Orkiestrowe instrumenty perkusyjne w naszym sklepie muzycznym
Do orkiestrowych instrumentów perkusyjnych zaliczają się instrumenty takie jak:
Kotły orkiestrowe, bębny, ksylofony, metalofony, marimby, wibrafony, dzwonki, dzwonki rurowe.
Werbel marszowy
Najbardziej popularny instrument orkiestrowy. Wygląda on jak tradycyjny werbel z zestawu akustycznego z tą różnicą, że ma doczepione pasy, dzięki czemu werbel można powiesić lub zaczepić (W zależności od tego w jakie mocowanie werbel jest wyposażony) na ramionach i podczas np. parady grać różne ciekawe wstawki.
Talerze orkiestrowe
Równie często spotykanym instrumentem są też talerze orkiestrowe. Mają one zamocowane odpowiednie mocowania, tak aby każdy z talerzy był przyczepiony do ręki przez co muzyk uderzając oba jednocześnie uzyskuje charakterystyczny dźwięk.
Kotły orkiestrowe
Są to już sporych rozmiarów bębny, które mocuje się za pomocą pasów lub specjalnych szelek do ciała grającego. W zależności od rozmiaru w bęben taki uderza się od góry lub od boku. Te większych rozmiarów kotły są mocowane inaczej niż mniejsze i ich uderzenia wykonywane są w boczną część bębna. Bębny większe, które uderzane są od bocznej strony dają zwykle mocny, przebijający się dźwięk.
Dzwonki orkiestrowe
Inaczej idiofony. Wyposażone są w metalowe płytki, których układ przypomina znany z fortepianów. Jeśli chodzi o wygląd, to całość jest zbliżona do wyglądu zminiaturyzowanego wibrafonu.
Ksylofon
Jest to instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych. Składa się z szeregu strojonych sztabek, które są wykonane z twardego drewna, którym najczęściej jest palisander. Ułożone są w jednym lub więcej rzędach, które uderzane są pałeczkami.
Czym gra się na orkiestrowych instrumentach perkusyjnych?
Jeśli chodzi o werble marszowe, to gra się normalnymi pałeczkami. Na dzwonkach również gra się pałeczkami tylko, że częściej tymi o twardej metalowej główce. Jeśli chodzi już o bębny, kotły itd. To używa się grubych pałek, których główka zakończona jest okrągłym filcem. Filc ten jest zazwyczaj podobny, jak filc bijaku stopy perkusyjnej.
Ciekawostka
Znane talerze perkusyjne Paiste 502 często były parowane i sprzedawane, jako talerze orkiestrowe.
Podsumowanie
Jak widać wybór orkiestrowych instrumentów perkusyjnych nie ogranicza się tylko do werbli czy kotłów, ale oferuje znacznie szerszą gamę instrumentów, takich jak wyżej wspomniane talerze orkiestrowe czy też dzwonki orkiestrowe. Dokonując wyboru warto zainwestować w lepszej klasy instrument lub lepszej klasy dodatki, jak np. pałki czy szelki, ponieważ taki instrument ma służyć na długie lata, więc warto rozważyć opcję wydania trochę większej ilości gotówki, tak by cieszyć się jakością, brzmieniem i trwałością sprzętu, który będzie narażany na różne warunki.