Podział instrumentów perkusyjnych. Jakie są instrumenty perkusyjne?

Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Perkusjonalia w sklepie Muzyczny.pl

Kiedy mówimy o instrumentach perkusyjnych, większości z nas od razy przychodzi na myśl zestaw perkusyjny, który standardowo jest na wyposażeniu każdego zespołu grającego muzykę rozrywkową. Jednak rodzina instrumentów perkusyjnych jest zdecydowanie większa i obejmuje znacznie większą ilość instrumentów takich jak perkusjonalia. Są to między innymi różnego rodzaju bębny czy przeszkadzajki, które możemy przydzielić do poszczególnych podgrup.

Taki podstawowy podział jakiego dokonujemy przy instrumentach perkusyjnych, to podział na te o określonej wysokości dźwięku jak kotły, ksylofon, wibrafon, czelesta i te o nieokreślonej wysokości dźwięku jak bębny, trójkąt, marakasy, talerze. Z tą nieokreśloną wysokością dźwięku to jest oczywiście sprawa bardzo umowna bowiem każdy instrument ma swoje brzmienie, więc siłą rzeczy również i jakąś wysokość. Chodzi tu raczej o to, czy można wysokość danego instrumentu określić w sposób precyzyjny czy tylko w przybliżony np.: wysoki – niski. Dlatego może trafniejszym i bardziej zrozumiałym podziałem będzie na instrumenty melodyczne i niemelodyczne.

Angel AX-27K

Inny podział jaki możemy sobie dokonać w tej grupie, to instrumenty perkusyjne samobrzmiące tzw. idiofony – w których źródłem dźwięku jest drganie całego instrumentu oraz instrumenty perkusyjne membranowe tzw. membranofony – w których źródłem dźwięku jest drgająca napięta membrana, tworząca jedną z części instrumentu. Idiofony możemy sobie jeszcze podzielić na dodatkową podgrupę, która wyróżniać będzie dany instrument ze względu na zastosowany materiał do ich budowy. Tu głównym surowcem jaki spotkamy są drewno lub metal.

W zasadzie każdy z nas nawet osoby niezwiązana szczególnie z muzyką miała jakiś kontakt osobisty z którymś z instrumentów należących do grupy perkusyjnych. Popularne dzwonki, które w szkole często nazywane są cymbałkami to również instrument perkusyjny. Takim dużym odpowiednikiem szkolnych dzwonków jest natomiast wibrafon, który zbudowany jest z metalowych płytek. Podobnym do wibrafonu instrumentem jest ksylofon tyle, że jego płytki nie są metalowe tylko drewniane. Takich podobieństw wśród instrumentów perkusyjnych można znaleźć wiele.

Oczywiście wśród instrumentów perkusyjnych dominującą grupę stanowią różnego rodzaju bębny. Duża część z nich wykorzystywana jest nie tylko w muzyce folkowej, ale również w muzyce rozrywkowej. Zwłaszcza w muzyce latynoskiej z dużym naciskiem na muzykę kubańską możemy spotkać takie instrumenty jak bongosy czy konga. Należą one do grupy instrumentów membranowy, których membrana jest wytwarzana z naturalnej bądź syntetycznej skóry.

Najbardziej znany i popularny instrument w tej grupie to zestaw perkusyjny, który często jest też nazywany setem. Składa się on z poszczególnych oddzielnych instrumentów membranowych oraz talerzy. Takim podstawowymi częściami składowymi całego zestawu są: bęben centralny, werbel i hi-hat. To właśnie na tych podstawowych elementach rozpoczyna się edukację na perkusji sukcesywnie dodając do tego poszczególne kociołki i talerze. Częścią składowa takiego zestawu jest oczywiście hardware, czyli tzw. osprzęt w skład, którego zaliczamy statywy pod talerze, werbel, stołek perkusyjny a przede wszystkim stopa perkusyjna i maszyna do hi-hatu. Doskonałym uzupełnieniem takiego podstawowego zestawu mogą być różnego rodzaju instrumenty perkusyjne takie jak np.: tamburyn czy zestaw powieszanych dzwonków.

W grupie instrumentów perkusyjnych znajduje się ogromna ilość przeróżnych egzotycznych instrumentów, a takim jednym z ciekawszych jest np.: zanza, w Europie bardziej znana pod nazwą kalimba. Jest to instrument wywodzący się z Afryki należący do grupy idiofonów szarpanych. Składa się on z deseczki lub rezonatora skrzynkowego do którego przymocowane są trzcinowe lub metalowe języczki. Możemy spotkać różne odmiany tego instrumentu np.: kalimbe jednorzędową, dwurzędową, a nawet trzyrzędową. Te najprostsze konstrukcje pozwalają na wygrywanie prostych melodyjek, natomiast te bardziej rozbudowane dają dużo większe możliwości muzykowania. Koszt tego instrumentu uzależniony jest przed wszystkim od materiału jaki został użyty do produkcji jego i waha się mniej więcej od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Instrument ten może pełnić rolę zarówno instrumentu solowego jak również stanowić egzotyczne uzupełnieniem większego instrumentarium muzycznego danego zespołu.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry