Jaką wybrać perkusję elektroniczną?

Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Perkusje elektroniczne w sklepie Muzyczny.pl

Perkusja elektroniczna jest świetną alternatywą w stosunku do zestawu akustycznego. Do takich podstawowych zalet należy to, że możemy swobodnie na takim zestawie ćwiczyć mieszkając np.: w boku, a to dla tego, że sami regulujemy sobie poziom głośności lub po prostu podpinamy słuchawki i już nikomu nie powinniśmy przeszkadzać. Oczywiście jakieś odgłosy wynikające z uderzeń pałką w pady będą słyszalne, bo wynika to z prawa fizyki, ale zdecydowanie jest to mniej uciążliwe dla osób postronnych niż instrument akustyczny. Taki zestaw zajmuje przeważnie znacznie mniej miejsca niż akustyk i oczywiście możemy posiadać bardzo dużą paletę brzmień odzwierciedlających różne zestawy perkusyjne. Również zdecydowanie szybciej można taki zestaw rozłożyć i złożyć, jest także znacznie lżejszy i przez to zdecydowanie bardziej mobilny. To są takie największe plusy posiadania takiego elektronicznego zestawu perkusyjnego.

Musimy jednak być świadomi, że jest to instrument elektroniczny lub bardziej trafnym określeniem przy dzisiejszym postępie technologicznym będzie cyfrowym, który niestety nigdy w pełni nie odzwierciedli wrażeń jakich możemy doznać grając na instrumencie akustycznym. Niemniej jest to dobre rozwiązania dla wszystkich tych, którzy chociażby ze względów lokalowych nie mogą sobie pozwolić na zestaw akustyczny. Do tego mamy niemal nieograniczone możliwości brzmieniowe oraz wszystkie udogodnienia wynikające z posiadania modułu cyfrowego, co w jakimś stopniu rekompensuje to, że te wrażenia z gry na instrumencie elektronicznym zawsze będą w jakimś stopniu odmienne.

Decydując się na perkusję elektroniczną warto dokonać trafnego wyboru, tak by wybrać optymalny model w stosunku do zakładanego budżetu. Większość z nas rzadko kiedy ma taki komfort finansowy, że może wszystko z najwyższej półki kupić. Warto zatem skoncentrować się na walorach danego instrumentu, na których najbardziej nam zależy. Dla jednego to będzie np.: rozbudowany, dający duże możliwości moduł brzmieniowy, dla kogoś innego dobrej jakości pady.

I od rodzajów zastosowanych padów w danym zestawie proponowałbym rozpocząć wybieranie instrumentu. Ponieważ gra na perkusji polega na fizycznym uderzaniu pałką w instrument, a w tym przypadku w pady, to warto by pady te były dobrej jakości. Żeby odbicie było dobrze odwzorowane w stosunku do membrany instrumentu akustycznego a jednocześnie, by samo uderzenie w wyciszony pad nie było zbyt głośne. Producenci stosują różne technologie i materiały do produkcji padów. Można spotkać pady siatkowe, gumowe czy plastikowe. Te ostatnie siłą rzeczy będą najgłośniejsze, więc odgłosy takiego stukotu mogą być na przykład uciążliwe dla osób trzecich. Jeżeli ten poziom hałasu jest istotnym aspektem przy wyborze instrumentu warto na ten aspekt zwrócić uwagę. Najcichsze są pady siatkowe, które tylko wywołują pewnego rodzaju szelest. Trochę głośniejsze ale równie przyjazne dla osób postronnych są pady gumowe, natomiast najgłośniejsze są pady plastikowe. Często producenci tanich perkusji elektronicznych reklamują, że w ich instrumentach są prawdziwe naciągi. I rzeczywiście jest to prawda tylko, że te naciągi w zetknięciu z drewnianą czy plastikową główką pałki wydają głośny nieprzyjemny dla ucha odgłos.

Drugim takim podstawowym kryterium dokonywanego wyboru powinien być rodzaj modułu brzmieniowego, który tak naprawdę jest całym sercem naszego instrumentu. W zależności od naszych potrzeb możemy zakupić moduł, który będzie mocno rozbudowaną maszyną muzyczną lub taki, który będzie posiadać tylko podstawowe funkcje takie jak: brzmienie kilku zróżnicowanych zestawów perkusyjnych i metronom. Tu warto powiedzieć, że funkcję takiego modułu brzmieniowego może pełnić również nasz komputer. Tak więc jeżeli z jakiś względów nie możecie sobie w danej chwili pozwolić na swój wymarzony moduł, to może warto trochę poczekać, odłożyć, a do tego czasu podpiąć zakupione bez modułu pady pod komputer. Wtedy to nasz komputer z oprogramowaniem staje się modułem brzmiącym, a nasze pady taką klawiaturą sterującą. Przy takim rozwiązaniu warto jednak wyposażyć nasz zestaw w jakiś zewnętrzny interfejs audio lub dokupić do komputera lepszą kartę muzyczną.
Niewątpliwie największym plusem perkusji elektronicznej jest to, że możemy w błyskawiczny tempie zmienić brzmienie całego zestawu. Możecie posiadać bibliotekę z próbkami brzmieniowymi wszystkich kultowych zestawów akustycznych i do woli je sobie zmieniać. Ceny perkusji elektronicznych podobnie jak w każdej innej grupie instrumentów są bardzo zróżnicowane. Decydujący wpływ na poziom tej ceny ma wspomniany moduł brzmieniowy, który może być bardzo rozbudowany i wtedy taki zestaw kosztuje kilak – kilkanaście tysięcy złotych lub bardzo prosty i wtedy taki zestaw jest stosunkowo znacznie tańszy. Oczywiście jakość wykonanych padów to drugi podstawowy składniki decydujący o końcowej cenie perkusji elektronicznej.

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór tego typu instrumentów perkusyjnych, więc każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś w zakresie swoich możliwości finansowych.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry