Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl
Temat wyboru przetworników jest tematem rzeką. To właśnie one w decydujący sposób wpływają na jakość i charakter uzyskane brzmienia. Dlatego też w zależności od tego jaką chcemy grać muzykę i w jakich klimatach mamy zamiar się poruszać taki też powinien być wybór przetworników.
Czym jest przetwornik gitarowy?
Przetwornik gitarowy to elektromagnetyczny przetwornik montowany w gitarach elektrycznych, który służy do wychwytywania wibracji strun. Możemy spotkać również się z takim nazwami jak pickup czy przystawka. Składa się on z magnesu trwałego, rdzeni magnetycznych i cewki bądź cewek. W gitarach przeważnie mamy sześć rdzeni co odpowiada liczbie strun instrumentu, natomiast cewka może być wspólna i obejmować zespół sześciu rdzeni, bądź każdy rdzeń może mieć inną cewkę. Dla brzmienia duże znaczenie ma miejsce montażu przetwornika w gitarze, a także wysokość na jakiej przetwornik umieszczony jest pod strunami. Są to wydawałoby się drobne niuanse, ale bardzo istotne dla uzyskania pozyskanego brzmienia. Przetwornik, który zostanie umieszczony przy mostku uzyskuje jaśniejsze brzmienie, ten bliżej gryfu będzie charakteryzował się barwą ciemniejszą i głębszą. Oczywiście na końcowe brzmienie wpływ ma wiele jeszcze innych czynników i tak np.: ten sam przetwornik wsadzony do innej gitary w efekcie da zupełnie inne brzmienie.
Podział przetworników gitarowych
Taki podstawowy podział jakiego możemy zastosować wśród przystawek, to podział na przetworniki aktywne i pasywne. Aktywne eliminują wszelkie zakłócenia i wyrównują poziomy głośności pomiędzy graniem agresywnym a delikatnym. Pasywne natomiast są zdecydowanie bardziej podatne na zakłócenia, ale gra na nich może być bardziej ekspresyjna i dynamiczna, bo nie wyrównują poziomów głośności w wyniku czego nie spłaszczają brzmienia. Kwestia wyboru jest sprawą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od tego jaki efekt chce się uzyskać.
Pierwszymi przetwornikami gitarowymi był pickupy jednocewkowe Single Coil nazwane singlami. Charakteryzują się one klarownością brzmienia i dobrze sprawdzają się w delikatniejszych gatunkach muzycznych. Mają one jednak swoją słabą stronę, bo przetworniki tego rodzaju bardzo podatne są na wszelkiego rodzaju zawirowanie elektryczne i zbierają każdym nawet najdrobniejszy szum oraz wszystkie po drodze zakłócenia z sieci elektrycznej, a to często potrafi objawić się poprzez nieprzyjemne buczenie i brumienie. Problemów z brumieniem nie mają natomiast przetworniki dwucewkowe nazwane humbuckerami, które weszły na rynek gitarowy w późniejszych latach. W tym przypadku poziom jakości dźwięku zdecydowanie się poprawił, choć przetworniki te nie dają tak wyrazistego i klarownego brzmienia jak ma to miejsce w przypadku singli.
Jak dokonać wyboru przetworników?
Takie podstawowe znaczenie przy wyborze przetwornika ma przede wszystkim gatunek muzyki jaki gramy lub jaki zamierzamy grać. Jedne zdecydowanie bardziej sprawdzą się w ostrej dynamiczniej muzyce inne w bardziej spokojniejszych klimatach. Na pewno nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, który rodzaj przetworników jest lepszy, bo każdy rodzaj ma zarówno swoje mocne strony jak i te słabsze. Można jedynie podpowiedzieć, że do grania spokojniejszych, bardziej selektywnych utworów single lepiej się sprawdzają, a przy mocniejszych bardziej agresywnych klimatach humbuckery. Często też można spotkać różne konfiguracje mieszane np.: w gitarach typu Stratocaster nie zawsze znajdują się trzy Single Coil. Możemy mieć np.: kombinację dwóch singli i jednego humbuckera. Tak samo jak w Les Paul nie zawsze muszą być wmontowane dwa humbuckery. I właśnie w zależności od konfiguracji tych przetworników dużo zależy, jeżeli chodzi o końcowe brzmienie. Zobaczcie, jak brzmi konfiguracja dwóch singli i humbucker w gitarze elektrycznej Ibanez SA-460MB.
Ibanez Sunset Blue Burst – YouTube
Piękny instrument z delikatnym, bardzo klarownym czystym brzmieniem, który idealnie sprawdzi się zarówno podczas selektywnej solowej gry jak podczas typowego akompaniamentu gitarowego. Oczywiście dzięki zamontowanym humbuckerowi można też i trochę ostrzejszego klimatu zarzucić. Tak więc taka konfiguracja jest bardzo uniwersalna i pozwala na wykorzystanie gitary na wielu płaszczyznach muzycznych.
Za to zupełnie inaczej wygląda muzyczna przyszłość, jeżeli mamy gitarę opartą na dwóch humbuckerach. Oczywiście nie znaczy to, że tu nie możemy na niej grać spokojnie i delikatnie, ale tu raczej zdecydowanie warto nastawić się na mocniejsze ostrzejsze granie. Doskonałym przykładem takiego instrumentu może być budżetowa gitara sześciostrunowa Jackson JS-22.
Jackson JS22 – YouTube
W gitarze tej mam znacznie bardziej agresywniejsze, bardziej metaliczne brzmienie, które idealnie wpasowuje się w klimaty ostrego hard rocka czy metalu.
Podsumowanie
Niewątpliwie przetworniki w gitarach mają ogromny wpływ na uzyskane brzmienie jednak pamiętajmy, że na jego końcowy kształt brzmienia wpływ ma jeszcze wiele innych czynników chociażby takich jak rodzaj materiał z jakiego została wykonana gitara.
Zobacz również: Test przetworników gitarowych – Single Coil, P90 czy Humbucker? | Muzyczny.pl – YouTube
↑ Do góry