Jaki mikser DJ kupić?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Miksery DJ w sklepie Muzyczny.pl

Mikser jest jednym z najważniejszych urządzeń używanych do pracy z dźwiękiem. Charakteryzuje się wieloma niezbędnymi funkcjami oraz wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniem.

Mikser jest jednym z najważniejszych urządzeń używanych do pracy z dźwiękiem. Charakteryzuje się wieloma niezbędnymi funkcjami oraz wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniem. Obecnie jednak modeli występujących na rynku jest cała masa co wcale nie ułatwia nam wyboru. Jak zatem poprawnie dobrać mixer do naszych potrzeb? O tym kilka informacji niżej.

Typy mikserów

Na rynku generalnie występują dwa główne typy: estradowe oraz dj’skie. Jak sama nazwa wskazuje, interesują nas te drugie. Mixer dj’ski w odróżnieniu od estradowego charakteryzuje się znacznie mniejszą ilością kanałów (zwykle nie więcej niż cztery), posiada inny wygląd oraz niektóre funkcje.

Czym jest mixer dj’ski i dlaczego warto go kupić?

Jest to w najprostszym przekazie urządzenie posiadające określoną liczbę wejść i wyjść, do którego możemy podłączyć jedno lub więcej źródeł sygnałów (czyli np. odtwarzacz, gramofon, telefon) dzięki czemu mamy możliwość zmiany ich parametrów. Sygnał ten następnie trafia na „wspólne” wyjście gdzie trafiają wszystkie sygnały.

Zwykle wzmacniacz bądź końcówka mocy posiada jedno wejście sygnałowe, co uniemożliwia nam podłączenie większej liczby urządzeń niż jedno, przez co nie możemy płynnie przechodzić z jednego utworu w drugi, stąd warto zakupić taki sprzęt.

Liczba kanałów

Liczba kanałów czyli tak naprawdę ilość wejść, do których możemy podłączyć źródło dźwięku i zmieniać jego parametry. Jeśli jesteś początkującym dj’em i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z graniem, wystarczą ci dwa kanały. Jest to minimalna ilość wejść potrzebnych do prawidłowego miksowania.

Bardziej rozbudowane mixery posiadają większą liczbę kanałów lecz tak naprawdę nie zawsze warto kupować czegoś na wyrost, jeśli nie będzie to miało u nas zastosowania. Zwykle większą liczbę kanałów znajdziemy w sprzęcie dedykowanym do zadań profesjonalnych lub ciężkich wieczorów w klubach.

Denon DN-MC6000 MK2

Denon DN-MC6000 MK2, źródło: Muzyczny.pl

Do czego służą te wszystkie pokrętła?

Im bardziej rozbudowany i droższy sprzęt tym posiada więcej funkcji. Poniżej opis tych standardowych, zwykle spotykanych elementów, a są to m.in.

• Line Fader – to pionowy suwak, służący do regulacji głośności danego kanału. Jest ich tyle ile kanałów w mixerze. Nie mylić z crossfaderem, który przedstawiony został niżej.

• Crossfader – to poziomy suwak, który znajdziemy w dolnej części mixera. Pozwala on na łączenie sygnałów (dźwięków) z dwóch kanałów. Przesuwając crossfader z jednej strony na drugą zmniejszamy głośność pierwszego, zwiększamy drugiego kanału, analogicznie również odwrotnie.

• Equalizer – pionowy rząd potencjometrów/pokręteł znajdujący się zwykle nad Line faderem. Pozwala on na wycinanie lub wzmacnianie niektórych części pasm, zwykle składa się z trzech potencjometrów które odpowiadają za poszczególne barwy dźwięku czyli tony wysokie, średnie, niskie.

• Gain – potencjometr służący do regulacji mocy sygnału dołączonego urządzenia. Jak wiadomo nie każdy sprzęt generuje taką samą wartość sygnału, niektóre piosenki są głośniejsze, niektóre cichsze. Zadaniem gain’a mówiąc najprościej jest regulacja głośności przyłączonego urządzenia.

• Switch phono/Line, phono/aux, phono/Cd itp – przełącznik który pozwala zmieniać czułość wejścia z gramofonowego na uniwersalne i odwrotnie.

• Potencjometr volume – tutaj chyba nie trzeba nic wyjaśniać. Regulacja głośności wyjścia.

Ponadto znajdziemy również (w zależności od modelu):

• Sekcja mikrofonu – zwykle posiada trzy lub cztery pokrętła odpowiadające za regulację poziomu sygnału oraz barwę.

• Efektor – występuje głównie w mikserach z wyżej półki, choć nie tylko. Efektor jest urządzeniem o działaniu które nie da się opisać w dwóch linijkach. Za jego pomocą możemy wprowadzić do naszego miksu dodatkowe efekty z możliwością modelowania dźwięku.

• Skala wysterowania – również oczywista oczywistość. Ukazuje nam wartość sygnałów. Użytkując mixer nie powinniśmy przekraczać poziomu 0db. Przekroczenie tego poziomu może skutkować powstawaniem przesterowanego dźwięku który z kolei prowadzi do uszkodzenia naszego sprzętu grającego.

Potencjometry służące do regulacji krzywej cięcia – regulacja charakterystyki faderów.

Wyjście „Booth”, czasem master 2 – drugie wyjście, służące np. do podłączenia i regulacji głośności odsłuchów.

Numark MixTrack Platinum

Numark MixTrack Platinum, źródło: Muzyczny.pl

Jaki model powinienem wybrać?

Nie ma tutaj jednoznacznej reguły. Przede wszystkim powinno o tym decydować zastosowanie czyli do czego jest nam on potrzebny. Jeśli zaczynamy przygodę z graniem, najlepiej zaopatrzyć się w prosty, dwukanałowy mikser zawierający podstawowe funkcje.

Warto mieć dużo fajnych bajerów takich jak np. efektor czy filtry, lecz tak naprawdę na początek nauki nie będą nam one przydatne. W tym przypadku skupiamy się na podstawach, które bez wyjątku trzeba opanować. Na resztę również przyjdzie odpowiedni czas.

Dominującym producentem w tej dziedzinie jest Pioneer i to właśnie sprzęt tej firmy spotykamy najczęściej. Trzeba jednak przyznać, iż jest to dobry, profesjonalny sprzęt nie na każdą kieszeń. Rozglądając się spośród wielu ofert warto zwrócić uwagę np. na produkty Reloop’a, np. model RMX-20. Za niezbyt wygórowane pieniądze otrzymujemy dosyć dobry i udany produkt tej firmy.

Podobną jakość w tej cenie oferuje Numark. Nieco droższą alternatywą są wyroby wspomnianego Denona, np. X-120 czy też Allen & Heath np. Xone22.

Oczywistym jest to że droższe mixery oferują więcej bajerów, są wytrzymalsze i bardziej zaawansowane technologicznie jednakże do amatorskich zastosowań nie ma konieczności zakupu drogiego sprzętu na wyrost.

Xone22

Xone22, źródło: Allen & Heath

Podsumowanie

Mixery są sercem systemów nagłośnieniowych i kluczowym elementem naszej konsoli. Jego wyboru powinniśmy dokonywać zgodnie z naszymi oczekiwaniami i zastosowaniem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na funkcje, jakie są nam potrzebne. Następnie bierzemy pod uwagę zastosowanie, oraz warunki w jakich nasz sprzęt będzie użytkowany

Grając w domowym zaciszu możemy pozwolić sobie na zakup tańszego modelu jednakże jeśli mamy zamiar prezentować swoje umiejętności publicznie, w szerszym gronie odbiorców warto dołożyć dodatkowe pieniądze na należytej jakości sprawdzony produkt.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry