby po prostu nieużywana. Pałki perkusyjne, to nie jedyny element, którym można grać na zestawie.
Pałki perkusyjne
Są podstawowym wyposażeniem każdego perkusisty. Są dostępne pałeczki grube, cienkie, krótkie, długie, lekkie i ciężkie. Pałeczki dobierane są w zależności od tego czego się oczekuje od bębna i tego jakie ma się umiejętności gry. Początkujący muzycy zauważą jedynie różnicę wizualną i w ciężarze pałeczki, ale ci bardziej doświadczeni są w stanie spokojnie ocenić czy pałeczka nadaje się do lepszego grania czy też nie. W pałkach wyróżnia się cztery elementy, są nimi: główka, szyjka, trzon i gruby koniec. Stosowane drewno w produkcji pałek perkusyjnych, to brzoza, dąb, grab oraz dość popularna hikora, która jest jednym z najbardziej wytrzymałych drewien. Niektóre pałki mają nylonową główkę co wpływa na bardziej selektywne brzmienie i dodaje większej subtelności. Popularni producenci pałeczek, to Vic Firth, Zildjian, Vater, Pro Mark, Ahead Gładek (Polska)
Miotełki perkusyjne
Są one zbudowane z kilkunastu metalowych lub plastikowych witek połączonych oprawką, jednocześnie jest on trzonem miotełki. Dzięki miotełkom można uzyskiwać całkowite inne brzmienia niż te uzyskiwane pałkami. Niektóre miotełki mają możliwość regulacji długości i gęstości witek poprzez wysuwanie oraz chowanie ich wewnątrz oprawki. Grając miotełkami na talerzach brzmią one bardzo delikatnie, subtelnie i cicho. Nadaje to bardzo fajnego klimatu i dopełnia całość bandu np. w muzyce jazz. Na werblu natomiast gra się bardzo często „szczotkując” naciąg werbla, dzięki temu uzyskuje się charakterystyczny szelest z różnymi wysokościami dźwięku.
Pałki do instrumentów orkiestrowych
Są to z reguły grubsze pałki, których główka zakończona jest dużym filcem. Czasami filc może mieć nawet wielkość tego od bijaka do centrali. Zastosowany w pałkach filc pozwala na wydobywanie potężnego, mięsistego brzmienia. Warto wiedzieć, że ten rodzaj pałek nie jest wykorzystywany tylko i wyłącznie dla instrumentów orkiestrowych. Niektórzy muzycy wykorzystują ten rodzaj pałek do nadawania odpowiedniego charakteru w swoich utworach lub wykorzystują je do specjalnych akcentów.
Rózgi perkusyjne
To dość specyficzna grupa pałek perkusyjnych. Nie mają główki. Są przeznaczone do cichego, kameralnego grania. Często są w wyposażone w możliwość regulacji twardości końcówki, co ma wpływ na głośność grania i charakterystykę wydobywanego dźwięku.
Ciekawostka
Firma Vic Firth często sprzedaje kubełki swoich pałeczek po o wiele niższej cenie niż normalnie. Wynika to z tego, że pałeczki są bardzo dokładnie dobierane do siebie, są ważone oraz ściśle testowane ze sobą. Kupując pałeczki z kubełka można cieszyć się bardzo dobrą jakością. Jedyną „wadą” jest to, że takie pałeczki nie mają loga i mogą mieć delikatne różnice w wadze między pałeczkami, ale to jest właśnie powód dlaczego są o wiele tańsze.
Podsumowanie
Jak widać początkujący muzycy mogą mieć spory problem, jakie pałki wybrać i czy w ogóle inwestować w te z innej grupy typu np. miotełki czy rózgi. Na początek warto się kierować tym, aby pałki były po prostu wytrzymałe i dobrze leżały w dłoni. Z biegiem nabierania doświadczenia i znalezienia odpowiedniej opcji dla siebie można spokojnie myśleć nad pałeczkami lepszych firm, kiedy już wiadomo jakiej grubości, jakiego materiału od pałeczki się oczekuje.