Keyboardy Yamaha – różnice między seriami – PSR, PSS, YPT i EZ

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl

Funkcje edukacyjne w keyboardach PSR-E od dawna są jednym z ważnych elementów
tej grupy instrumentów. Firma Yamaha ma duże doświadczenie i świadmość, że modele tej serii bardzo często są wykorzystywane do nauki i to nie tylko przez najmłodszych adeptów gry na instrumentach klawiszowych.

Yamaha PSR

PSR wywodzi się z pierwszych przenośnych klawiatur Yamaha o nazwie „PortaSound”, a „R” oznacza nowszą wersje. W większości tych modeli sama klawiatura jest ograniczona do 61 klawiszy (5 oktaw). Jest to zakres wystarczający dla początkującego klawiszowca, który dopiero zaczyna naukę gry (idealna jako prezent dla dziecka ale spełni też oczekiwania nowicujsza- muzyka w każdym wieku)

Seria PSR cieszy się popularnością od momentu jej wyprodukowania w 1984 roku, a Yamaha wyprodukowała obecnie ponad 100 różnych modeli klawiatur PSR. Bardziej zaawansowane modele PSR posiadaja dynamiczne klawiatury, a nawet mechanizm młoteczkowy. Reakcja na dotyk pozwala kontrolować głośność każdego naciskanego dźwięku. Jest to bardzo ważna funkcja dla klawiatury, ponieważ pozwala odpowiednio rozwijać „wyczucie” instrumentu.

Najlepsze modele PSR z Graded Hammer Action zbliżają się mechanizmem klawiatury do akustycznego pianina, co jest niesamowite, biorąc pod uwagę, że jest to tylko 61-klawiszowa klawiatura cyfrowa!

Świetną cechą wielu klawiatur PSR jest funkcja Yamaha Education Suite (Y.E.S). Jest to narzędzie do samodzielnej nauki, zawiera wbudowane lekcje, które nauczą budowania akordów i 100 utworów z ułożeniem palców… kolejny powód, dla którego klawiatura PSR jest odpowiednia dla początkujących!

W profesjonalnych modelach PSR (tzw.stacje robocze), otrzymujemy funkcje aranżera, co pozwala na tworzenie własnej muzyki, nagrywanie i aranżowanie utworu . Posiadają również rozbudowaną polifonię, funkcje nagrywania, bogate zróżnicowane akompaniamenty, ogromny bank brzmień oraz połączenie internetowe, które jest koniecznością dla zaawansowanych muzyków, ponieważ umożliwia przesyłanie utworów midi bezpośrednio z instrumentu. Wszystkie te funkcje różnią się ilością i możliwościami w zależności od tego,j aki budżet na zakup chcemy przeznaczyć.

Przykładem modelu podstawowego może być Yamaha PSR E360, pośredniego – Yamaha PSR EW310, zaawansowanego może – PSR SX700.

Yamaha oferuje dobry dźwięk i jakość we wszystkich formatach, ale kłamstwem byłoby stwierdzenie, że klawiatura za 600zł jest taka sama jak klawiatura za 2tys zł. Aby klawiatura była mniej lub bardziej użyteczna, dobrze aby była wyposażona w dynamiczną klawiaturę, minimum 61 klawiszy, wejście pedału sustain oraz wyjście MIDI do podłączenia do komputera.

Przykłądy keyboardów serii PSR :

Yamaha PSR E463

Ulepszona wersja Yamaha PSR E453, która jest najpotężniejszą wersją klawiatur klasy podstawowej PSR E (PSR S to najbardziej profesjonalna linia).

Jeśli chodzi o najnowszy model, nowości to:
– Możliwość samplowania dzięki silnikowi Quick Sampling
– 15 rytmów więcej niż PSR E453, w tym więcej rytmów latynowskich.
– Możliwość nagrywania dźwięku w formacie .WAV (80 minut dźwięku)|
– PSR E463 posiada funkcję Groove Creator do tworzenia niestandardowych rytmów z paternów.

Yamaha PSR E463 czy Yamaha PSR EW410

Te dwie klawiatury są dość podobne, co stanowi ich główną różnicę, ich rozmiar, PSR E463 to klawiatura 5-oktawowa, a PSR EW410 to klawiatura 7-oktawowa . Oba instrumenty posiadają taką samą ilość brzmień (758 dźwięków), ale PSR EW410 ma wbudowany lepszy fortepian o wyższej jakości próbkowania.

Oba mają podobne funkcje jak Groove Creator, Quick Sampling, zewnętrzne wejście audio, taką samą ilość rytmów i te same efekty. Kolejną różnicą jest to, że głośniki PSR EW410 są mocniejsze, 12 W (w PSR E463 6W).

Yamaha PSR F51

Yamaha PSR F51 posiada 61 klawiszy i sporo dźwięków, ale nie ma wejścia na pedał sustain, brak wyjścia Midi USB oraz dynamicznej klawiatury. Jest więc bardzo ograniczony ale można go nabyć w niewielim budżecie

SERIA PSS

Klawiatury z serii Yamaha PSS to niedrogie, nieskomplikowane, podstawowe instrumenty, które są super lekkie, zasilane bateryjnie, przenośne i mają za zadanie edukować przez zabawę.

PSS-E30: Muzyczna mini klawiatura dla młodszych dzieci.

PSS-F30: dla osób, które chcą grać utwory z akompaniamentem.

PSS-A50: przeznaczony dla osób, które chcą większej elastyczności niż style stałego akompaniamentu w PSS-F30. A50 ma 138 fraz muzycznych – „arpeggio” w języku Yamaha – które napędzają wbudowany arpeggiator. Dwadzieścia dwa arpeggio to wzory perkusyjne; reszta arpeggio jest melodyjna, obejmując zarówno riffy specyficzne dla instrumentu (smyczki, linie basowe, kompozycje akordowe), jak i frazy ogólnego przeznaczenia, takie jak łamane akordy w górę/w dół itp.

Jesli chodzi o brzmienie w zasadzie próbki A50 i PSS-E30 oraz silnik syntezatora są na tym samym poziomie. A50 posiada dodatkwowo dynamiczną klawiaturę. Wyjście audio A50 jest mono. Jedynym efektem systemowym wydaje się być pogłos. Nawet najtańsze implementacje chipów Yamaha mają efekt chorus,

SERIA YPT I EZ

Yamaha EZ-300 to dobrej klasy keyboard dla dzieci, młodzieży i dorosłych idealny do nauki gry oraz zabawy, wyposażony w podświetlaną dynamiczną klawiaturę ułatwiającą naukę, w zestawie z pulpitem do nut i zasilaczem.

W większości klawiatur YPT znajdziemy bogate wyposażenie: przyzwoitej jakości wbudowane brzmienia, utwory, rytmy i inne przydatne funkcje. W ostatnich latach seria YPT firmy Yamaha, była niemal identyczna z modelami PSR-E (np. YPT-270 i PSR-E273; YPT-370 i PSR-E373), jedyną różnicą jest wykończenie obudowy i dostępność ( serie YPT i PSR-E są skierowane do różnych obszarów geograficznych).

Zastosowanie serii PRS-E jest podobne do serii YPT i EZ. Seria PSR-E może być używana jako przenośny aranżer – z możliwością tworzenia rytmów, dostrajania miksów i komponowania pełnych utworów. Ta seria zawiera funkcję lekcji (Y.E.S), jako narzędzia edukacyjnego. Flagowy model (Yamaha PSR-EW410) ma możliwość przechwytywania za pomocą samplera dżwieków z otoczenia.

W ostatnich latach seria YPT firmy Yamaha, o której wspominaliśmy wcześniej, była niemal identyczna z modelami PSR-E (np. YPT-270 i PSR-E273; YPT-370 i PSR-E373), jedyną różnicą jest wykończenie obudowy i dostępność ( serie YPT i PSR-E są skierowane do różnych obszarów geograficznych).

Yamaha DGX

Seria DGX jest idealnym połączeniem pianina cyfrowego i klawiatury aranżera. DGX-670 jest obecnie flagowym modelem linii „Portable Grand” firmy Yamaha. Nowy model został wyposażony w dynamiczną, doważoną klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym Graded Hammer Standard (GHS), obejmującą 88 klawiszy. Zgodnie z oznaczeniem jest to klawiatura oferująca stopniowe zróżnicowanie doważenia klawiszy, oferuje zbliżone wrażenie do klawiatur znanych z pianin akustycznych.

DGX jest również wyposażony w ogromny wybór różnych brzmień, stylów i połączeń. Zawiera setki dźwięków, utworów, stylów i rytmów, co czyni go idealnym instrumentem nie tylko do gry na pianinie, ale także do nauki i tworzenia muzyki.

Klawiatura DGX naprawdę wyróżnia się swoimi funkcjami w porównaniu z młodszymi braćmi z modeli Yamaha z serii P, choć niestety wszystkie te efekty i gadżety na klawiaturze naprawdę zwiększają jej wagę, czyniąc ją nieco mniej przenośną niż te z niższych modeli.

Naprawdę przydatną niesamowitą funkcją, w którą Yamaha wyposażyła ten instrument jest „Piano Room”, który pozwala np wybrać rodzaj pomieszczenia, w którym gramy. Naciskając przycisk o tej nazwie, na wyświetlaczu otwiera się właściwa grafika z sylwetką fortepianu. Można tutaj wybrać różne barwy fortepianu, ustawić pokrywę w odpowiedniej pozycji (pozycja pokrywy) i na przykład dostosować środowisko akustyczne (efekty pogłosu).

Ponadto istnieją określone funkcje, które wpływają na brzmienie pianina. W sali fortepianowej, można na przykład brzemienie rozjaśnić lub przyciemnić, dostosować dynamikę i reakcję na dotyk oraz skonfigurować VRM (Virtual Resonance Modeling) , aby dostosować dźwięk rezonansów i płyty rezonansowej .
Yamaha DGX 670 to bardzo dobry, wszechstronny instrument, który ma nie tylko pierwszorzędne brzmienie fortepianu i dobrą klawiaturę, ale także bogactwo wysokiej jakości brzmień i stylów, które można w szerokim zakresie edytować . Do tego świetne efekty, udany interfejs użytkownika, nagrywarka utworów, nagrywarka USB i dobre głośniki.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry