Konsola DJ – z czego się składa?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Miksery DJ w sklepie Muzyczny.pl

Konsola jest podstawowym narzędziem pracy każdego DJ-a. Jako początkujący możesz nie zdawać sobie sprawy co zakupić w pierwszej kolejności lub na co przeznaczyć najwięcej pieniędzy dlatego w powyższym artykule postaram się jak najbardziej tą kwestię przybliżyć.

Mixer jako serce całości

Od niego zalecam rozpoczęcie zakupów. Jest to dosyć uniwersalne urządzenie posiadające wiele zastosowań. Jeśli stwierdzisz że bycie DJ-em nie jest dla ciebie, zawsze możesz wykorzystać go w inny sposób.

Dodatkowo planując inwestycje etapowo owy sprzęcik możesz zintegrować z programem komputerowym by wykorzystać jego wirtualne decki dzięki czemu możesz tworzyć swoje pierwsze mixy. Nie zalecam takiego rozwiązania na dłużej, ale to fajna alternatywa zanim dokupisz brakujące elementy swojej konsoli.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz zarówno tańsze jak i droższe modele, z ilością kanałów i funkcji taką jak potrzebujesz. Zarówno modele dla początkujących jak i profesjonalistów. Jednym z tańszych modeli godnych polecenia dla początkującego jest Reloop RMX-20. Tani, prosty oraz funkcjonalny model zaspokoi oczekiwania każdego początkującego.

Równie dobrą a nawet lepszą i nieco droższą alternatywą dla niego mogą być Pioneer DJM-250 czy też Denon DN-X120. Sprawdź też ofertę pozostałych firm takich jak Numark czy American DJ.

Denon DN-X120

Denon DN-X120, źródło: Muzyczny.pl

Decki, playery, odtwarzacze

Kolejny z najważniejszych oraz niestety największy element naszej konsoli. Aby płynnie przechodzić z jednego utworu w drugi potrzebujemy dwóch odtwarzaczy. W zależności jakim DJ-em chcesz zostać oraz celu wykorzystywanego sprzętu musisz się zdecydować na zakup gramofonów lub CD playerów, lub jeśli twój portfel na to pozwoli jednego i drugiego. Trzeba jednak przyjąć że do miksowania utworów potrzebujemy minimum dwa playery.

Dosyć popularnym standardem dziś są płyty CD. Każdy odtwarzacz CD posiada funkcję odczytu plików w formacie audio cd, ale już nie każdy odczytuje pliki mp3. W zależności od upodobań powinieneś zdecydować, czy kiedykolwiek będziesz korzystał z formatu mp3, czy też wystarczy ci korzystanie z popularnego formatu audio.

Miłośnikom winyli polecamy ofertę Numarka oraz Reloopa. Niezbyt drogie urządzenia pozwalają na wiele w przystępnej cenie. Liderem sprzętu w tej dziedzinie jest Technics. Model SL-1210 jest jednym z najbardziej popularnych modeli na świecie.

Jeśli jesteś miłośnikiem plików mp3, powinieneś zaopatrzyć się w CD playery posiadające zewnętrzny port USB. Technika wyraźnie posuwa się do przodu dzięki czemu obecne modele posiadające tą funkcje możemy zakupić w bardzo przystępnej cenie.

Pioneer CDJ-2000NEXUS

Pioneer CDJ-2000NEXUS, źródło: Muzyczny.pl

Okablowanie

Mając mixer i decki, kolejną rzeczą jaką potrzebujemy są przewody. Zasilające oczywiście otrzymujemy razem z zakupionym sprzętem, jednak potrzebujemy również przewodów sygnałowych.

Do połączenia decków z mixerem stosujemy popularne „chinche”. Do połączenia mixera z końcówką mocy mogą to być przewody z wtykami typu XLR czy też Jack 6,3”. Jest to oczywista oczywistość jednak zwracam na to uwagę by omijać przewody kiepskiej jakości.

W zależności od zastosowania, przewód taki musi mieć dobrej jakości wtyk, musi być elastyczny oraz odporny na uszkodzenia. Ciągła eksploatacja prowadzi do zużycia wtyków oraz przerw w połączeniu a co za tym idzie przez z pozoru drobnostkę możemy zostać bez dźwięku. Dlatego też nie zalecam oszczędności na tym elemencie jeśli liczymy na długą oraz bezawaryjną pracę.

Słuchawki

Bardzo potrzebna rzecz. Potrzebujemy je do odsłuchu utworów oraz wykorzystujemy je do beatmatchingu, czyli miksowania utworów. Podczas zakupu przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na brzmienie, konstrukcję słuchawek oraz parametry. Słuchawki DJ-skie powinny mieć budowę zamkniętą tak by dobrze izolowały dźwięki z otoczenia.

Kolejna sprawa to komfort oraz wytrzymałość mechaniczna. Powinny być wygodne tak aby ich użytkowanie nie sprawiało nam kłopotów oraz wytrzymałe, ze względu na częstość użytkowania musza być solidnie zbudowane.

Preferowane marki z jakich powinniśmy wybierać sprzęt to: Pioneer, Denon, Numark, Reloop Stanton, AKG, Shure, Audio Technica, Sennheiser.

Pioneer HDJ-1500 K

Pioneer HDJ-1500 K, źródło: Muzyczny.pl

Mikrofon

Element który nie każdemu jest potrzebny. Jeżeli mamy w planach komunikowanie się z ludźmi podczas naszych występów, warto zaopatrzyć się w ten element. Przede wszystkim potrzebujemy mikrofon dynamiczny, w zależności od zasobów finansowych przewodowy lub bezprzewodowy.

Jednym z tańszych ale również godnym polecenia modelem jest AKG WM S40 MINI. Mikrofon ten wielokrotnie testowałem i muszę przyznać że za te pieniądze ten sprzęt naprawdę daje radę. Oczywiście nie jest to sprzęt do zastosowań wysoce profesjonalnych, ale na mniejsze imprezy w klubach lub też salach bankietowych spokojnie da radę.

Jeśli jednak masz niewiele pieniędzy na ten element, zapoznaj się z ofertą marki Shure. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy naprawdę dobrze wykonany oraz odporny na uszkodzenia sprzęcik.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo bardzo szeroką ofertę w zakresie wyboru mikrofonów tak by każdy znalazł coś dla siebie.

Torby, kufry, skrzynie – case

Jeżeli zamiarujesz być mobilnym DJ-em zakup case to ważna sprawa. Sprzęt musimy w jakiś sposób transportować, oczywiście tak by nie ulegał on uszkodzeniu. Na ratunek przychodzą nam żartobliwie mówiąc urządzenia popularnie nazywane skrzyniami transportowymi.

Są to solidnie wykonane kufry, zwykle ze sklejki, służące do transportu sprzętu. Jeśli planujesz granie w domowym zaciszu case nie są nam bardzo potrzebne, jeśli jednak planujesz cotygodniową wędrówkę w inne miejsce wraz z sprzętem warto o tym pomyśleć.

W zależności od upodobań, możesz zakupić skrzynie na pojedynczy element konsoli lub jeden na całość.

Nie jest to droga inwestycja ale uwierz, w razie wypadku czego oczywiście nikomu nie życzę lepiej pozostać z uszkodzonym kufrem niż zepsutym sprzętem. Transportując sprzęt w taki sposób możesz mieć pewność, że nic mu się nie stanie.

Podsumowanie

Typowa konsola składa się z wyżej wymienionych elementów. Priorytetem dla ciebie powinien być zakup pierwszych czterech, ponieważ są to kluczowe elementy każdego zestawu. Inwestycje możesz realizować etapowo, co starałem się opisać w powyższym artykule.

Oczywiście zgodnie z upodobaniami możesz dodatkowo do całego zestawu dokupić dodatkowe urządzenia typu: efektory, kontrolery itp., jednak w pierwszej kolejności należy się skupić na elementach które zostały wymienione w punktach.

↑ Do góry

Kup w sklepie Muzyczny.pl

Do góry