Hardware w naszym sklepie muzycznym
Hardware - bez niego niemożliwe byłoby rozłożenie niektórych bębnów oraz ustawienie talerzy, jak również granie stopą na bębnie basowym. Bez statywów granie na kompletnym zestawie również byłoby niemożliwe.
W zależności od potrzeb wybiera się różne statywy. Niektórzy kupują tańsze, lżejsze z mniejszymi możliwościami ustawień. Inni natomiast inwestują w sprzęty z wyższych półek, które oferują większy zakres regulacji, ustawień i gwarantują większą stabilność.
Pod talerze używa się statywów prostych i łamanych.
Proste mają mniejszy zakres regulacji ustawień, łamane natomiast jak sama nazwa wskazuje umożliwiają wysunięcie ramienia, co umożliwia większe pole manewru podczas ustawiania talerzy. Statywy te podzielone są na sekcje wysuwane. Zazwyczaj jest to od jednej, do 3 wysuwanych sekcji.
Statyw pod hi hat powinien być dość stabilnym statywem, który nie spowoduje przesuwania się podczas gry. Jeśli muzyk ceni sobie większy komfort gry, to powinien zaopatrzyć się w statyw z możliwością regulacji naprężenia sprężyny, co pozwoli na dopasowanie oporu pedału względem talerzy.
Statyw pod werbel powinien być statywem równie stabilnym. Ważne jest, aby statyw miał regulację kąta nachylenia kosza (Praktycznie każdy statyw to posiada, ale zdarzały się stare modele, które tego nie posiadały) Kosz pozwoli ustawić werbel pod danym kątem, co automatycznie zwiększa komfort gry.
Stopa perkusyjna, tutaj ważna jest kwestia gustu. Komu na czym się wygodniej gra. Stopy z podwójnym łańcuchem działają ciężej od tych z łańcuchem pojedynczym, co może sprawiać problemy początkującym muzykom, którzy nie mają wyrobionej techniki i poleca się tutaj stopy z łańcuchem pojedynczym.
Stołek powinien być dobrany odpowiednio do potrzeb danej osoby. Jeśli gra się stosunkowo często na bębnach oraz koncertuje, to warto zakupić stołek z siedziskiem motocyklowym, a nawet z oparciem. Posiadając kiepskiej klasy stołek z czasem można nabawić się nieprzyjemnych kontuzji.
Dodatkiem do całości są ramiona. Ramię może być clampem lub bez. Ramię z clampem jest na ogół mniej stabilne i rynek oferuje więcej samych ramion, gdzie clamp trzeba dokupić osobno. Są ramiona długie i krótkie. Można z nich zrobić ramię łamane, jak i proste. Jest to dobry dodatek pod mniejsze talerze typu splash, kiedy nie ma sensu dostawiać dodatkowego statywu, co też wpływa na wygodę i zmniejsza ciężar całego sprzętu podczas noszenia. Można spotkać się z wieszaniem na nich mniejszych talerzy typu china. Oczywiście dobre ramię z dobrym clampem jest w stanie utrzymać nawet ciężki talerz ride o rozmiarze 20”
Ciekawostka
Kupując tańszy, mniej stabilny statyw i montując na nim clampy z ramionami, na których będą podwieszone talerze można kilkakrotnie podnieść jego stabilność. Statyw nie będzie się chwiał, jeśli z odpowiednich stron zamocuje się clampy z ramionami i będzie on nie do ruszenia. Stabilnością będzie zachwycał, jak o wiele droższe statywy z wysokich półek.
Podsumowanie
Hardware perkusyjne kupuje się na lata, więc warto przeanalizować własne potrzeby. Należy określić budżet, który jest się w stanie przeznaczyć na zakupy, jak również ocenić częstotliwość eksploatacji sprzętu oraz poziom gry – czy będzie to granie hobbystyczne czy np. zawodowe. Grając hobbystycznie nie trzeba aż tak się skupiać na możliwościach i jakości, ponieważ większość sprzętu w zupełności wystarczy. Do grania częstszego, zawodowego warto podjąć temat głębiej i wybrać coś z półek trochę wyższych. Jest to inwestycja na lata, która podczas eksploatacji nic nie kosztuje, a zapewnia spory komfort oraz wysoką jakość wykonania, co przełoży się na funkcjonalność oraz stan wizualny.